Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Visí vám doma na stene vzácne umelecké dielo? Česi vedia určiť jeho pravosť

24.02.2020, 13:30 | Tomáš Bakoš | © 2020 News and Media Holding

Český startup InsightArt, ktorý overuje pravosť umeleckých diel pomocou patentovej kozmickej technológie, spúšťa novú službu. Tá má odhaliť, či náhodou v niektorej domácnosti nevisí vzácne umelecké dielo. Spoločnosť tak chce priniesť nový štandard v prieskume umenia s cieľom zmeniť trh v hodnote 45 miliárd amerických dolárov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

startup

Po piatich rokoch vývoja spúšťa startup InsightArt unikátnu službu. Pomocou robotického skeneru odhalí cenné umelecké diela prostredníctvom patentovej technológie, ktorú využíva napríklad americká NASA na medzinárodnej kozmickej stanici za účelom merania kozmického žiarenia. V prípade českého startupu je rovnaká technológia zameraná na najdetailnejšie preskúmanie umeleckých diel.

Neprehliadnite

Veľkosť trhu s výtvarným umením sa pohybuje na úrovni cez 45 miliárd dolárov. Podľa údajov švajčiarskeho Inštitútu výtvarného umenia (Fine Art Expert Institute - FAEI) je až polovica svetového výtvarného umenia v obehu na trhu falošná. To predstavuje významný finančný problém.

Zakladateľ startupu InsightArt Josef Uher sa domnieva, že nejde len o finančné straty. „Autentifikácia obrazov a umenie obecne umožňuje dohľadať a ochrániť originály, ktoré potom môžeme jednoduchšie uchovať pre ďalšie generácie,” vysvetľuje J. Uher. Podľa neho je umenie vrcholný produkt kultúry a odraz ľudského ducha.

Odhalili strateného van Gogha

Tím z pražských Holešovíc sa pustil do náročnej úlohy. Do rúk sa im dostalo dielo zakúpené v aukcii, ktoré 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy startup

Diskusia (0 reakcií)