Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Toto sú najlepšie a najhoršie videohry roku 2016

31.12.2016, 11:00 | Michal Korec

Niektoré sú také zlé, že sa nedajú dohrať a celý rok sa im vyhýbame. Iné patria k tomu najlepšiemu za 12 mesiacov. Tretia kategória nie je pre každého, no snaží sa strašne líšiť od ostatných. Hry roka 2016.

  • Tlačiť
  • 2

Trikrát to najhoršie a skúška trpezlivosti

Čo vás dorazí pri zlých hrách? Mizerná hrateľnosť, otrasné ovládanie, nemožná kamera. Zasekávate sa do stien, úmyselné pasce, tupá AI a prehnaná obtiažnosť. Chyby, nuda, nulová náplň.

7 Days to Die

Do kategórie najhorších sa tento rok dostali dve zombie hry. Prvou je 7 Days to Die. Pošle vás do sveta, ktorý drancujú zombies a vy máte prežiť deň, týždeň a napokon koľko budete chcieť. Koncept je funkčný, no kvantum chýb znemožní užiť si hru.

Ak ospravedlníte dlhé načítavanie dát (rekord je 12 minút), dorazí vás zasekávanie zombies či vtipné zomieranie postojačky či pád na zem (neviete, či oponent už pošiel). Najhoršia je akcia – snažíte sa útočiť, no nedokážete dobre zamerať, zbrane sú mizerné, boj sa rýchlo zunuje. Objavovanie sveta je nuda, rovnaká placka stále dookola. A herná náplň je fádna.

Neprehliadnite

Ďalší zombie antihit Umbrella Corps patrí do sveta Resident Evil, no distribútor zistil nižšie kvality pred vydaním, a tak radšej RE názov vypustil. Taktická multiplayer strieľačka je lepšia ako 7 Days to Die. Dobre sa hrá, technicky funguje, nepriateľov kosíte silnými zbraňami a grafika je pozerateľná.

Ale... dôvod hrať je nulový. Misie pre jedného hráča sú sériou opakujúcich sa úloh bez kontextu a multiplayer je žalostne prázdny. Čo je veľký problém pri hre, ktorú máte hrať s inými. Žiadne módy, žiadne odmeny – žiaľ, ani vtipné bugy.

Alekhine’s Gun je titul, ktorý mal nespočetné množstvo odkladov, a keď vyšiel, bolo jasné, že ide o brak. Špionážna hra mala predviesť netradičného hrdinu (ruského špióna v studenej vojne), čo sa síce darí, ale všetko ostatné zlyháva.

Je to technicky slabá hra. Postavy nedržia pozície, pohybujú sa ako chcú, ich likvidácia stráca zmysel (niekedy stačí počkať, kým nespadnú preč). AI je mizerná, čo vám prekáža pri plnení úloh – bojových i špionážnych (fotiť, kradnúť dokumenty). Keď vás odhalia, aj keď nemajú, hra stráca zmysel. A hoci má 11 misií, opakujú sa rovnaké zadania. Dôvody hrať opadnú už v druhej.

Ocenenie „najväčšia skúška trpezlivosti“ patrí hre Pokémon Go. V jadre nie je zlá – ale je to titul, pri ktorom som trávil hodiny pozeraním sa na načítavanie obrazoviek, neúspešné registrácie, nemožné prihlásenie či nekorektné fungovanie na mnohých lokalitách. Príliš časté aktualizácie len potvrdili, ako Pokémon Go existoval prvé týždne...

Šesť najlepších hier roka 2016

O väčšine z nich sme písali a niektoré sme už vopred tipovali na tie najlepšie už v čase vydania. Tipy sa naplnili a každá patrí aj vo svojom žánri medzi špičku. Pokiaľ ide o videohru ako médium, čo chce konkurovať filmovým blockbustrom, najlepšie túto snahu zosobňuje Uncharted 4.

Hra uzatvárajúca príbeh Nathana Drakea využíva nové možnosti PS4 a súčasne prináša to najlepšie zo série: atraktívne miesta, výbornú hrateľnosť a perfektnú naráciu, kde ako eso vyťahuje vzťah dvoch bratov.

