Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tesla má pri Zvolene Supercharger nabíjačky. Otvorí ich už v januári

29.12.2015, 10:00 | Jozef Kotrý | © 2015 News and Media Holding

Blízko Zvolena postavila spoločnosť Tesla svoje nabíjačky Supercharger. Dodnes za nimi museli vlastníci áut tejto značky cestovať až do Rakúska, no Slovensko bude od januára vo východnej Európe druhou krajinou, v ktorej sa budú nabíjačky od Tesly nachádzať.

  • Tlačiť
  • 3

Nabíjacie stanice Supercharger bude možné od januára nájsť v obci Sielnica, informoval o tom server Teslaclub.sk, ktorého administrátori už stihli podľa fotografií stojany aj vyskúšať. Sielnica sa nachádza medzi Zvolenom a Banskou Bystricou a Tesla tu umiestni svoje nabíjacie stanice do areálu hotelu Kaskády. Z rýchlostnej cesty R1 tak bude nutné zísť.

O chvíľu nabité

Vyvstáva otázka, prečo je dobíjací stojan práve v tejto obci. Odpoveď je pomerne jednoduchá. Spoločnosť totiž dlhodobo presadzuje stratégiu umiestňovať svoje Superchargery do blízkosti objektov, kde je relatívny pokoj a kde si šoféri môžu čakanie na nabitie svojho vozidla spríjemniť napríklad prestávkou na obed. 

V areáli hotela v Sielnici sa nachádza reštaurácia, bar a oddýchnuť si môžu aj v malom parku. Okrem toho čakať ani nebudete príliš dlho. Tesla deklaruje, že jej nabíjacie stanice, ktoré obsluhuje prúd o výkone 120 kW, dokážu vozidlo za 30 minút nabiť tak, aby bolo k dispozícii ďalších 270 kilometrov. To je podľa Google Maps napríklad vzdialenosť od Sielnice k ďalším Superchargerom vo Viedni. Nabitie batérie z 10 na 80 percent by mali zvládnuť za približne 40 minút.

Expanzia na východe

Slovensko bude len druhou krajinou východnej Európy, v ktorej sa budú Superchargery nachádzať. Avšak zďaleka nie poslednou. Tesla na svojom oficiálnom webe ponúka mapu s vyznačením, kde chce v priebehu roku 2016 otvoriť ďalšie stanice. V Českej Republike by to podľa mapy mali byť tri stanice, v Poľsku ich vidieť až sedem. Dokonca aj na Slovensku by mala pribudnúť ešte jedna. Niekde na západe, pravdepodobne v Bratislave alebo v blízkom okolí. 

Na týchto miestach chce Tesla v roku 2016 Superchargery

Na týchto miestach chce Tesla v roku 2016 SuperchargeryZdroj: Tesla

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Tesla Motors, Zvolen