Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trochu väčší darčekový evergreen alebo 12 tipov na televízor pod stromček

17.12.2016, 12:30 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

Televízor je už viac ako pol storočia akýmsi centrom domácnosti, ktorý nahradil krb. Niekedy to je na škodu, inokedy zas prinesie zábavu a relax pre jednotlivca aj celú rodinu. Tak či onak, bez neho si to už vie predstaviť len málokto. Máme na mysli televízor ako zobrazovač rôzneho obsahu, nie iba televízneho signálu. Ten je s už aj na Slovensku dostupnými službami Netflix, Amazon Prime Video alebo HBO GO stále menej atraktívny.

  • Tlačiť
  • 4

Niečo menšie

Pre niekoho skôr do kuchyne, do detskej izby alebo so spálne. Ale pre mnohých menej náročných aj ako hlavný televízor do obývačky postačuje aj niečo s menšou uhlopriečkou okolo 40 palcov. Závisí od vzdialenosti, z akej sa naň bude pozerať, a aj od rozpočtu. Nejde však o spotrebný tovar na rok či dva, takže úplne najlacnejším kúskom je lepšie sa vyhnúť. Táto trojka ponúka spojenie dostupnej ceny, malých rozmerov a zároveň dostatočnej výbavy a kvality obrazu.

LG 43LH630V (450 eur)

Za približne 450 eur sa momentálne predáva tento praktický model od LG. Ide o 43-palcový najlepšie vybavený základný model od LG. Tenký kovový rám ho robí elegantným a vojde aj na poličku, ktorá bola stavaná pre staršie 40-palcové televízory. Výhodou je, že ako jeden z mála v danej triede je od výroby vybavený novým grafickým rozhraním WebOS 3.0. Ovládanie je s ním rýchlejšie a pohodlnejšie. Vybavený je DVBT-T2, DVB-C aj DVB-S2 prijímačmi signálu, wifi, trojicou HDMI a dvoma USB konektormi.

LG 43LH630VZdroj: LG

Philips 43PFS5301  (380 eur)

Aj toto je 43-palcový full HD televízor s lákavou cenou a zhodou okolností tiež veľmi tenkým rámikom. Philips sa chváli, že hoci ide o nižšiu strednú triedu, používa kovový stojan a plnú výbavu konektorov vrátane optického výstupu, dvojice USB, troch HDMI konektorov či koaxiálneho pripojenia. O kvalitu obrazu sa starajú všakovaké divotvorné marketingové slovíčka ako Picture Performance Index alebo Micro diming. V skratke, ide o dvorné technológie na pokročilejšie spracovanie obrazu a presnejšie ovládanie podsvietenia, čo sa prejaví na lepšom kontraste. Rad 5300 od Philipsu s metrovou uhlopriečkou za menej ako štyri stovky vyzerá ako dobra kúpa.

Philips 43PFS5301Zdroj: Philips

Samsung UE40K5672  (430 eur)

Ak je jedným z hlavných kritérií pri výbere televízora šírka menej ako meter, mohol by sa hodiť tento strieborný model od Samsungu. Netreba očakávať zázraky, ale na druhú stranu je to veľmi dobre vybavený drobec. Ideálny napríklad ku hernej konzole do detskej izby. Full HD televízor je vybavený vylepšením správy farieb aj ostrosti, troma HDMI a dvojicou USB a tiež plnou plejádou prijímačov TV signálu tak ako konkurenti. Navyše má však aj Bluetooth pre prepojenie so smartfónom. Napríklad na bezdrôtové prezeranie fotografií na veľkej obrazovke.

Samsung UE40K5672Zdroj: Samsung

Zlatá stredná cesta

Táto trojica televízorov si už vyžiada trochu ráznejšiu investíciu. Ale ponúknu zas lepší zážitok či už z vianočných rozprávok a filmov, alebo športových prenosov. A to prepracovanejším obrazom a aj väčšou obrazovkou, ktorá viac vtiahne do deja. V tejto kategórii už má význam ísť rovno do 4K panelov, hoci obsahu v Ultra HD ešte nie je toľko. Pribúdať ale postupne určite bude.

