Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Wooky tablet 2.0 nie je Kindle ani iPad

24.11.2011, 15:58 | Marián Biel | © 2011 News and Media Holding

Nová česko-slovenská čítačka s farebným displejom vsádza na pomer ceny a výkonu (Recenzia)

  • Tlačiť
  • 1

Boom elektronických kníh pomohol výdatne rozdúchať Amazon, hlavne po uvedení čítačky Kindle. Technologicky ide o zariadenie na báze elektronického atramentu (e-ink): pasívny displej s extrémne nízkou energetickou spotrebou.

Zdá sa však, že Amazon a aj jeho hlavný konkurent Barnes & Noble vidia budúcnosť skôr v dotykových displejoch, ktoré majú viac možností využitia, než len čítanie kníh. Preto obe firmy nedávno predstavili svoje tablety – čítačky s farebným dotykovým LCD displejom a operačným systémom Android.

Rovnakým smerom sa vydala aj platforma Wooky, ktorú podporujú viaceré české a slovenské predajne elektronických kníh. Nedávno do jej portfólia pribudlo duo čítačiek, Wooky tablet reader a Wooky tablet 2.0.

S česko-slovenským priamym konkurentom Kindlu sme mali možnosť stráviť niekoľko hodín. Do predaja sa dostane až v priebehu decembra.

Uhol pohľadu

Hneď na úvod treba povedať, že najsilnejšou stránkou dvojkového Wooky tabletu je jeho cena, 165 eur. Na porovnanie, Kindle stojí len zhruba o pätnásť eur menej, no Wooky ponúkne omnoho viac funkcií. V porovnaní s ostatným androidovými tabletmi ide zasa o polovičnú až tretinovú cenu. Nový Kindle Fire s farebným LCD displejom a Androidom stojí približne 280 eur.

Otázka je, či v tomto prípade neplatí porekadlo, že nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. Záleží od uhla pohľadu. Wooky je buď klasický tablet s tou najzákladnejšou výbavou a podpriemernými parametrami. Alebo čítačka elektronických kníh s maximálnou výbavou.

Z technického hľadiska ide o úplný základ. Displej s osempalcovou uhlopriečkou má rozlíšenie len 800 x 600 bodov. Pri čítaní čiernobieleho textu sa to dá tolerovať, no pri listovaní farebných magazínov to prekáža. Citlivosť displeju na dotyky je v rámci noriem.

Papierovo dostačujúci by mal byť aj jednojadrový procesor s taktom 1 GHz a pol gigabajtu operačnej pamäte. V praxi sa ukazuje, že to stačiť nemusí - alebo Wooky nie je dostatočne optimalizovaný pre inštalovaný Android 2.3. Posúvanie domácich obrazoviek alebo webovej stránky nie je tak plynulé ako pri smartfónoch s identickou hardvérovou výbavou.

Wooky tablet 2.0 obsahuje aj čítačku microSD kariet, ktorá dopĺňa internú 8 GB pamäť. Nechýba Wi-Fi a predná webkamera.

wookytablet2_1_wooky

Plastové telo patrí medzi tie menej pevné. Materiálmi a zhotovením Wooky za tabletmi ako Galaxy Tab či iPad razantne zaostáva. No porovnanie s Kindlom v pohode ustojí.

Možno - aj s ohľadom na cenu - nie je úplne korektné označovať Wooky ako tablet. Uspokojí len najnenáročnejších používateľov, ktorým nebude prekážať, že sa cezeň neprihlásia na svoj googlovský účet a teda ani Android Market. Musí im stačiť AppsLib so 40-tisícmi aplikácii.

A tiež to, že osempalcové zariadenie má bezmála pol kilogramu. Na webe predajcov proklamovaná hrúbka šesť milimetrov sa tiež nekoná, podľa našich meraní je dvojnásobná.

Knihy v slovenčine na dosah

Ako čítačka kníh je na tom Wooky dobre. Za 165 € dostane záujemca farebnú čítačku s displejom väčším ako Kindle (8 vs 6 palcov), možnosť počúvať hudbu, pozerať filmy a takmer plnohodnotne mobilne surfovať.

Na čítanie slúži predinštalovaná aplikácia Wooky Rajkníh. Dve knihy dostane zákazník zdarma. Trochu mätúce je, že platformu Wooky si implementovali viacerí predajcovia (Bux.sk, Rajkníh.sk či Gorila.sk) a každý má vlastnú aplikáciu a vlastné prihlasovanie. Na Slovensku je to ale najpohodlnejší spôsob, ako sa dostať k česky alebo slovensky písaným knihám a jednoducho si ich kupovať, prípadne sťahovať bezplatné tituly.

wookytablet2_2_wooky

Wooky tablet 2.0 sa snaží vziať si to najlepšie z klasických čítačiek aj tabletov, no výsledkom je mačkopes, ktorý sa nevie zaradiť nikam. Na čítanie je stále výhodnejší elektronický papier Kindlu s vysokým kontrastom a hlavne výdržou niekoľkých dní čítania na jedno nabitie. Nevýhodou Kindlu je, že oficiálne sa na ňom dajú čítať tituly kúpené a stiahnuté len z Amazonu. Wooky uspokojí aj čitateľov bez znalosti angličtiny.

K tabletom z prvej ligy má Wooky veľmi ďaleko. Hlavne v použití malého rozlíšenia obrazovky a orezaným Androidom. Na druhej strane, že na trhu je viacero tabletov menej známych ázijských výrobcov s podobnými alebo rovnakými parametrami - a niekedy aj nižšou cenou. Stačí na ne nainštalovať aplikáciu Wooky alebo inú čítačku a funkčne sa Wookymu úplne vyrovnajú.

Wooky tablet 2.0 je all-in-one riešenie pre tých, ktorí milujú knihy, no nevyznajú sa do tabletov alebo čítačiek a hlavne do nich nechcú investovať.

Zariadenie zapožičal Bux.sk.

Foto na titulke a v článku - Wooky

  • Tlačiť
  • 1

Tagy hardvérová recenzia