Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

V baterke vášho iPhonu alebo Samsungu môže byť kobalt ťažený deťmi

19.01.2016, 20:37 | ČTK

Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) vyzvala výrobcov automobilov a elektroniky, aby overovali, či nepoužívajú suroviny, na ktorých ťažbe sa v Kongu podieľali deti. Ide hlavne o kobalt, ktorý sa používa pri výrobe batérií. AI tvrdí, že takouto kontrolou sa dostatočne nezaoberajú ani tak veľkí výrobcovia, ako je Samsung, Apple alebo Sony.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

deti, kobalt

Z Konga pochádza asi polovica kobaltu, ktorý sa vo svete vyťaží. Veľké bane sú na juhovýchode štátu v oblasti Katanga, v Kongu ale tiež existuje veľké množstvo nelegálnych ťažobných miest, v ktorých pracujú často deti. K dispozícii majú primitívne náradie a nie je zabezpečená ich bezpečnosť ani hygiena. Detský fond OSN (UNICEF) odhaduje, že v Kongu je v baníctve zamestnaných viac ako 40-tisíc detí.

AI sa pýtala 16 nadnárodných firiem, medzi ktorými boli aj Daimler, Lenovo či Microsoft. Mnohé tvrdia, že majú prísnu politiku strán využívania detskej práce. AI však zistila, že väčšina z nich nie je schopná určiť pôvod kobaltu využívaného v batériách pochádzajúcich väčšinou od čínskych výrobcov.

Podľa dostupných správ, ktoré cituje BBC, zomrelo pri práci v baniach v Kongu medzi septembrom 2014 a decembrom 2015 až 80 ľudí. AI spolu s úradom dohliadajúcim na prírodné zdroje v Afrike (Afrewatch) zistila, že kobalt vyťažený na miestach, kde pracujú aj deti, sa predáva spoločnosti Congo Dongfang Mining, ktorá je pobočkou čínskej ťažobnej spoločnosti.

Chcel som do školy, otec ma poslal do bane

„K paradoxom digitalizovaného veku patrí fakt, že najbohatšie a novátorské firmy môžu vyrábať moderné zariadenia bez toho, aby museli preukazovať pôvod surovín použitých pri výrobe jednotlivých súčiastok,“ povedal riaditeľ Afrewatch Emmanuel Umpula.

Mark Dummett z AI vyhlásil, že s modernými výrobkami, ktoré sa blyštia vo výkladoch, si nikto nespája deti vláčiace vrecia špinavej suroviny v úzkych tuneloch s rizikom trvalého poškodenia pľúc.

„Firmy zarábajúce v úhrne 125 miliárd dolárov nemôžu hovoriť, že nedokážu overiť, odkiaľ pochádzajú suroviny, z ktorých vyrábajú,“ povedal M. Dummett.

BBC pripomína, že mnoho detí je v Kongu zamestnaných pri práci na povrchu pri triedení vyťaženej rudy. Ďalšie sa ale do podzemia dostanú. Napríklad štrnásťročná sirota Paul pracovníkom AI povedal, že v baniach začal pracovať v 12 rokoch.

„Trávil som v tuneloch 24 hodín. Prišiel som ráno a odišiel ráno nasledujúceho dňa. Musel som sa tam aj vyprázdňovať. Moja pestúnka ma chcela poslať do školy, ale náhradný otec bol proti a poslal ma do bane,“ povedal.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy deti, kobalt

Diskusia (0 reakcií)