Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Darček vhodný takmer pre každého alebo 12 tipov na slúchadlá pod stromček

09.12.2016, 14:50 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

Nemá konkrétny koníček, a preto je jemu či jej ťažké vymyslieť prekvapenie. Na takéto prípady sú veľmi vhodné slúchadlá. Či už na ceste do práce, v kancelárii, večer pri hraní na hernej konzole alebo počúvaní obľúbenej vinylovej platne, k hudbe sa občas dostane každý. Už len vybrať vhodné slúchadlá na danú príležitosť. A správne nastavený rozpočet.

  • Tlačiť
  • 1

Slúchadlá na cesty

Vo vlaku, autobuse alebo lietadle sa hodí mať po ruke slúchadlá, nie iba na skrátenie si času a zlepšenie si nálady pri meškaniach. Pri modeloch s aktívnym potlačením hluku môžu fungovať ako digitálne štuple do uší, pomôžu upokojiť sa a dostať myšlienky na inú úroveň. Pri cestovaní je tiež výhodou zahodiť káble, ktoré sa môžu zachytiť o príručnú batožinu a podobne.

Philips SHB8850NC (100 eur)

Dalo by sa povedať, že tieto slúchadlá sú vstupnou bránou do sveta ticha. Nájsť bezdrôtové slúchadlá s aktívnym rušením okolitého hluku za takú cenu je rarita. Philips SHB8850 NC sú pomerne pohodlné uzavreté slúchadlá, ktoré za sto eur ponúkajú úctyhodnú výbavu. Od NFC párovania až po spomínané implementované rušenie okolitého hluku. Samozrejme, Noise canceling nefunguje tak intenzívne ako pri iných modeloch. Lenže tie sú dvoj až trojnásobne drahšie. Hluk lietadla alebo koľajníc však vedia eliminovať. Výdrž batérie 16 hodín je na danú kategóriu dostatočná, nechýba aj možnosť telefonovania a 3cm meniče vedia prehrať zvuk čisto, so zameraním skôr na stredy a výšky. Pre milovníkov basového prednesu veľmi nebudú. A tiež je nutné si trochu dlhšie zvykať na uloženie ovládacích tlačidiel na pravej mušli.

Philips SHB8850NCZdroj: Philips

AKG Y50BT (160 eur)

Rakúska firma AKG je pre milovníkov hudby, ale aj pre profesionálov z nahrávacích alebo televíznych štúdií známa už desaťročia. Z jej portfólia slúchadiel sa obľube tešil predvlaňajší model Y50 s praktickou, skladateľnou konštrukciou s časťami z hliníka, ktorý im dodával hi-fi punc. Ale hlavne pre výbornú kvalitu zvuku. Neskôr sa na trh dostala aj bezdrôtová verzia Y50BT. Mnohí sa Bluetooth prenosu obávajú, pretože môže jemne skresľovať prednes. V tomto prípade sa to ale nedeje a elegantné uzavreté slúchadlá na uši aj bez káblu znejú skvele. Živo a energicky. Na pravej mušli sú ovládacie tlačidlá na posun alebo pozastavenie a v prípade, že ich po približne dvadsiatich hodinách používania zabudnete nabiť, stále sa dajú používať ako drôtové s pribaleným 3,5mm káblom.

AKG Y50BTZdroj: AKG

Sony MDR-1000x (350 eur)

Kto sa pri výbere darčeka nemusí až tak striktne držať konkrétneho rozpočtu a hľadá niečo pre častého cestovateľa, určite by si mal všimnúť novinku od Sony. MDR-1000X je nástupca toho najlepšieho, čo japonská značka v segmente bezdrôtových slúchadiel ponúka. Znova ide o bezdrôtové slúchadlá s funkciou aktívneho potlačovania hluku. Ale už z inej sorty. Slúchadlá podporujú prehrávania Hi-res zvuku a uspokojiť by mali aj človeka s citlivým uchom. Tlmenie hluku je skvelé a navyše Sony pridal softvérovú úpravu, ktorá vie rozoznávať hluk od hovoreného slova. Pri prepínaní režimov sa dá napríklad odfiltrovať hluk letiska, ale oznamy o meškaní letu do uší pustia. Mušle sú z koženky a tá pravá funguje ako veľký touchpad. Stačí prstom potiahnuť vertikálne alebo horizontálne a zmení sa hlasitosť alebo posúvanie v skladbách.

Sony MDR-1000xZdroj: Sony

Slúchadlá k počítaču

Ak chcete niekoho potešiť slúchadlami do kancelárie alebo aj na hranie a videohovory, určite dbajte na blokovanie okolitého hluku. Stačí aj pasívne, kvalitne tesniacimi náušníkmi. A hodí sa aj mikrofón.