Changhong UHD65D6500ISX2  (800 eur)

Toto bude možno trochu úlet. Ale na druhú stranu je to cesta, ako za pomerne výhodnú cenu si môže filmový fanúšik splniť svoj sen a hoci aj v panelákovom byte si urobiť miniatúrnu kinosálu. Changhong je veľký čínsky výrobca, ktorý u nás zatiaľ nie je etablovaný a nemusí vzbudzovať dôveru. Ponúka garantovaný servis do 7 dní. Alebo to  berme tak, že prinajhoršom výrobok po pár dňoch vrátite predajcovi. Veľmi pravdepodobne nebudete mať dôvod. Za danú cenu mať doma 4K televízor s uhlopriečkou 165 centimetrov je skvelá ponuka. Filmy alebo športové prenosy budú úplne iný level. Veľkosti sa nie je nutné báť, stačí byť od obrazovky 3,5 metra a žiadne poškodzovanie zraku a iné hoaxy nehrozia. Výbava je štandardná s trojicou HDMI, všetkými troma TV tunermi, wifi a menu je v slovenčine, vrátane smart funkcií. Len rátajte s investíciou do nejakého audio systému. Vstavané reproduktory za majestátnym obrazom zaostávajú.  

Changhong UHD65D6500ISX2Zdroj: Changhong

Philips 49PUS6561  (700 eur)

Ak radšej niečo od známeho výrobcu, tak za pozornosť stojí napríklad UHD rad 6000 od Philipsu. So 49-palcovou uhlopriečkou, čo je približne najpredávanejšia veľkosť televízorov na Slovensku, ponúka výborný obraz a už aj trojstranný Ambilight. Táto funkcia na obrázkoch alebo z rozprávania vyzerá ako zvláštna zbytočnosť. Stačí ju však doma deň-dva používať a iný televízor mnohí už nechcú ani vidieť. Opticky rozširuje scénu na televízore a dá sa používať aj ako smart lampa na zmenu atmosféry izby. Nie úplným štandardnom v danej kategórii je aj diaľkový ovládač s qwerty klávesnicou na zadnej strane. A systém Android TV je úplnou raritou. Poháňaný štvorjadrovým procesorom zjednodušuje prezeranie fotografií alebo obsahu zo služieb ako Netflix a podobne. Praktická je aj široká plejáda konektorov, od štvorice HDMI a troch USB cez optický audio výstup, starý SCART až po vstup pre anténu a satelit.

Philips 49PUS6561Zdroj: Philips

Sony Bravia KD-49XD7005  (650 eur)

4K Sony televízor s uhlopriečkou 49 palcov a výbavou základného high-endu je za danú cenu veľmi pozoruhodná ponuka. Bavíme sa tu už o modelovom rade XD70, ktorý je vybavený aj technológiou HDR. Teda vysokým dynamickým kontrastom pre ešte živší obraz. Vyskúšať sa už dá na niektorých PlayStation 4 hrách alebo aj vybraných seriáloch na Netflixe. Napríklad Marco Polo. O kvalitu obrazu sa potom stará aj technológia X-Reality PRO a plynulosť scén zvyšuje MotionFlow, teda kompenzačný systém vkladania záberov do bežného 24 alebo 30 fps videa. Bonusom je aj predinštalovaný systém Android TV s hlasovým ovládaním cez diaľkový ovládač s mikrofónom. Po estetickej stránke tento model tiež neurazí. Krivky má podobné ako smartfóny Xperia X.

