Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Výrobca BlackBerry predá aj firemné lietadlo

11.07.2012, 17:00 | pst

RIM začína predávať majetok, chystá sa ušetriť miliardu dolárov

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

blackberry, RIM

Firma Research In Motion (RIM), ktorá vyrába telefóny BlackBerry, sa chystá na rozsiahle škrty. Podľa agentúry Bloomberg plánuje v tomto roku znížiť náklady o jednu miliardu dolárov. Bude to znamenať prepúšťanie a zatváranie tovární i predaj majetku. Podľa dvoch anonymných zdrojov agentúry Bloomberg firma hľadá kupca aj pre jedno zo svojich firemných lietadiel. Za stroj Dassault Aviation SA F50EX chce dostať približne šesť miliónov dolárov.

Predaje firmy na kľúčovom americkom trhu sa za posledný rok prepadli o 47 percent, čo znamená, že RIM sa musí stále viac spoliehať na odbyt v Afrike a Ázii. Vedenie firmy tak čakajú dlhšie lety, ktoré dokážu efektívnejšie obsluhovať komerčné aerolínie alebo väčšie firemné lietadlo Dassault F900EX.

Veľké úspory však RIM predajom lietadla čakať nemôže. Bill de Decker z firmy Conklin & de Decker pre Bloomberg odhadol, že ročné náklady na prevádzku lietadla len mierne prekračujú dva milióny dolárov. Pre vedenie firmy tak pôjde skôr o gesto, ktoré má sprevádzať rozsiahle prepúšťanie. To sa podľa skorších správ môže dotknúť takmer tretiny zo 16-tisíc zamestnancov. „Pri firemných letkách symbolika výrazne prevažuje nad ekonomikou,“ povedal pre Bloomberg B. de Decker.

Pre prudko padajúce predaje BlackBerry stratili akcie RIM za posledný rok tri štvrtiny hodnoty. Firma teraz pripravuje novú generáciu telefónov, ktorá má byť schopná konkurovať iPhonom od Apple a telefónom s operačným systémom Android od Google. Vývoj nových telefónov viazne a firmy musela ich uvedenie na trh odložiť na prvý štvrťrok budúceho roka. Medzičasom však vedenie musí dramaticky znížiť náklady. Len za posledný štvrťrok, ktorý RIM ukončil začiatkom júna, prerobila spoločnosť 192 miliónov dolárov, pričom tržby vo výške 2,8 miliardy dolárov boli pod očakávaním analytikov.

Zdroj: SITA / AP

Šéf RIM Thorsten Heins

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy blackberry, RIM

Diskusia (0 reakcií)