Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vládny broadbandový projekt štartuje

11.10.2011, 22:00 | Jozef Andacký | © 2011 News and Media Holding

Dodávateľa projekčných prác hľadá NASES aj bez uzavretého financovania

  • Tlačiť
  • 0

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby minulý týždeň zverejnila vo vestníku verejného obstarávania predbežné oznámenie na výber dodávateľa projekčných prác pre vybudovanie telekomunikačných vedení do odľahlých regiónov Slovenska. Obstarávateľ predpokladá výšku kontraktu na projekčné práce v rozsahu od 904-tisíc do 16,32 miliónov eur bez DPH.

Výstavba infraštruktúry je predmetom tretej prioritnej osi eurofondového Operačného programu informatizácia spoločnosti (OPIS). Projektanti majú agentúre dodať technické plány, územnoplánovaciu dokumentáciu či štúdie dopadov na životné prostredie, potrebné na položenie trás v celkovej dĺžke 4 004 kilometrov, ktoré vedú z uzlov veľkých kostrových operátorov - Slovak Telekomu, Orangeu, Energotelu a ŽSR - do 667 obcí, takzvaných bielych miest bez možností rýchleho internetového pripojenia (broadbandu). Nová sieť má z troch štvrtín viesť extravilánov a z jednej štvrtiny v intravilánoch obcí.

Cieľom NASES-u je nájsť jedného dodávateľa pre celú sieť. Rozdelenie kontraktu na viacero menších častí nepovažuje šéf agentúry Branislav Máčaj z hľadiska náročnosti koordinácie za vhodné. Predpokladá, že do verejnej súťaže sa prihlásia skôr konzorciá dodávateľov, ktoré sú schopné celoslovenskú zákazku zvládnuť.

  • Internet v súčasnosti chodí na vidiek najmä cez WiFi. Vládny projekt s využitím tejto technológie nepočíta. Podrobnosti si prečítajte tu.

Verejnú súťaž chce NASES vypísať tak, aby mohla prebehnúť na prelome tohto a nasledujúceho roka. Aké podmienky bude mať na záujemcov, B. Máčaj nespresnil. Uviedol, že budú naformulované tak, aby neumožňovali obstarávanie objektívne spochybniť, a aby neodrádzali od účasti v tendri a prilákali viacero záujemcov: „Ak by boli podmienky našité na jedného, to by projekt pochovalo a to si na tričko vziať nechcem.“

Predbežne zmluvné ceny projekcie vychádzajú zo štúdie uskutočniteľnosti, ktorú pre broadbandový projekt ešte v roku 2009 vypracovala konzultačná spoločnosť KPMG. V predbežnom oznámení sa síce uvažuje s relatívne širokým intervalom očakávaných cien, ale podľa B. Máčaja agentúra ráta s tým, že výsledný kontrakt bude vo výške okolo 10 percent celkového rozpočtu na výstavbu novej štátnej siete: „Ak súťaž vygeneruje nižšie ceny, my to privítame, lebo nám ostane viac peňazí na samotnú realizáciu.“

Pokiaľ by mal inžiniering zhltnúť desatinu celkového rozpočtu, znamenalo by to priemernú cenu 3,6 eura za meter trasy. Prezident Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu a šéf providera Alternet Michal Rybárik hovorí, že sa to dá spraviť aj výrazne lacnejšie: „Za posledné dva roky sme si dávali robiť tri takéto projekty s celkovým rozsahom porovnateľným s jedným klastrom (jednou ucelenou trasou uvažovanej siete NASES-u). Musí sa to vojsť do jedného eura za meter.“

Zatiaľ bez výzvy

Získať viac peňazí na broadbandový projekt mieni NASES i bez prípadných úspor z inžinieringu. Pôvodne naplánovaných 113 miliónov eur z tretej prioritnej osi OPIS-u chce zvýšiť na 145 miliónov, lebo len tak sa podľa B. Máčaja splní strategický cieľ pokryť broadbandom 99 percent obcí na Slovensku. Na tejto úrovni je postavená aj zákazka na inžiniering novej siete.

Odkiaľ majú prísť ďalšie eurá? „Peňazí, ktoré chýbajú, nie je až tak veľa, aby sme ich nemohli nájsť,“ odpovedá B. Máčaj. Otvorene naráža na slabé čerpanie z prvej prioritnej osi OPIS-u, v rámci ktorej sa financuje budovanie služieb e-governmentu. Uznáva, že presun zdrojov medzi osami si vyžaduje súhlas Európskej komisie, a je presvedčený, že ho vie získať.

Zatiaľ však NASES nemá vyriešené ani financovanie inžinieringového projektu. Peniaze na broadbandový projekt sa podľa eurofondových pravidiel uvoľňujú, až keď ho schváli administrátor OPIS-u, Ministerstvo financií SR. No to zatiaľ na projekt ešte ani nevypísalo výzvu.

B. Máčaj hovorí o ďalšej, preferovanej alternatíve: že sa inžiniering zafinancuje zo štátneho rozpočtu. Nazdáva sa, že peniaze naň by mohli ísť zo spoluúčasti slovenského štátneho rozpočtu na eurofondovom OPIS-e, ktorý predstavuje 15 percent z jeho celkovej výšky 1,1 mld. €.

MF SR zatiaľ požiadavku NASES-u do návrhu štátneho rozpočtu na ďalší rok nezapracoval. B. Máčaj to ako zásadný problém nevidí: „Tender (na projekčné práce) bude nastavený tak, že zmluva sa uzavrie, len ak bude projekt (na MF SR) schválený.“

Foto na titulke - TREND/Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • 0

Tagy informatizácia, Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby

Diskusia (0 reakcií)