Superlux HD-660 (33 eur)

O tejto značke ste pravdepodobne veľa nepočuli. Je to akási anomália vo svete slúchadiel. Tento výrobca akoby používal rovnaké technológie ako veľké a známe Hi-Fi značky. Ale svoje produkty predáva za zlomok ich cien. Doslova za pár desiatok eur sa do uší dostane zvuk takmer totožný s tým, aký produkujú slúchadlá od Bayerdynamic alebo Sennheiser. Superlux HD-660 patrí k tomu najlepšiemu od tohto výrobcu. Uzavreté slúchadlá s rozsahom 10 – 30-tisíc Hz sú určený pre tých, ktorí si v práci chcú za pracovným stolom vychutnávať prirodzený zvuk a navyše nenechať sa rušiť okolím. Koženkové náušníky vedia celkom slušne tlmiť okolitý hluk. Za cenu pár štyroch Big Macov stoja určite za vyskúšanie, a bez rizika.

Superlux HD-660Zdroj: Superlux

Creative SoundBlasterx HX7 (130 eur)

Toto je zasa model určený hlavne pre hry. Ale vďaka excelentnej ergonómii a odpojiteľnému mikrofónu sa dajú bez problémov používať aj celé hodiny niekde za počítačom v kancelárii. Na to, že ide o herné slúchadlá, je prekvapujúca aj kvalita prednesu. Vďaka 50mm meničom si ich užijú aj tí, ktorí potrebujú na ušiach cítiť dunenie basov. Bonusom je aj univerzálnosť. V prípade potreby sa dá meniť USB a klasický 3,5 mm audio kábel. Takže HX7 môžu fungovať aj s mobilom alebo tabletom. V tomto prípade však odporúčame dokúpiť nejaký malý slúchadlový zosilňovač.

Creative SoundBlaster X HX7Zdroj: Creative

Bose QuietComfort 35

Americká firma Bose je známa hlave pre svoje reproduktory, ktoré aj pri menších rozmeroch dokážu produkovať mohutný a špičkový zvuk. Ich slúchadlá sa zas stali neoficiálnym kráľom v kategórii potláčania okolitého hluku. Koncom tohto roka vydala značka novú generáciu svojich QuietComfort slúchadiel, teraz už aj s Bluetooth technológiou. Jedno kliknutie a všetok hluk ulice alebo šumu rozľahlej kancelárie s desiatkami kolegov klepajúcich do klávesníc sa stratí. Okrem smartfónu sa dajú ľahko spárovať aj s počítačom. A pritom kvalita prednesu je podľa mnohých najlepšia v kategórii. Nevýhodou je, ako je to u Bose zvykom, že za kvalitu si pýtajú nemalý peniaz.

Bose QuietComfort 35Zdroj: Bose

 

Slúchadlá pre náročných

Kupovať slúchadlá pre Hi-Fi nadšenca je risk. Je takmer isté, že sa vyzná aj v slúchadlách a už dávno nejaký luxusný kúsok vlastní. Na druhú stranu, práve darovanie high-end slúchadiel môže z bežného poslucháča urobiť ozajstného milovníka hudby. S týmito modelmi sa to môže ľahko podariť.

Panasonic RP-HD10E (140 eur)

Pri výbere slúchadiel sa firma Panasonic až tak často nespomína a meno si vybudovali v iných segmentoch. Preto bolo pomerne veľkým prekvapením, keď nie tak dávno predstavil model HD-10 a hodnoteniami odborníkov aj používateľov sa zaradil medzi top kúsok. Najprv oceníte pohodlie. Málo nad tristo gramov, mäkký náhlavný most a príjemné a okolie tlmiace náušníky. Pod nimi 50mm meniče, ktoré sa vyznačujú vyváženosťou a prirodzenosťou, ale aj zábavnosťou v každom spektre. Preto sú vhodné na hip-hop, rock aj klasiku. V balení je aj dlhší kábel na pripojenie k smartfónu. Pri takomto používaní však nejaký drobný mobilný zosilňovač isto pomôže.

Panasonic RP-HD10EZdroj: Panasonic

Bowers & Wilkins P7 (300 eur)

Kov a koža. P7 sú Rolls-Royceom medzi slúchadlami už tretí rok. Vďaka skladacej konštrukcii sa dajú používať aj so smartfónom na pracovných cestách. Ale hodia sa aj k domácej Hi-Fi zostave, aj k počítaču. Pri tomto modeli skôr nejakému elegantnému ultrabooku. Známemu výrobcovi reproduktorov a Hi-Fi zariadení sa podarilo vytvoriť slúchadlá s presne mierenými vokálmi aj dynamickými a výraznými basmi, ktoré však neskĺzávajú do neforemného dupotu. Výrobca prednedávnom uviedol aj vynovenú, trochu tučnejšiu, ale bezdrôtovú verziu P7. Od tej klasickej je drahšia približne o 50 eur.

