Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Tonový Curiosity Rover zlanil na Mars

06.08.2012, 13:27 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

Sonda sa počas dvojročnej misie zameria na hľadanie vody

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy

Mars, NASA

Po dvoch rokoch výskumu a plánovania a po 254 dňoch letu sa v pondelok (6. augusta) podarilo vozidlu Curiosity Rover úspešne pristáť na povrchu Marsu, informuje NASA. Išlo o jedno z najkomplikovanejších pristátí v dejinách vesmírnej agentúry. Takmer tonové vozidlo už stihlo poslať na Zem aj prvé fotografie červenej planéty.

Hoci to stále znie ako sci-fi, kolonizácia Marsu bude časom reálny cieľ ľudstva. Podľa posledných plánov by to malo byť v roku 2030. Ale len v prípade, ak sa tam nájdu dostatočné zásoby vody. Jej transport zo Zeme je energeticky takmer nemožný.

Práve hľadanie H2O bude jednou z hlavných úloh vozidla Curiosity Rover. Jeho názov v preklade do slovenčiny znamená zvedavosť. Čiže v tomto prípade je to vcelku vhodný názov planetárneho prieskumníka.

Curiosity Rover je veľký ako menšie auto. S hmotnosťou 900 kilogramov, na šiestich kolesách vie prejsť za hodinu asi 90 metrov a dokáže prekonať takmer meter vysoké prekážky. Je vybavený laserom na chemickú analýzu hornín, robotickou rukou na jej zber, ďalšími prístrojmi a detektormi, ako aj kamerou s vysokým rozlíšením.

Vozidlo už stačilo nadviazať komunikáciu s centrálou NASA a poslalo prvé obrázky, na ktorých je zachytený tieň Curiosity na povrchu planéty. Dvojročnú púť úplne osamelého vozidla si po energetickej stránke berie na starosť rádioizotopový termoelektrický generátor, ktorý používali aj sondy Viking.

curiosity na marse_5_nasa

Práve pomerne vysoká hmotnosť vozidla boli dôvodom, prečo vedci a inžinieri NASA zažívali sedem minút hrôzy. Toľko trvala fáza vstupu do atmosféry a následné spúšťanie Rovera na povrch. Na rozdiel od predchádzajúcich menších vozidiel nemohol byť tento veľký nováčik zhodený vo „vankúšoch“. Bol použitý raketový pohon hlavného modulu, ktorý vozidlo pomaly spustil pomocou lán. Išlo o prvé takéto pristátie v histórii. Všetko „dopadlo“ podľa plánu a približne o siedmej hodine ráno sa Rover začal obzerať po kráteri Gale na južnej pologuli, kde pristál.

Nasledovať majú dva roky prieskumu hornín, hľadania vody a života. Okrem iného má Curiosity Rover vystúpiť na päťkilometrovú horu v kráteri. Agentúra NASA bude priebežne o tomto projekte informovať a na jej stránke sa budú dať pozerať nové obrázky a videá z červenej planéty.

  

 

Foto v článku - NASA, SITA/AP, na titulke - NASA

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy Mars, NASA