Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Uber je taxislužba, potvrdil Európsky súd. Potrebuje licenciu

20.12.2017, 10:30 | Marián Biel | © 2017 News and Media Holding

Uber a obdobné služby zamerané na zdieľanú jazdu to budú mať na starom kontinente komplikovanejšie. Európsky súd potvrdil, že ide o prepravnú službu, potrebuje licenciu a môže byť členskými štátmi regulovaný.

  • Tlačiť
  • 15

„Služba poskytovaná spoločnosťou Uber spájajúca jedincov s laickými šoférmi je zhodná so službami v oblasti prepravy osôb“, potvrdil európsky súd. Dodáva, že členské štáty preto môžu regulovať podmienky poskytovania tejto služby.

Uber dosiaľ tvrdil a aj naďalej tvrdí, že nie je prepravnou službou ale technologickou platformou, ktorá spája cestujúcich s nezávislými šoférmi.

Neprehliadnite

Ide o prvé oficiálne rozhodnutie v tejto veci Európskym súdnym dvorom a veľmi pravdepodobne pôjde o dôležitý precedens, podľa ktorého sa teraz môže zmeniť legislatíva v desiatkach európskych miest, kde už roky eskaluje spor Uberu so štandardnými taxislužbami.

Toto rozhodnutie je výsledkom sťažnosti asociácie profesionálnych taxikárov v Barcelone. Za problematickú a zavádzajúcu považovali hlavne službu UberPOP, ktorá nevyžaduje žiadne povolenia ani licencie. Preto Uber v európskych krajinách prešiel hlavne na službu UberX. Technicky medzi UberPOP, ktorý napríklad funguje v Českej republike a UberX na Slovensku rozdiel nie je. V niektorých európskych mestách pôsobí lacnejší UberPOP s tvrdením, že tieto jazdy negenerujú profit a cena jazdy má len pokryť náklady na pohonné látky. 

K rozhodnutiu súdu sa pre TREND.sk vyjadrili zástupcovia spoločnosti Uber pre Slovensko a Českú republiku: Vo väčšine krajín EÚ už dnes fungujeme v súlade s legislatívou v oblasti prepravy, takže toto rozhodnutie nič nezmení. Milióny Európanov však stále nemôžu používať aplikácie ako je naša. Ako potvrdil náš nový generálny riaditeľ, služby ako je Uber je vhodné regulovať, a preto budeme aj naďalej pokračovať v dialógu naprieč európskymi mestami. V tomto prístupe budeme pokračovať, aby bol spoľahlivý odvoz na jedno kliknutie dostupný naozaj každému.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy Európsky súdny dvor, Uber