Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

To najzaujímavejšie z CES 2016: Deň prvý

06.01.2016, 09:25 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

Svet bude bezpečnejší, zábavnejší a jednoduchší. Taký pocit musí mať každý, kto si mohol pozrieť desiatky zaujímavých "vynálazov", ktoré ukázali firmy na CES 2016 Unveiled.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

CES 2016

Vreckový prekladač ako zo Star Treku

Ili je veľmi kompaktné zariadenie s rozmermi okolo 6 x 2 cm, ktoré sa dá nosiť ako kľúčenka alebo náhrdelník. Funguje ako Google translate funkcia diktovania, prekladania a aj vyslovenia preloženej frázy. Len s tým základným rozdielom, že Ili je úplne autonómne. Má zabudovaný operačný systém a pamäť a nepotrebuje absolútne žiadne pripojenie na internet. Všetky dáta sú uložené lokálne. Zatiaľ podporuje angličtinu, japončinu a čínštinu. Stačí podržať hlavné tlačidlo, povedať pár slov a Ili ich vysloví v jednom z dvoch ďalších jazykov.

Dostupný bude niekedy v lete za cenu okolo 200 až 300 dolárov. Tvorcovia plánujú postupne pridávať ďalšie jazyky. Na otázku, kedy zapracujú aj slovenčinu, odpovedali len úctivým úsmevom.

ili

Zdroj: Marián Biel

Laptop, ktorý sa pozerá priamo do očí

Tobii Tech zaujali spoluprácou s firmou MSI a ich hernými notebookmi, ktoré budú od januára dostupné zatiaľ na americkom a neskôr aj svetovom trhu. Pôjde o špeciálnu Tobii edíciu, ktorá má v kĺbe zabudovaný senzor na snímanie zreničky. Trochu sa podobá na zmenšený Kinect z konzoly Xbox One. Cieľom je, aby sa na objekt na obrazovke stačilo pozrieť a pozornosť alebo kurzor sa tam automaticky presunú. Funguje to pri bežnej práci v systéme Windows, ale aj pri hraní.

Ukážka na stánku bola presvedčivá, systém fungoval až prekvapujúco presne. Efektné to bolo pri hraní hier, keď sa postava pohybovala pomocou gamepadu. Ale jej pohľad nebol centrovaný na stred obrazovky. Hráč nemusel postavou hýbať a len sa pozeral po obrazovke a tam sa pozrela aj postava.

Tlačiareň na nechty

Ďalšia novinka, ktorá nemá ďaleko od zhmotnenia vedecko-fantastických filmov. iNail je tlačiareň v tvare akéhosi kávovaru s veľkým dotykovým displejom. Na ňom sa vyberie dizajn, prípadne hoci aj odfotí selfie cez vstavanú webkameru. Už stačí iba vložiť prst a doladiť presnú veľkosť „maľby“.

iNail podporuje maľovanie priamo na necht s podkladovým bielym lakom, alebo na gélové nalepovacie nechty. Jeden namaľuje za približne 5 sekúnd. Obidve ruky sa tak dajú stihnúť už za jednu minútu.

Tlačiareň používa bežne dostupný atrament, pri maľovaní nedochádza k fyzickému kontaktu a podľa tvorcov je celý proces úplne bezpečný. Tlačiareň je primárne určená pre firmy, respektíve salóny krásy a wellness centrá. Ale ak nejaký domáci používateľ niečo také potrebuje a je ochotný investovať 2 800 dolárov, môže si ho už teraz objednať.

inail

Zdroj: Marián Biel

Hlavne do kuchyne

Bixi je drobnosť, ktorá by mohla byť fajn doplnkom každej interaktívnej kuchyne. Je to drobný disk s priemerom okolo 5 cm a hrúbkou do centimetra, ktorý je napájaný vstavanou batériou s výdržou okolo jedného týždňa. Cez Bluetooth sa spáruje s iOS, Windows alebo Android zariadením, prípadne s kamerami, smart žiarovkami a inými kúskami domácej techniky. Potom gestami ovláda niektoré ich funkcie.

Okrem iného tvorcovia cielia na domácich kuchárov, ktorí nechcú pri čítaní receptu z tabletu klikať po displeji zašpinenými rukami. Bixi fungoval pomerne presne a obyčajným mávaním ruky v priestore vedel posúvať webové stránky alebo ovládať hudobný prehrávač. Bixi bude dostupný od januára cez portál Indiegogo za 39 dolárov.

Zdroj: Marián Biel

Pre smart záhradníkov

Parrot je firma, ktorá si meno robí hlavne svojimi dronmi. Na CESe predstavila ale aj ďalší zaujímavý produkt. Pot, teda kvetináč, je akousi druhou generáciou ich senzoru Flower Power. Len už je zabudovaný priamo do plastového kvetináča. Stále tak vie snímať intenzitu svetla, teploty, vlhkosti a PH a v aplikácii potom presne podľa konkrétnej rastliny voliť druh starostlivosti. Pot má ale navyše zabudovaný 2,2 litrový zásobník vody a malú pumpu. Jediným kliknutím na tablete alebo smartfóne sa spustí polievanie.

