Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trojkové USB poskytne 100 W výkonu

26.07.2012, 16:00 | Martin Trilec | © 2012 News and Media Holding

Nahradí napájacie zdroje pre notebooky, tlačiarne, monitory ...

  • Tlačiť
  • 4

Univerzálne dátové rozhranie USB sa v PC problematike pohybuje už vyše šestnásť rokov. Za tento čas prešlo niekoľkými podstatnými generačnými zmenami, ktoré predovšetkým navýšili jeho flexibilitu v použiteľnosti a prenosové rýchlosti dát. Práve vďaka tomu a jednoduchosti používania v kombinácii s veľkou kompatibilitou sa toto rozhranie teší čoraz väčšej obľube. Nedávno sa však objavila správa, že najnovší štandard, ten trojkový, bude vedieť svojím rozhraním poskytnúť až sto Wattov elektrického výkonu.

To by nahradilo nejeden napájací zdroj pre notebook, tlačiareň, monitor, reprosústavu a iné energeticky menej náročné zariadenia. Zanikla by aj nutnosť externe napájať tri a pol palcové externé pevné disky. Takisto by sa podstatne urýchlilo nabíjanie mobilných zariadení, ktoré by podporovali nabíjanie vysokým prúdom. USB 3.0 je schopné poskytnúť až päť Ampérov, čo je asi päť- až desaťkrát viac ako hodnota, ktorou disponujú štandardné USB nabíjačky.

V dôsledku toho, že trojkové USB bude vedieť suplovať až sto Wattov, bola vytvorená aj špecifikácia USB 3.0 Power Delivery, ktorá udáva štandard, ktorým sa budú môcť inšpirovať samotní výrobcovia počítačových zariadení s výkonom do 100 W. Medzi nich sa už stihli umiestniť aj niektoré zvučné mená, napríklad Microsoft, Intel, HP či druhotní výrobcovia USB 3.0 radičov, Renesas Electronics a Texas Instruments. AMD sa zatiaľ nepripojilo.

Všetko je zatiaľ v testovacej a prototypovej rovine, na plne praktické nasadenie tejto novinky bude treba ešte určitú dobu počkať. Už teraz je však na 99% isté, že sa novinka uchytí.

Foto na titulke - Flickr

  • Tlačiť
  • 4