Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Televízor od Applu je o niečo reálnejší

15.05.2012, 17:30 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

Chýry o revolúcii v tomto odvetví najnovšie naznačuje šéf čínskeho Foxconnu

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Apple už má zastúpenie v takmer všetkých oblastiach spotrebnej elektroniky v domácnosti. Pracovné stanice, stolové a prenosné počítače, hudobné prehrávače, mobilné telefóny, tablety a tak trochu aj náramkové hodinky. Na televízory si zatiaľ netrúfol. Trochu sa k tejto oblasti priblížil miniprehrávačom Apple TV. Ozajstný televízor s logom nahryznutého jablka sa však môže objaviť už tento rok. Naznačujú to viaceré staršie aj čerstvé neoficiálne zistenia.

Tento víkend sa o applovskom televízore hovorilo intenzívnejšie. Najprv sa objavila informácia, že firma pod vedením Tima Cooka plánuje akvizíciu nemeckého výrobcu luxusných televízorov Loewe. Táto značka patrí do high-endu, vyniká minimalistickým dizajnom a kvôli prémiovej cenotvorbe nie je až tak rozšírená. Pozorovať možno miernu podobnosť s Applom. Navyše, takmer tretinovým majiteľom Loewe je firma Sharp, ktorá je podľa všetkého novým dodávateľom displejov pre pripravované jablkové produkty.

AppleInsider, ktorý s touto informáciou prišiel, tvrdí, že sa hovorí so kúpnej cene 112 miliónov dolárov, teda približne 87 miliónov eur. Tržby Loewe za rok 2011 boli 274,3 miliónov eur, medziročne klesli o 12 percent. Trhová hodnota spoločnosti sa odhaduje na necelých 60 miliónov eur. Vedenie spoločnosti ale oficiálne tieto chýry nekomentovalo: „Loewe sa nezaujíma o žiadne nepotvrdené informácie na trhu. Preto nebude komentovať akékoľvek správy o Loewe a Apple.“

ilustračný obrázok

V približne rovnakú dobu sa šuškanie o televízore Apple stalo hlasnejšie kvôli interview, ktoré poskytol Terry Gou, výkonný riaditeľ spoločnosti Foxconn, jedného z hlavných výrobcom applovských produktov, portálu China Daily. Podľa neho sa Foxconn pripravuje na produkciu iTV, pripravovaného televízora od Applu. Vývoj ani výroba ale zatiaľ nezačali. Nedávne 50-50 joint venture s japonským Sharpom má tiež naznačovať, že applovský televízor je bližšie, než sa zdalo.

Apple iTV má byť dizajnovo rovnako ladený ako počítače iMac, alebo skôr ako Cinema Display, ale o niečo väčšie. Zatiaľ sa spomínali uhlopriečky 32 a 37 palcov. Hliníkové telo a displej prekrytý jedným kusom tela sa bude dať zavesiť, samozrejme, aj na stenu. Ovládať by sa mal, okrem iného, aj hlasovými povelmi skrz funkciu Siri známu z najnovšieho iPhone. Súčasťou je vraj aj webkamera a aplikácia FaceTime pre videokomunikáciu, prípadne možnosť ovládania televízora gestami.

Analytik spoločnosti Piper Jaffray Gene Munster pre magazín Wired vo februári povedal, že sa od veľkých dodávateľov komponentov pre televízory dozvedel, že s nimi začína komunikovať Apple. Všeobecne trvá približne pol roka, kým sa prejde od začiatku výroby k premiére produktu. Podľa tohto vzorca by sa applovské televízory mohli objaviť už v auguste alebo v septembri, prípadne na predvianočnom trhu.

Podľa G. Munstera by Apple vošiel do plne rozvinutého segmentu trhu a ak chce uspieť, musí prísť s niečím ojedinelým. Tým má byť zatiaľ nešpecifikovaná možnosť prijímať presne vybrané programy len skrz internetové pripojenie, bez klasického digitálneho televízneho signálu.

Objavujú sa aj skeptickejšie názory. Analytik spoločnosti Gartner Van Baker tvrdí, že by to nebol múdry ťah. Tento biznis je momentálne nerentabilný, silne konkurenčný s nízkou návratnosťou. Na druhej strane, podobne sa hovorilo o biznise dotykových telefónov pred príchodom iPhonu a tabletov pred iPadom.

Foto v článku - Cult of Mac // Foto na titulke - Flickr

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy Apple, Digitálne vysielanie, Foxconn