Uncharted 4

Akčnému žánru tento rok vládne Battlefield 1 (PS4, Xbox One, PC) Hoci konkurencia bola nesmierne silná, v prospech EA série hovorí najmä výborná kampaň (mieša ju z pohľadu viacerých hrdinov), parádne možnosti v multiplayeri a najmä konečne využité obdobie prvej svetovej vojny, ktoré ideálne snúbi zbrane, lokality a spôsob boja, kde nechýbajú kone, vzducholode či prvé tanky.

Japonskú prácu krásne reflektuje The Last Guardian (PS4). Takmer desať rokov vyvíjaný titul popisuje vzťah malého chlapca a mačkoidného veľkého tvora, s ktorým sa snažíte fungovať v ruinách zámku. Je to arkáda, logická hra a výborné lyrické rozprávanie z pera Fumito Ueda. Dôraz kladie na detaily i symbiózu dvoch hrdinov. Ovládate chlapca, zatiaľ čo Trico je nemotorný ťarbavý zraniteľný miláčik.

The Last Guardian

Pokiaľ ide o výborné rozprávanie, RPG a stratégiu, Fire Emblem Fates núka kombo, kde je v hlavnej úlohe hrdinka, ktorá patrí pokrvne k jednej rodine, no vychovala ju nepriateľská. Po úvode volíte, ktorú stranu posilniť – plieniť a útočiť, resp. dať prednosť rodnej línii. Napokon sa rysuje aj tretia možnosť, kde sa dozviete viac o pozadí príbehu. Fantastické taktické možnosti robia z hry súčasne najlepšiu hru pre mobilný systém – a potvrdzujú silu katalógu Nintenda 3DS.

A napokon dva menšie tituly, ktoré berú dych aj bez veľkých rozpočtov. Inside (Xbox One, PS4, PC) je fantastický kúsok, kde sa chlapec prebíja sivou realitou v dystopickom režime bez dialógov, textu a pomoci. Sugestívny zážitok na pár hodín, čo trhá srdce a súčasne má čierny humor.

The Witness (PS4, Xbox One, PC) je zasa logická hra odohrávajúca sa na obrovskom ostrove, kde sú rozličné štruktúry a cca 650 puzzle. Hráč sa na svet pozerá z pohľadu prvej osoby, odhaľuje spojitosti a architektúru, snaží sa rozlúsknuť význam a svoju existenciu.

Pár titulov, ktoré sa oplatí zvážiť

A na záver päť hier, ktoré vírili vodu a povedomie hráčov, no názory na ne sa veľmi líšia. Niektorí ich rovno vyhlásia za najlepšie, iní budú proti, no prinajmenšom ich koncepty či spracovanie sú netradičné...

That Dragon, Cancer je adventúra, ktorú vytvoril otec podľa vlastných skúsenosti života so synom, ktorý umrel na rakovinu. Krásny dôkaz, že hry ponúknu hlbšiu myšlienku a nie iba skoky po hlave.

Firewatch je adventúra, kde sa hráč stáva rangerom v národnom parku Shoshon a putuje po míľach, komunikuje vysielačkou so šéfkou a objavuje rôzne nečakané záhady.

Firewatch

No Man’s Sky – ambiciózny vesmírny simulátor na 18 triliónoch planét, kde zbierate suroviny, bojujete či mapujete lokálne druhy. Sčasti monotematický zážitok, kde hráči prestrelili očakávania...

Rez: Infinite – najlepšia hra pre PlayStation VR! Kombo hudby a obrazu, kde sa hráč ponorí do rytmu elektronického soundtracku a putuje v rozličných dimenziách.

Final Fantasy XV – epická JRPG na desiatky hodín, ktorá prekvapivo nedostala nezabudnuteľný dej, ale sympatické putovanie štyroch chalanov vo fantastickej divočine a odlišný súbojový systém.

Final Fantasy XV

  • A ktoré videohry najviac zaujali vás, či už pozitívne alebo negatívne? Napíšte do diskusie.
  • Tlačiť
  • 2

Tagy recenzie hier