Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trudeau odvolal veľvyslanca v Číne po kontroverzii okolo Huawei

27.01.2019, 12:30 | TASR

Kanadský premiér Justin Trudeau odvolal veľvyslanca svojej krajiny v Číne po jeho vyjadreniach o tom, že by bolo „skvelé“, keby Spojené štáty odvolali svoju žiadosť o vydanie manažérky čínskej technologickej spoločnosti Huawei zadržanej v Kanade. J. Trudeau v sobotu oznámil, že v piatok večer požiadal o rezignáciu veľvyslanca Johna McCalluma a následne ju aj prijal, informuje agentúra AP.

  • Tlačiť
  • 0

Zároveň sa premiér J. McCallumovi, svojmu niekdajšiemu ministrovi, poďakoval za 20 rokov verejnej služby. McCallumov zmienený výrok pre denník Toronto Star z piatka prišiel len deň po tom, ako už bývalý veľvyslanec vydal vyhlásenie o tom, že sa o tomto prípade skôr v priebehu týždňa nesprávne vyjadril. Podľa vyhlásenia ľutuje, že povedal, že finančná riaditeľka Huawei Meng Wan-čou má silné argumenty proti svojmu vydaniu do USA.

Zadržanie dcéry zakladateľa spoločnosti Huawei Technologies na letisku vo Vancouveri z 1. decembra minulého roka vážne narušilo vzťahy medzi Čínou a Kanadou. USA žiadajú vydanie Meng Wan-čou pre obvinenia z podvodu súvisiaceho s možným porušením sankcií uvalených Spojenými štátmi na Irán.

Neprehliadnite

Čína krátko po jej zatknutí zadržala dvoch kanadských občanov v zjavnej snahe vyvinúť tlak na Kanadu, aby ju prepustila. Čínsky súd tiež odsúdil Kanaďana na smrť v náhle obnovenom procese týkajúcom sa pašovania drog, za ktoré pôvodne dostal 15 rokov väzenia.

J. McCallum pre čínske médiá skôr počas týždňa povedal, že vydanie Meng Wan-čou do USA „by nebolo šťastným výsledkom“. Naznačil tiež, že tento prípad je politicky motivovaný. Jeho slová okamžite odsúdili opozičné strany i ďalší kritici, podľa ktorých J. McCallum porušil prísny postoj kanadskej vlády proti zasahovaniu do justičných záležitostí. Sám J. McCallum vo štvrtkovom vyhlásení od svojho pôvodného stanoviska ustúpil s tým, že sa „zmýlil“.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Čína, Huawei, Kanada

Diskusia (0 reakcií)