Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

UPC si robí zálusk na siete lokálnych providerov

22.03.2013, 10:28 | Jozef Andacký | © 2013 News and Media Holding

Ponuku na akvizíciu od káblového operátora dostal banskobystrický BBX

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

UPC

Káblový operátor UPC (Broadband Slovakia) poškuľuje po zákazníkoch a sieťach menších lokálnych internetových providerov. Viacerých z nich nedávno oslovil listom, ktorého predmetom je „Ponuka na akvizíciu“. eTREND.sk má k dispozícii sken takéhoto listu, ktorý mu poskytol Rudolf Kubík, konateľ banskobystrického providera BBX.

Obchodná riaditeľka UPC Pavla Drábeková v ňom uvádza, že dôvodom akvizičnej ponuky je záujem firmy „neustále rozširovať množstvo lokalít, ktorých poskytuje zákazníkom svoje služby“. Linky spoločnosti BBX (ktorej obchodné meno UPC skomolila na BB X-NET, čo sa foneticky blíži k názvu jej siete BBXnet) by chcela získať v tomto alebo nasledujúcom roku.

Prečo si UPC spomedzi desiatok menších konkurentov vybrala práve BBX, P. Drábeková v liste nešpecifikuje. Najväčšia slovenská káblovka už v Banskej Bystrici pôsobí. Podľa štatistík Telekomunikačného úradu SR tam však mal BBX koncom roka 2011 viac zákazníkov.

Hovorca UPC Jaroslav Kolár pre eTREND.sk potvrdil, že firma sa o akvizície skutočne usiluje: „Vyjadríme sa v prípade úspešného ukončenia rokovaní.“ Koľkých providerov firma s ponukou na akvizíciu oslovila, to neprezradil. R. Kubík uvádza, že vie minimálne o jednom ďalšom poskytovateľovi, z mesta na západnom Slovensku, ktorý korešpondenciu UPC taktiež dostal.

UPC bola nedávno v rumunských médiách spomínaná ako kupec káblovej siete spoločnosti Digi Slovakia (jej majiteľ, skupina RCS & RDS, je z Rumunska). Digi na Slovensku prevádzkuje siete v Bratislave, Handlovej, Komárne, Košiciach, Prievidzi, Ružomberku, Senici, Šali, Žiari nad Hronom a v Brezne. Podľa medializovaných informácií v nich poskytuje televízne a internetové služby 45-tisíc domácnostiam. 

upc bbx akvizicia 300 32

Akvizície nie sú u UPC nezvyčajné. Vlani v októbri prevzala prevádzku a majetok troch lokálnych hráčov z východného Slovenska, spoločností Kid, Termosat a S-Team. Tie v Košiciach, Rožňave, Starej a Novej Ľubovni, Rimavskej Sobote, Kráľovskom Chlmci, Čiernej nad Tisou a Dobšinej prevádzkovali siete s prípojkami do deväťtisíc domácností.

Na jeseň roku 2011 zasa UPC kúpila sieť s 2500 prípojkami spoločnosti Telecom TKR vo Vranove nad Topľou, ktorá patrila podnikateľovi Pavlovi Lulajkovi, známemu z tendra o licenciu na celoštátne digitálne terestriálne vysielanie (DVB-T).

Na návrh jeho druhej firmy Telecom Corp. súdy tender zastavili, čo neskôr viedlo ku kontroverznému odvolaniu vtedajšieho predsedu Telekomunikačného úradu SR Branislava Máčaja. Opakovaný tender už s prehľadom vyhral Towercom, spájaný v médiách s finančnou skupinou J&T.

Foto - eTREND.sk

  • Tlačiť
  • 5

Tagy UPC