Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

TÚ SR znova zníži úhrady za frekvencie

20.03.2012, 12:02 | redakcia TREND.sk Technológie

Reaguje tým na nový regulačný rámec EÚ. Lokálni provideri to vítajú (novinky z telekomunikačného biznisu)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Telekomunikačný úrad (TÚ) SR od prvého apríla tohto roka zníži výšku úhrad za právo používať frekvencie na prevádzkovanie bezdrôtových komunikačných sietí a služieb. Vyplýva to z nového všeobecne záväzného právneho predpisu, o ktorom regulátor informoval v tlačovej správe.

Ide už o druhé zníženie týchto úhrad v tomto roku, prvé sa udialo 1. januára. Novinkou v aktuálnom záväznom predpise je zavedenie modifikačného koeficientu do výpočtov úhrad. TÚ SR chce v budúcnosti tento koeficient meniť podľa potreby.

TÚ SR uvádza, že k zníženiu výšky úhrad pristúpil z dvoch dôvodov. Po prvé, podľa nového zákona o elektronických komunikáciách, ktorý implementoval nový európsky regulačný rámec, nesmú vyberané opakované úhrady za poskytovanie sietí a služieb, za právo používať čísla a frekvencie prekročiť výšku nevyhnutných nákladov úradu na reguláciu elektronických komunikácií. Druhým dôvodom má byť motivovanie telekomunikačných operátorov k investíciám do rozširovania pokrytia sietí a skvalitňovania služieb. „Investície rozprúdia aj súťaž na trhu, z čoho budú profitovať koncoví používatelia služieb,“ mieni regulátor.

Obdobné opatrenia spravili úrady aj v ďalších krajinách EÚ. Podľa nového regulačného rámca sa môžu opakované úhrady od operátorov použiť len na reguláciu elektronických komunikácií. Preto musela poplatky znížiť napríklad nemecká Bundesnetzagentur, ktorá zastrešuje elektronické komunikácie, poštu, energie aj železnice. Kým v roku 2010 od operátorov vybrala 222 mil. €, o rok neskôr to bolo už iba 78 mil. eur. No keďže náklady regulačného úradu naopak stúpli, vzniknutý rozdiel musí dofinancovať štát.

TÚ SR znížením úhrad podľa svojho vyjadrenia podporuje budovanie rádiových prístupových sietí najmä v málo osídlených oblastiach (takzvaných bielych miestach). Napríklad pri zariadeniach bod–multibod od 1 GHz do 11 GHz je v obciach do dvetisíc obyvateľov úhrada za frekvencie len vo výške 8,7 percenta z úhrady pri obciach nad 100-tisíc obyvateľov. Navyše, operátori, ktorí vo výberovom konaní získajú frekvencie pre budovanie nových celoplošných sietí, zaplatia úhradu až po skončení roka, ktorý nasleduje po roku, v ktorom boli frekvencie pridelené.

Lokálni provideri zníženie poplatkov vítajú, uvádza v pohotovej reakcii zakladajúci člen Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI), konateľ spoločnosti RadioLAN Filip Križko. Zníženie poplatkov za frekvencie podľa neho znižuje náklady telekomunikačných operátorov, ktorí poskytujú služby prostredníctvom rádiových sietí: „Okrem toho, zvýhodnené poplatky za používanie frekvencií v málo osídlených lokalitách umožnia lokálnym operátorom investovať ušetrené financie do zlepšenia pokrytia sietí, skvalitnenia a zatraktívnenia služieb pre zákazníkov.“

Foto na titulke - RadioLAN

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Telekomunikačný úrad

Diskusia (0 reakcií)