Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vírus na displeji prežije až 4 dni. Poradíme vám, ako vyčistiť smartfón

15.03.2020, 14:00 | Marián Biel | © 2020 News and Media Holding

Čoraz častejšie je potrebné opakovať dve základné pravidlá ohľadom šírenia vírusu Covid-19. V prvom rade je nutné zachovať rozvahu a nešíriť paniku. V tom druhom zas dôkladne dodržiavať základné hygienické návyky. Vírus sa dokáže prenášať aj dotykom rôznych plôch. Okrem iného aj zo smartfónov či klávesníc a myší, teda techniky, ktorej sa cez deň dotýkame veľmi často. Ako sa postarať, aby neboli zbytočným zdrojom prenosu vírusu?

  • Tlačiť
  • 10

Je všeobecne známe, že predmety ako kľučky dverí, tlačidlá vo výťahoch alebo vodovodné kohútiky sú spravidla zdrojom šírenia baktérií či vírusov. Prekvapujúco veľké ložiská sú ale aj na mobiloch alebo klávesniciach. Niet sa čo diviť, dotýkame sa ich neustále.

Neprehliadnite

Posledný prieskum spoločnosti Dscout zmeral, že priemerne sa človek dotkne mobilu až 2 600-krát za jeden deň. Respektíve s mobilom pracuje 76-krát za deň.

V kombinácii s ďalším prieskumom v Austrálii ukázal, že človek sa za hodinu dotkne tváre v priemere 23-krát. V tomto prípade sa jej ani nemusíme dotýkať priamo, pri telefonátoch si k nej prikladáme neustále kontaminovaný mobil.

Nie je to nič nezvyčajné a ľudské telo a jeho imunita je na to pripravená. Pri výnimkách ako je Covid-19 je dobré tomuto boju s vírusom pomôcť.

Zdroj: Pexels

Covid-19 sa šíri cez kvapôčky, napríklad kašlaním alebo kýchaním. Takýmto spôsobom dokáže byť „vystrelený“ až na dva metre od nakazeného. Aj preto sú rúška odporúčané práve pre už nakazených, aby chorobu ďalej nešírili. Rúška na mobil netreba. Určite neuškodí mať osobnú elektroniku v týchto dňoch čistejšiu než inokedy.

Prieskum v nemocniciach ukázal, že viac ako 99 percent smartfónov zamestnancov nemocníc obsahovali potencionálne patogény a baktérie.

Zo štatistík je vhodné pre starších ľudí dbať na zvýšenú hygienu mobilov. Covid-19 má ťažšie príznaky práve u dôchodcov. V každom prípade je ale dobré, aby sa každý z nás postaral o zníženie rizika, že vírus nebudeme prenášať.

Okrem základných pokynov – teda časté a dôkladne umývanie rúk, stránenie sa miest s veľkým počtom ľudí na malom priestore a sledovanie príznakov (zvýšená telesná teplota, slabosť, migréna a sťažené dýchanie) je bonusovým krokom aj zníženie rizika prenášania vírusu na elektronike.

UV čistenie mobiluZdroj: Amazon

Odolnosť alebo dlhovekosť vírusu Covid-19 na rôznych povrchoch je totožná s vírusom SARS, s ktorým zdieľa takmer všetky charakterové prvky. Tento vírus prežije na omietke a lamináte (ako sú kuchynské linky) okolo 36 hodín, na plastovom a oceľovom povrchu zhruba 72 hodín a na skle až 96 hodín. Väčšina smartfónov má sklo na displeji a sklo aj na zadnej časti.

Ak ste plánovali vyváľať svoj iPhone v antibakteriálnom gélovom mydle, nerobte to. Na odstránenie patogénnych látok na mobiloch je oficiálne určený len jeden systém. „Čistenie“ pomocou ultrafialového svetla. Sú na to určené špeciálne zariadenia, ktoré by sa dali opísať ako solárne ležadlo pre mobil.

Pôsobením UV žiarenia sa má odstrániť 99 percent baktérií. Stoja približne 50 eur. Žiaľ, žiadna renomovaná firma sa výrobou týchto špecifických zariadení nezaoberá, takže je nutné sa spoľahnúť len na hodnotenia kupujúcich. Výhodou však je, že UV žiarením sa dajú sterilizovať aj iné drobné predmety ako šperky alebo slúchadlá.

Na začiatok stačí handričkaZdroj: Pexels

Dostupnejšia cesta, ako vyčistiť mobil je použiť suchú handričku, ktorá nepúšťa vlákno. Napríklad také, ktoré sú určené na objektívy alebo okuliare. Jemným tlakom stačí mobil prečistiť. Takto to odporúča napríklad Apple.

Ak ide o mobil s odolnosťou IP68, môže sa použiť aj handrička navlhčená mydlovou vodou. Mobil s takouto odolnosťou sa dá pri čistení celý ponoriť do vody. Pripomíname, že všetky tieto postupy sa robia pri vypnutom mobile, ktorý nie je pripojený k nabíjačke alebo inému príslušenstvu.

Žiadne iné prípravky výrobcovia neodporúčajú, pretože môžu reagovať buď s kovovými časťami, ale aj s olejovanou vrstvou na displeji. Pri mobiloch s nižším stupňom krytia sa dá použiť navlhčená handrička, ale je potrebné si dať pozor na otvory, ako sú mriežka reproduktora či nabíjací konektor.

Nepoužívajte na čistenie stlačený vzduch ani destilát či mikrovlnnú rúru, lebo aj také návody na internete kolujú.

Hmota na čistenie klávesníc

Hmota na čistenie klávesnícZdroj: Amazon

Vyčistenie notebooku je veľmi podobné. Existujú prípravky určené konkrétne na čistenie monitorov, klávesnica sa dá vyčistiť stlačeným vzduchom alebo špeciálnym gélom. Niekomu pripomína skôr plastelínu. Rozleje sa do každej medzierky a nečistoty ostanú na hmote prilepené. Povrch potom utrite navlhčenou handričkou, Dell dovoľuje aj navlhčiť ich roztokom izopropylalkoholu s vodou v pomere 1:1.

Pri myšiach môžete byť ešte drsnejší. Pozor si treba dávať len na optický senzor na spodnej strane. Povrch pretrite dezinfekčnými vlhčenými utierkami a následne vysušte.

Netreba zabúdať ešte na jedno pravidlo. Čím častejšie váš mobil, myš alebo laptop používajú aj iní ľudia, o to častejšie ich treba dezinfikovať.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy Apple, Dell, koronavírus