Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Hodnota Applu prekonala rekord Microsoftu

20.08.2012, 20:45 | ČTK

Apple sa stal najhodnotnejšou firmou v histórii USA

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy

Apple

Spoločnosť Apple sa stala najhodnotnejšou firmou v histórii Spojených štátov a podľa agentúry AP i sveta. Trhová kapitalizácia Applu stúpla počas obchodovania až na 623,14 miliardy dolárov, čo je najvyššia hodnota, na akú kedy firma v Spojených štátoch počas obchodovania dosiahla. Doteraz držal rekord Microsoft, uviedli agentúry AP a Reuters.

Apple už vlani na konci roka zosadil z prvej pozície v USA ropnú firmu Exxon Mobil a teraz je jeho ocenenie o 53 percent vyššie. Absolútny rekord ale až do súčasnosti držal Microsoft, ktorého hodnota 30. decembra 1999 stúpla na 620,58 miliardy dolárov. Teraz je na úrovni 257 miliárd dolárov. Agentúra AP ale poznamenala, že ak by sa vzala do úvahy inflácia, bola by hodnota Microsoftu z roku 1999 v súčasnom vyjadrení 850 miliárd dolárov.

V roku 1997, kedy Apple čelil hrozbe bankrotu, stála jedna jeho akcia len 3,19 dolára. Spoločnosť však od tej doby zažila výrazné oživenie, a to okrem iného vďaka hudobným prehrávačom iPod, po ktorých prišli populárne telefóny iPhone a tablety iPad. Hranicu 500 dolárov za akciu firma prvýkrát prekonala tento rok v polovici februára a o mesiac neskôr už cena prevýšila 600 dolárov. Dnes akcie stúpli až na 664,74 dolára.

Analytici veria, že akcie Applu majú priestor k ďalšiemu rastu. Trhy čakajú, že firma príde s novým iPhonom 5 a menším, lacnejším iPadom a špekuluje sa aj o výrobe vlastných televízorov. Analytici v ankete agentúry FactSet čakajú zvýšenie ceny v priemere až na 745,80 dolára.

Na úspechu Applu sa veľkou mierou podieľal spoluzakladateľ spoločnosti Steve Jobs, ktorý v minulom roku zomrel. Jobs bol v máji 1985 z Applu prepustený, v roku 1997 bol ale povolaný späť. Už o tri roky neskôr začali experti zborovo vyhlasovať, že sa do firmy vrátila vízia, čo vzápätí pocítili aj radostní akcionári.

Hodnote Applu vo svete môže konkurovať najväčšou čínska ropná firma PetroChina. Jej trhová kapitalizácia v roku 2007 na akciovej burze v Šanghaji stúpla na jeden bilión dolárov. Na inej burze sa jej to však nepodarilo. Akcie Petrochina sa obchodujú aj v Hongkongu a New Yorku a na týchto trhoch trhovej kapitalizácie firmy nikdy neprekročila 500 miliárd dolárov, dodala AP.

Zdroj: SITA / AP

Foto - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy Apple