Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vyhotovenie pasu a vodičáku oznámi esemeska

09.01.2007, 23:14 | am

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Občania, ktorí požiadajú o vydanie cestovného pasu alebo vodičského preukazu formátu EÚ, môžu využiť novú službu, ktorú od nového roka sprístupnilo Ministerstvo vnútra SR. Prostredníctvom e-mailu alebo SMS-správy môžu byť informovaní o tom, že požadovaný doklad je na príslušnom okresnom riaditeľstve Policajného zboru vyhotovený a pripravený na vydanie.

Podmienkou na využitie tejto služby je, že už pri podaní žiadosti o vydanie cestovného pasu  alebo vodičského preukazu, musia byť v nej uvedené číslo mobilného telefónu alebo e-mailová adresa. Spätná informácia o vyhotovení dokladu by mala prísť do 30 dní od podania žiadosti.

Tak hovorí aspoň zákon. Policajné úrady však vďaka čiastočnej digitalizácii zvládajú tento proces aj rýchlejšie. Z praktických skúseností vyplýva, že napríklad vydanie pasu trvá približne 10 dní aj bez rýchlostného príplatku.

Urýchlené cestovné doklady už vydáva 77 pracovísk dokladov v pôsobnosti okresných riaditeľstiev PZ SR a nielen krajské riaditeľstvách PZ ako to bolo doteraz.

Okrem tejto novinky majú občania možnosť si overiť stav vybavovania ich žiadosti o vydanie dokladu aj prostredníctom služby, ktorú sprevádzkoval rezort vnútra už vlani v októbri. Informácie sú dostupné na webovej stránke ministerstva.

Občan, ktorý požiada o vydanie dokladu, si po nasnímaní tváre a elektronickom podpise odnesie kópiu žiadosti, na ktorej je uvedené číslo. Toto číslo pozostáva z 19 znakov, ktoré označujú druh dokladu, jednotné pracovisko, dátum podania žiadosti a číslo žiadosti.

Po zadaní čísla žiadosti na stránke www.minv.sk/egovinet/ZistenieStavuSpracovaniaZiadostiReq  možno zistiť, v akom štádiu sa nachádza spracovanie žiadosti o doklad. Nie je preto nutné osobne alebo telefonicky túto informáciu overovať.

Prostredníctvom internetu sa žiadateľ určite dozvie, či je pas alebo vodičský preukaz pripravený na oddelení dokladov príslušného Okresného riaditeľstva PZ SR na odovzdanie. V opačnom prípade systém informuje o tom, že žiadosť je stále evidovaná.

Jednou z prvých služieb, ktorú možno stále využívať na internetových stránkach ministerstva vnútra je databáza odcudzených a stratených dokladov. Na adrese www.minv.sk/egovinet/StratenyOdcudzenyDoklad  je potrebné zadať číslo a sériu občianskeho preukazu či pasu.

V elektronickej databáze sa nachádzajú nielen informácie o stratených a ukradnutých občianskych preukazoch ale aj cestných pasoch. Rozšírená databáza navyše zabezpečuje on-line prístup, kým predtým sa údaje zverejňovali s oneskorením.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1