Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vláda má ísť znova do megazmluvy s Microsoftom

17.01.2012, 10:10 | Jozef Andacký | © 2012 News and Media Holding

Tak ako pred troma rokmi opäť bez výberového konania, ale za vyše 52 miliónov eur

  • Tlačiť
  • 6

Tri desiatky štátnych inštitúcií majú aj v nasledujúcich rokoch používať softvér spoločnosti Microsoft. Za licencie na roky 2012-2014 na operačný systém, kancelársky balík a ďalšie produkty pre viac ako 82-tisíc osobných počítačov zaplatí takmer 52,6 milióna eur (s DPH). Navrhuje to Ministerstvo financií (MF) SR v materiáli o predĺžení dlhoročnej zmluvy s Microsoftom, ktorý predložilo do pripomienkového konania.

Spoločnosť pre otvorené informačné technológie (SOIT) upozorňuje, že štát chce kontrakt s Microsoftom predĺžiť bez toho, aby na požadované softvérové vybavenie vypísal výberové konanie. Rovnaká situácia nastala pred troma rokmi, keď vláda za trojročné licencie na microsoftovské programy pre desatťtisíce štátnych počítačov zaplatila 1,1 miliardy korún (podľa konverzného kurzu 36,5 mil. €).

MF SR v materiáli uvádza, že od jari minulého roka „vynakladalo maximálne úsilie v snahe dohodnúť najlepšie a najvhodnejšie podmienky“. Podľa neho sú podmienky na roky 2012-2014 o 1,6 milióna eur ročne lepšie oproti cenám v rokoch 2008-2011.

SOIT podotýka, že rezort financií pri dohadovaní obchodu s Microsoftom obišiel vlastné pravidlá. Podľa nej neanalyzoval možnosti alternatívneho softvéru (napríklad open-sourcového Linuxu a OpenOfficu), hoci ho k tomu zaväzuje Koncepcia využívania softvérových produktov vo verejnej správe, ktorú v roku 2009 schválila vláda. Ďalší vládny dokument, Desatoto zásad verejného obstarávania IT, zasa stanovuje, že „verejné súťaže, ktorých sa zúčastnia bez jednoznačného zdôvodnenia menej ako traja renomovaní súťažiaci, budú zrušené“.

Podľa SOIT síce ministerstvo vlani priamo oslovilo niekoľko firiem s požiadavkou na realizáciu prieskumu výhodnosti alternatívnych produktov, no tie o zákazku kvôli nízkemu finančnému limiu neprejavili záujem. Prieskum sa preto vôbec nerealizoval: „Smutné je, že na vyhotovenie analýzy nevyhlásili žiadnu verejnú výzvu alebo súťaž, respektíve že analýzu neboli schopní zrealizovať vo vlastnej réžii, prípadne v spolupráci s niektorou z univerzít," uvádza SOIT.

O vládnej zákazke Microsoftu budeme ďalej informovať.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • 6

Tagy informatizácia, Microsoft, Microsoft