Samozrejme, primárne sa o polievanie stará aplikácia podľa nameraných hodnôt. Pot je napájaný štyrmi tužkovými batériami, ktoré majú vydržať dvanásť mesiacov. Do predaja sa dostane v priebehu tohto roka za cenu okolo sto dolárov, zatiaľ len v jednej veľkosti.

Zdroj: Marián Biel

Ako sa hrá dotykmi

Veľmi zaujímavo vyzerá aj hudobný nástroj The Rise od spoločnosti Roli. Spája v sebe hranie na dotykových displejoch tabletov alebo počítačov s fyzikálnym svetom. Navonok sa podobá na malé syntetické klávesy. Na dotyk je to ale jednoliata plocha z veľmi jemného latexu a silikónu s drobnými prevýšeniami, ktorá dokáže rozoznávať aj tie najjemnejšie dotyky, klepnutia alebo ťahania prstov. Dáva tak hudobníkom iný rozmer pri tvorbe hudby.

Tvorcovia urobili aj aplikáciu, ktorá je kompatibilná s iPhonom 6S, ktorý už podporuje aj 3D Touch. Tvorcovia z londýnskej firmy tvrdia, že hudobník sa na tejto novinke naučí hrať už za desať minút pretože sa používajú totožné gestá ako pri hraní na klasické nástroje. The Rise už je na trhu a predáva sa za 799 dolárov.

Zdroj: Marián Biel

Smart už môže byť aj pivnica

Spoločnosť EEETouch nás zaujala drobnosťou, ktorá môže mať využitie na každom kroku. Vyrába smart visiace zámky rôznych veľkostí a vyhotovení. Zámok nemá kľúčovú dierku ani číselník. Otváranie funguje len cez NFC. Na otvorenie tak človek potrebuje NFC tag alebo svoj smartfón. Problém môže nastať po vybití vstavanej batérie. Tvorcovia ale uisťujú, že batéria vydrží celé mesiace a pri vybití stačí na pár minút cez micro USB zámok dobiť.

V ponuke majú aj vstavané smart zámky na kufre, ktoré sa okrem NFC dajú otvárať aj pomocou snímača odtlačkov prstov. Malé zámky sú dostupné za 30 dolárov, veľký masívny zámok stojí dvojnásobok.

Zdroj: Marián Biel

Na sledovanie dvora

Netatmo je známy zatiaľ len svojou domácou smart kamerou, ktorá podporuje rozoznávanie tváre. Na CESe firma uviedla svoj ďalší produkt, outdoorovú kameru Presence. Hliníkový, vodotesný hranol pozostáva z pomerne rozmerného osvetlenia a pod ním je samotná kamera s extra širokouhlým objektívom a infračerveným nočným snímačom.

Presence sa montuje na vonkajšie steny budov, ideálne na mieste, kde dovtedy bola klasická lampa a využíva jej pripojenie do elektrickej siete. Full HD obraz potom cez WiFi streamuje 24 hodín denne. Pri alarme dokáže video aj nahrať na vstavanú pamäťovú kartu alebo aj na domáci FTP server. Nie je tak nutné platiť za doplnkové služby ako u iných smart kamier.

Hlavným benefitom má byť to, že Presence dokáže rozoznať, či sa pred objektívom pohybuje človek, zviera alebo auto. V nastaveniach sa potom podľa toho dá oveľa presnejšie určiť na čo, kedy a kde presne má kamera upozorniť.

Na pulty obchodov sa dostane v druhom kvartáli tohto roku. Cena ešte nebola spresnená, neoficiálne to bude niečo medzi dvesto a tristo dolármi.

presence

Zdroj: Marián Biel

Návrat do budúcnosti na veľtrhu CES

Nie úplne ako topánky Martyho McFlya z Návratu do budúcnosti, ale aj Smartshoe 001 od firmy Zhor Tech Digitsole majú niekoľko ozaj futuristických vlastností. Aj kvôli nim tiež vyzerajú futuristicky. Majú miniatúrny motor, ktorý ich dokáže automaticky „zašnurovať“. V tomto prípade teda skôr utesniť na nohe. V špičke je zabudované malé LED svetlo pre nočné prechádzky a Smartshoe 001 majú dokonca aj vstavané ohrievanie chodidla.

To, že zaznamenávajú presne každý krok a teda aj prejdenú vzdialenosť či spálené kalórie a všetky dáta aj ovládanie sa robí na smartfóne už asi nebude prekvapením.

Smartshoe 001 by do predaja mali prísť v druhom kvartáli za 450 dolárov. O stovku lacnejšia potom bude klasická teniska a lodička, ktoré majú zabudované ohrievanie a sledovanie krokov. Táto smart obuv sa nabíja bezdrôtovo, takže nabíjačku už budeme mať asi aj v skrinkách na topánky, spisovne topánkovníkoch. 

Zdroj: Marián Biel

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy CES 2016

Diskusia (0 reakcií)