Bowers & Wilkins P7Zdroj: Bowers & Wilkins

Sennheiser HD 650 (370 eur)

Kto chcel nájsť dar pre fanúšika Hi-Fi, určite zakopol aj o tieto slúchadlá. Sú akýmsi menším bratom legendárnych HD 800 a faceliftom pár rokov starého modelu HD600. Kvôli otvorenej konštrukcii budete mať pocit, že hudba vám nie je vtláčaná do hlavy, ale že sa rozlieva okolo vás. A ostatní ju budú tiež počuť, takže toto je kúsok výsostne pre domáce relaxovanie s pustenou obľúbenou platnou. Ideálne aj so slúchadlovým zosilňovačom. Potom človek dostane pestrý a bohatý prednes s kryštálovo čistými vokálmi aj stredmi. Ani nízke tóny nezaostávajú a svojím vyzretým prednesom potešia aj veľmi náročné ucho. Škoda, že výrobca sa viac nepohral s dizajnom. Popravde, hoci pohodlné na nosenie, výzorom až tak nenadchnú.

Sennheiser HD 650Zdroj: Sennheiser

 

Slúchadlá pre športovcov

Beh alebo pravidelná návšteva fitnes centra sú súčasťou života stále viac ľudí. A v januári ďalší pribudnú. Aby im ich predsavzatie vydržalo, môže pomôcť mať pri dvíhaní činiek v ušiach tú správnu hudbu. Slúchadlá pre športovcov musia byť skladné, ľahké a určite sa hodí, ak im nevadí pot.

Samsung Level U (43 eur)

Tento model stojí za pozornosť hlavne pre veľmi praktický form factor. Ide o štupľové slúchadlá, navyše bezdrôtové. Vo väčšine prípadov to znamená mať za krkom káblik, ktorý spája pravý a ľavý reproduktor. Hlavne pri behaní môže jedno slúchadlo vypadnúť a začne so sebou ťahať druhé. Level U to vyriešil plastovým „obojkom“, ktorý v má v sebe implementovanú batériu s 10-hodinovou výdržou aj Bluetooth modul. Na pravej strane sú tiež ovládacie tlačidlá. Slúchadlá sú pripojené k obojku, takže aj keď jedno vypadne, nič sa nedeje. Naopak, je to praktické, ak pri počúvaní chcete chvíľu počúvať trénera. Level U funguje, samozrejme, aj na telefonovanie.

Samsung Level UZdroj: Samsung

Sony MDR-XB80BS (130 eur)

Japonská značka to rieši trochu inak, než kórejský konkurent. XB80BS sú znova Bluetooth štupľové slúchadlá. Ale už nemajú žiaden obojok, na stabilizáciu pri aktívnom pohybe používajú násadky za ucho. Aj takáto forma je spoľahlivá a pri behu alebo strečingu držia veľmi dobre. S certifikátom odolnosti IPX5 nemajú problém s dažďom alebo potom. Menšia konštrukcia znamená menšiu batériu. Ale aj približne 7 hodín hudby by malo stačiť na pár tréningov. XB80BS patria k luxusnejším modelom, aj čo sa kvality prehrávania týka. 12mm meniče si rozumejú aj s basmi.

Sony MDR-XB80BSZdroj: Sony

Jabra Sport Pulse Wireless (140 eur)

Toto by mal byť splnený sen pre každého, kto pravidelne beháva a bez hudby si svoj koníček nevie predstaviť. Najprv to je voľnosť, keďže ide o Bluetooth slúchadlá. Ľahká konštrukcia s ovládaním na kábliku vďaka tvarovaným nástavcom dobre držia v uchu. A samotné slúchadlá pasívne eliminujú okolité hluky. Druhým parametrom, ktorý je veľkou raritou, je senzor pulzu srdca. Slúchadlá ho vedia detegovať aj pri dotyku s pokožkou hlavy a cez mobilnú aplikáciu, tak aj počas behu viete, aké tempo máte alebo by ste mali mať. Má to však aj svoju daň. Okrem vyššej ceny a len štandardnej kvality zvuku to je aj kratšia výdrž batérie. Ale obdarovanému môžu štyri hodiny stačiť. 

Jabra Sport Pulse WirelessZdroj: Jabra

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Bose, Panasonic, Philips, Samsung, Sony