Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Teleskopické lodičky aj holografia v aute. CES opäť posunie hranice technológií

02.01.2017, 05:09 | Jozef Andacký | © 2017 News and Media Holding

Už tento týždeň (5.-8.1. 2017) sa v americkom Las Vegas uskutoční veľtrh technológií a spotrebnej elektroniky CES. Čo si firmy – zavedení producenti i malé startupy – pripravili pre fanúšikov wearables, virtuálnej reality či umelej inteligencie? TREND.sk vybral desať ochutnávok.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

CES 2017 bude výročný, päťdesiaty v histórii. Od roku 1967 sa stal zrejme najvýznamnejšou akciou v technologickej branži. Na jeho pôde sa svet prvýkrát dozvedel napríklad o videorekordéri (1970), CD prehrávači (1981) či Xboxe (2001).

Či k nim na budúci týždeň pribudne ďalšia hitovka? Potenciál na to aj tento ročník má. Celkovo ide na CES vystavovať viac než štyritisíc firiem (na porovnanie, na Newyorskej burze sa obchoduje s akciami 2 800 spoločností). A ich expozície zaberú plochu 50 futbalových ihrísk.

1. Čo dnes na seba...

Wearables (alebo ak chcete, nositeľné technológie) sú v obehu už zopár rokov. V zásade sa dá povedať, že prenikajú do každej poličky v šatníku. Nie sú to len smart hodinky s funkciami smartfónu či fitness trackery sledujúce biologické ukazovatele ich nositeľov.

Neprehliadnite

Firma Digitsole, ktorá vlani na CES priniesla samozaväzovacie tenisky, tentoraz ukáže teleskopické dámske lodičky. Mali by fungovať tak, že ťuknutím v mobilnej appke si zvýšite, alebo znížite výšku opätku. Dámy, ideálne je to vraj vtedy, ak po práci chcete ísť priamo na párty... Smart lodičky, samozrejme, robia aj také tie tradičnejšie tech-veci: rátajú kroky, počítajú kalórie, merajú vzdialenosť...

Digitsole: Smart lodičky verzia 2016 ešte bez teleskopických opätkovZdroj: SITA/AP

2. Doma musí byť všetko smart

Aj digitalizácia domácností (smart-home) napreduje míľovými krokmi. Smart žiarovky meniace intenzitu alebo farbu svetla podľa požiadavky používateľa cez mobil sú už trivialita. Ale čo taký smart slnečník na balkón alebo do záhrady?

Niečo v tomto štýle chce na CES priniesť firma ShadeCraft. Základ je, že jej Sunflower je plne autonómny – vďaka svojej umelej inteligencii. Beží na solárnu energiu, sleduje pohyb slnka po oblohe pre optimálne nabitie. Senzory vetra sa zasa starajú o automatické sklápanie slnečníka.

Sunflower sa vie tiež prepojiť na ostatné smart-home zariadenia v domácnosti, napríklad na bezpečnostný systém. A medzi ďalšie funkcie patrí kontrolované osvetlenie, hlasové ovládanie či zaznamenávanie GPS polohy.

ShadeCraft: smart slnečník SunflowerZdroj: ShadeCraft

3. Ňuňuňu robot

Roboty nie sú len tie chladné mašiny, ktoré vám zvaria a zmontujú vaše nové auto. Môžu to byť aj báječní spoločníci do rodiny. Nie, ešte to nie je o androidoch v štýle Ja, robot. Ale asi to tam tak trochu smeruje...

Firma Blue Frog Robotics v Las Vegas ukáže Buddyho. Tento „rodinný robot s emóciami“ ráno zobudí deti i dospelých, postráži ich dom, kým sú v škole a v práci, poslúži ako chodiacia wikipédia, prehrá vám najnovšie hity Justina Biebera, a ešte po vás roztomile klipká očami ako japonská manga... No kto by odolal.

Blue Frog Robotics: rodinný robot BuddyZdroj: Blue Frog Robotics

4. AI (2017)

Pri robotoch ešte ostaňme. Kým Buddy má emócie, Olly z dielne firmy Emotech má „osobnosť“. Jeho autori mu naprogramovali umelú inteligenciu, ktorá zabezpečuje optimálnu rečovú a emočnú interakciu s používateľom. Inými slovami, Olly „vycíti“, v akom duševnom rozpoložení a nálade sa jeho „majiteľ“ nachádza, a prispôsobí tomu konverzáciu.

