Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trochu väčší darčekový evergreen alebo 12 tipov na televízor pod stromček

17.12.2016 | Marián Biel

Diskusia (4 reakcie) Pravidlá diskusie

17.12.2016 | Truhlik999

Same kraviny.
Full HD je aj dnes limitovane a 4K nie j nikde.
Vyhodene prachy.
Full HD bude najblizsich 5-6 rojkov uplne dostatocnych.

19.12.2016 | Andrej_sk

Akoze nie? Tieto telky si,ludia nekupuju, aby na nich pozerali spravy a Hornu Dolnu. Ale kvoli filmom. 4k blurayov pribuda geometrickym radom. Niektore "len" remasterovane, ale aj tam je rozdiel viditelny, zalezi na zdroji. Nove stale pribudaju, u nas to samozrejme limituje dabing.
Tu kvalitu najlepsie vidno na kozmos a prirodnych imax dokumentoch a filmoch.
Ak by som kupoval teraz (ako milovnik filmov), tak urcite 4k a minimalne 60 palcov. Ten vyvoj ide tak rychlo dopredu, ze to bolo len par rokov dozadu co vraveli, ze HD staci, full hd nic nie je. A tv sa predsa len tak casto nemeni.

19.12.2016 | hulo11

Pár rokov dozadu boli všetky televízory 3D, lebo 3D je budúcnosť. A blurayov s 3D obsahom pribúdalo geometrickým radom. :)
A k 60" len toľko, že na to už potrebuješ halu, nie typickú obývačku. Alebo meníš s TV aj bývanie?

19.12.2016 | biel

Zdravím. 3D bol doplnok, ktorý vyžadoval externé zariadenie (okuliare) čo mnohým prekážalo a v podstate slúžil na preklenovacie obdobie kým sa technológie posunú (OLED, 4K, HDR). Ale 3D je stále súčasťou väčšiny modelov.
UHD rozlíšenie je prirodzená evolúcia ako bol prechod z CRT na 720p LCD obrazovky a z nich na tenšie, rozmernejšie 1080p obrazovky s kvalitnejším obrazom. A teraz je na rade 4K (s HDR), ktoré sa v najbližších rokoch stane štandardom pri TV vysielaní, streamovanom obsahu alebo nosičoch. Nie je nutné dovtedy čakať. Ceny sa posúvajú agresívne smerom dole a upscalovanie funguje vo väčšine prípadov veľmi slušne. Takže aj 1080p rozlíšenie bežného Blu-Ray disku opticky vylepší na akési pocitové "3K".

Pri uhlopriečkach televízorov pravdepodobne vychádzate z nesprávnych informácií alebo z predpojatosti, ktorá je ale úplne prirodzená u veľkej časti používateľov celé desaťročia zvyknutých na drobné obrazovky. V skratke, každý si má určiť svoj pomer medzi uhlopriečkou a vzdialenosťou. Vo všeobecnosti je pomer 1:2,5 a pre konzervatívnejších 1:3 (150 cm uhlopriečka displeja vzdialeného 450 cm) normálny a očiam neškodí.
To ale platí pri full HD rozlíšení. Jemnejšie 4K dovoľuje sedieť bližšie. Úplne prirodzený je potom pomer 1:1,5 alebo 1:2. Teda napríklad 60 palcový (150 cm) 4K televízor je vhodný do obývačky širokej cca 3 metre.

Jednoduchý diagram nájdete napríklad tu https://stari.co/tv...

p.s.: všetko vyššie napísané platí pre plnohodnotný zážitok pri pozeraní celovečerných filmov, seriálov a dokumentov. Ak je televízor len zapnutý v pozadí s bežným obsahom TV staníc, pokojne mnohým postačia aj menšie uhlopriečky niekde v pomere 1:4 až 1:5