Sony Bravia KD-49XD7005Zdroj: Sony

Pre tých s veľmi citlivým okom

Pri investícii do približne 1 500 eur sa už dá vybrať rozmerný televízor, ktorý je kvalitou obrazu a výbavou takmer na nerozoznanie od toho najlepšieho, čo daná značka ponúka. Pár kompromisov sa nájde, ale tie si všimnú len ozajstní špecialisti. Odmenou je však ušetrených pekných pár stovák, ktoré sa dajú použiť na nákup audio systému. Aj tie najdrahšie modely totiž poskytnú len štandardný zvuk. A ten nehodno zanedbávať. Hovorí sa, že zvuk je tretina z celého audiovizuálneho zážitku.

Panasonic TX-58DX780E   (1 450 eur)

Aj keď televízor má byť o obraze, nie je na škodu, keď dobre vyzerá aj vypnutý. Za taký by sa dal označiť aj tento až 58-palcový prémiový model od Panasonicu s jeho kovovým tenkým rámom a stojanom s takzvaným premenlivými dizajnom. Dvojica nôh sa totiž dá osadiť po stranách alebo uprostred obrazovky. Trieda DX780 už podporuje technológiou 4K HDR Pro. Panasonic takto označuje svoje televízory, ktorých obrazová kvalita má pôsobiť čo najreálnejšie. To v sebe zahŕňa nový obrazový čip 4K Studio Master Processor, pokročilú správu farieb aj lokálneho LED podsvietenia. Pre lepšie ovládanie sa Panasonic rozhodol používať systém založený na Firefox OS, ktorý bol primárne vyvíjaný pre smartfóny. Nakoniec sa mu viac darí v televízoroch.

Panasonic TX-58DX780EZdroj: Panasonic

Sony Bravia KD-55XD8599  (1 250 eur)

V praxi je toto len jeden krok od najvyššej triedy 9 od Sony, ktorá je však násobne drahšia. Je ťažké hľadať, čo by ešte tomuto modelu mohlo chýbať. Zaujímavý dizajn s kovovým stojanom a tenkým rámom by sa mal hodiť do každej izby. Nemusí byť ani pri stene, pretože kabeláž sa dá pekne schovať za špeciálny kryt. Obraz je, samozrejme, so 4K rozlíšením a s podporou HDR. Upscaling do 4K, respektíve jeho natívne prehrávanie, správu farieb aj presnejšie podsvietenie a teda kontrast má na starosti nový čip X1 Extreme. S uhlopriečkou 55 palcov by mal byť vhodný aj do väčšej obývačky. Pre lepší zážitok si však kreslo trochu prisuňte. Nezabúdajte, že pri 4K rozlíšení platia iné nepísané pravidlá o pomere uhlopriečky a vzdialenosti a pokojne môžete sedieť bližšie ako pri full HD obrazovke.

Sony Bravia KD-55XD8599Zdroj: Sony

Philips 55PUS7181  (1 200 eur)

Tento model je asi najlepšia cesta, ako si užiť takmer všetky najnovšie technológie Philipsu na 55-palcovej uhlopriečke a neodrátať si z bankového účtu minimálne 1 500 eur. Ako sa na high-end patrí, je to 4K obrazovka s podporou HDR Plus, a keďže je to Philips, tak ponúka aj Android TV nadstavbu a Ambilight. V tomto prípade už trojstranný, takže rozsvieti celú stenu za televízorom. Znova musíme prízvukovať, tento doplnok dáva televízorom Philips mierny náskok pred konkurenciou, ktorá vie tiež ponúknuť jemný a presný obraz. Philips v tomto modeli pribalil aj o niečo prémiovejší zvuk s drobným „soundbarom“ a vstavaným subwooferom. Poteší aj diaľkové ovládanie s qwerty klávesnicou.

Philips 55PUS7181Zdroj: Philips

Čistokrvný high-endový luxus

Možno sa nájdu aj takí, ktorí svojej rodine alebo niekomu blízkemu budú chcieť dopriať to najlepšie a na cenu až tak nehľadia. Veď televízor sa nekupuje na rok ani na dva, tak nech už stojí za to. Cenovka okolo dve tisícky sa môže zdať ako extrém, ale stále je to hladina takzvaných modelov pre bežného spotrebiteľa.