Emotech: robot s osobnosťou OllyZdroj: Emotech

5. Vŕŕŕŕŕŕŕŕŕŕ

Virtuálna realita (VR) bude popri AI ďalším hlavným leitmotívom novoročného CES-u. Bude (takmer) všadeprítomná. Do Las Vegas pricestujú nové VR okuliare a helmy, nové VR 360-stupňové videokamery aj nové VR aplikácie a platformy.

Jednu z nich ukáže start-upový tím Go Touch VR. V princípe ide o to, že pomocou tejto technológie ovládate objekty vo virtuálnej realite rukami a gestami, akoby boli skutočné. Fungovať by to malo vo všetkými na trhu dostupnými VR zariadeniami a enginmi.

6. StarWars v bavoráku

CES je celkom veľa aj o technologických novinkách v autách a okolo áut. Nie je to síce ozajstný autosalón, ale napríklad firma Faraday Future si CES aj tak vybrala na predstavenie svojho nového elektroauta. (Chcela ho uviesť už vlani, ale nevyšlo to. A teraz zlé jazyky hovoria, že keď sa jej v Las Vegas nepodarí zohnať investorov, celý projekt sa nadobro skončí.)

CES bude najmä o novinkách v technológiách pre samojazdiace autá (Delphi a Mobileye chcú nechať jedno také jazdiť po bulvároch v Las Vegas), a jednu z nich prinesie aj automobilka BMW.

Jej HoloActive Touch funguje na báze holografie, ktorá vytvorí virtuálny dotykový displej voľne sa vznášajúci nad palubnou doskou. Používateľ bude môcť pohybmi prstov ovládať audioprehrávač alebo GPS navigáciu.

BMW: HoloActive TouchZdroj: BMW

7. Na jednom kolese

S novinkami na CES prídu aj výrobcovia „bezvýfukových premiestňovadiel“. Firma Hoverboard sa pochváli novým elektrickým jednokolesovým skejtboardom. GeoBlade vraj konštruktéri vyvíjali s ohľadom na perfektnú kontrolu rovnováhy a na schopnosť s lahkosťou vyberať aj ostré zákruty.

GeoBlade bude dosahovať rýchlosť až 25 kilometrov za sekundu. Batéria ho na jedno nabitie utiahne 15 kilometrov, pričom do plnej kapacity sa dobije za jednu hodinu. A ani občasné prenášanie v rukách nemusí byť problém, GeoBlade váži niečo cez 11 kilogramov.

8. Z vtáčej perspektívy

Vývoj dronov tiež graduje. A ide oboma smermi. Okrem zväčšovania – aby mohli prepravovať tovar a dokonca i ľudí – sa tiež zmenšujú.

Predstaviteľom tohto smeru je firma Mota, ktorej JetJat Ultra bol finalistom súťaže Hračka roka 2017. Na CES priletí s novou líniou dronov „detskej veľkosti“. Okrem toho, že majú zabudovaný autopilotovací softvér, možno ich prepojiť s VR helmou alebo okuliarmi – a výsledkom je pohľad z vtáčej perspektívy.

9. Tango nie je len tanec

CES nie je o veľmi o nových mobiloch, na ich uvádzanie tradične slúži skôr barcelonský MWC vo februári. Ale zopár noviniek aj z tohto segmentu do Las Vegas zrejme príde.

Špekuluje sa napríklad, že Asus predstaví svoj prvý smartfón s podporou technológie rozšírenej reality (AR) Tango od Googlu. Nebude prvý na svete – napríklad Lenovo taký uviedlo už v polovici vlaňajška. Ale ZenFone AR má vraj priniesť ešte lepšie funkcionalitu, výkon a cenu.

10. Čo ukáže Xiaomi

„Čínsky Apple“ bude na CES-e po prvý krát (ten pravý americký Apple, naopak, CES aj tento rok ignoruje úplne). Otázka je, čo Xiaomi do Las Vegas prinesie. Môže to byť nový smartfón, alebo aj niečo s VR-AR kategórie. Plány zatiaľ zverejnila dcérska firma Yi Technology – príde so 4K/60 fps action kamerou. Pri Xiaomi máme aspoň teaser.

  • Ak vás zaujímajú ďalšie novinky z CES 2017, sledujte TREND.sk už od 4. januára.
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Barometer, Kiska, osobnosti

Diskusia (0 reakcií)