Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Virtuálna realita prichádza. Dokončili Oculus Rift

12.06.2015, 15:55 | Marián Biel | © 2015 News and Media Holding

Najprv len malý start-up, neskôr v technologickom svete čoraz častejšie skloňované meno a vlani veľká firma, ktorú Facebook kúpil za dve miliardy dolárov. Pritom ide o spoločnosť, ktorá mala jediný produkt a aj to len v testovacej verzii. Prvé špeciálne vzorky sa dostali k vývojárom aplikácií a hier už dávnejšie. No pred pár hodinami Oculus ukázal finálnu verziu video okuliarov na virtuálnu realitu Rift. Koncoví používatelia, hlavne hráči, si ich budú môcť kúpiť niekedy začiatkom budúceho roka. Silným partnerom projektu sa stal Microsoft.

  • Tlačiť
  • 2

Hneď na úvod treba povedať, že tí, ktorí boli zvedaví na technické parametre a cenu, ostanú zvedaví aj naďalej. Brendan Iribe, výkonný riaditeľ Oculusu, sa na prezentácii zameral skôr na celkovú filozofiu ich produktu. Oculus Rift je podľa neho brána do nového sveta. Celý vývoj sústredili na to, aby ľudský mozog dokázal vypnúť a ponoriť sa do virtuálnej reality naplno.

Niektoré technické detaily sa ale predsa spomenuli. Oculus Rift má dvojicu OLED displejov, ktorých rozlíšenie má byť full HD. Hovorí sa dokonca o 2K rozlíšení. Ergonómii pomáha, že rozpätie týchto displejov sa dá jednoducho meniť. Okuliare prešli diétou, sú dostatočne ľahké na dlhodobejšie použitie. Dajú sa používať aj s nasadenými dioptrickými okuliarmi.

Zdroj: Oculus

Novinkou sú integrované slúchadlá s technológiou RealSpace 3D, ktoré sú stavané práve na úpravu priestorového zvuku. Dajú sa odopnúť, možno teda použiť aj vlastné slúchadlá. Novým prvkom je aj špeciálny ovládač Oculus Touch, prispôsobený na ovládanie v 3D priestore. Prekvapením je aj to, že v balení bude gamepad z Xbox One.

Microsoft sa stal partnerom Oculusu a mali by sme sa dočkať aj podpory hier pre túto platformu, ktoré budú stavané pre Rift. Podpora operačného systému Windows 10 je samozrejmosťou. Ak bude chcieť niekto pracovať v ozajstnom súkromí, Rift tak môže nahradiť aj bežný monitor. Ide o odpoveď na projekt Morpheus, okuliare na virtuálnu realitu pre PlayStation od Sony.

Zdroj: Oculus

Treťou novinkou je stolový senzor, ktorý nahradil doterajšiu webkameru. Pomáha určiť presnú polohu okuliarov v priestore.

Spolu s Oculus Rift bola predstavená aj platforma Oculus Home, niečo na štýl známej platformy Steam. Na jednom mieste budú všetky hry a aplikácie podporujúce virtuálnu realitu a kontakt (herných) priateľov. Aby tých aplikácií a hier bolo stále viac, to sa Oculus snaží docieliť aj novým rozpočtom 10 miliónov dolárov, ktorý je určený výhradne na podporu nezávislých vývojárov obsahu pre virtuálnu realitu.

Zdroj: Microsoft

Brendan Iribe ukázal aj prvé dva herné tituly pre Oculus Rift – avantúry Edge of Nowhere a Chronos. Ďalšie by mali byť odprezentované na prichádzajúcom hernom veľtrhu E3. Snáď sa dozvieme aj ďalšie podrobnosti o samotných okuliaroch ako cena a požadovaný výkon počítača, ku ktorému bude Oculus Rift pripojený.

Podľa prvých správ to totiž má byť nadštandardne výkonná zostava. Malú ukážku virtuálnej reality cez Oculus Rift sme mali možnosť vyskúšať pred viac ako rokom a už vtedy to bol ozaj unikátny zážitok. 

Zdroj: Oculus

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Oculus Rift, virtuálna realita