Panasonic TX-58DX800E (1 850 eur)

Japonská značka už niekoľkokrát predstavila televízor, ktorý sa v danej kategórii bral za referenčný a ostatné kúsky boli hodnotené podľa neho. Týkalo sa to hlavne posledných generácií ich plazmových modelov. Aj po ich konci sa Panasonic snaží o podobné v oblasti 4K LCD obrazoviek. Jednou z nich má byť aj Viera DX800, v tomto prípade s 58-palcovou obrazovkou. Okamžite zaujme nevšedným priemyselným dizajnom stojanu. V niektorých interiéroch tak bude dobre vyzerať pokojne aj na zemi. O čo najvernejší 4K obraz sa stará čip Studio Master HCX a tento model už disponuje aj certifikátom THX. Teda potvrdenie, že obraz vykresľuje film tak, ako si ho predstavovali jeho hollywoodski tvorcovia. Systém Firefox OS z neho robí aj pohodlný smart televízor, ktorý sa dá ovládať mobilom alebo posielať televízny signál do tabletu.

Panasonic TX-58DX800EZdroj: Panasonic

Samsung UE55KS7502  (1 750 eur)

Krásny príklad exkluzívneho televízora plného najnovších technológií je aj táto novinka. A v 55-palcovom prevedení sa už dá kúpiť za vcelku pochopiteľný peniaz. Samsung sa ani v tomto prípade nevzdáva filozofie zakrivených obrazoviek. Pri tejto veľkosti to už má aj význam, len netreba sedieť príliš ďaleko. Potom scéna dokáže ozaj pohltiť. Rad KS7500 používa 4K HDR obrazovku, konkrétne s technológiou Quantum Dot. Veľmi zjednodušene povedané, ide o omnoho menšie a lepšie kontrolované zobrazovacie body, ktoré tak vytvárajú obraz takmer totožný s OLED obrazovkami. Mimochodom, 4K rozlíšenia sa netreba báť ani teraz, keď ešte nie je veľa 4K obsahu. Tento a ďalšie modely vedia aj full HD obsah a vysielanie upscalovať, takže aj televízne správy sú vo „falošnom 4K rozlíšení“. O smart funkcie sa stará systém Tizen.

Samsung UE55KS7502Zdroj: Samsung

LG OLED55B6 (2 100 eur)

Výrobcovia sa snažia z LCD technológie vyžmýkať, čo sa dá, a stále vedia prekvapiť. Ale budúcnosťou je OLED, ktorý sa v televízoroch objavil už dávnejšie. Prvé modely však stáli celý majetok. A OLED novinky stále ohurujú cenami. Ale v niektorých prípadoch sa už dostávajú na aspoň trochu reálnu hodnotu. OLED televízor so 4K rozlíšením a podporou HDR je svätý grál filmového fanúšika. Tento model od LG ho ponúka u niektorých predajcov už za jemne nad dve tisíc eur, čo je výborný pomer výbavy a ceny. Ako sa na OLED patrí, navyše s UHD rozlíšením a HDR, hlavne tmavé scény vo vesmíre berú dych. Ale výborne si poradí aj s vykresľovaním farieb a ostrosťou pri pohyblivých scénach. Praktický je aj systém WebOS 3.0 alebo takzvaný Magic Remote. Teda diaľkový ovládač s mikrofónom na hlasové povely a ovládanie pohybom v priestore. Hoci sa o reproduktory postaral Harman/Kardon, určite odporúčame aj pri tomto luxusnom kúsku investovať do externej audio sústavy.

LG OLED55B6Zdroj: LG

  • Tlačiť
  • 4

Tagy 4K, LG, Panasonic, Philips, Samsung, Sony