Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Xperia acro S a Go: Do nečasu

24.07.2012, 13:30 | Marián Biel | © 2012 News and Media Holding

Takmer nerozbitné smartfóny Sony vedia byť štíhle a elegantné

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

Sony, Xperia

Väčšina mobilov, ktoré sa chvália svojou odolnosťou voči nárazu či poliatiu vodou majú masívnejšie pogumované telo a často aj slabšiu výbavu. Za výnimku sa dá považovať dvojica prichádzajúcich Xperií. Menšia Go má certifikát odolnosti IP67 a veľká acro S je zas high-end, ktorý odolá prachu aj vode.

V crashtestoch, kde hádžu o zem dva smartfóny vedľa seba by Xperia Go mala obstáť na výbornú. A nie len v tomto teste. Certifikát odolnosti IP67 znamená, že bez ujmy vydrží pol hodinu meter pod vodnou hladinou, vyváľa sa v prachu a piesku a stále bude fungovať. Ochranu najcitlivejšej plochy – displeja – zabezpečuje tvrdené sklo. Sony ale nepoužíva Gorilla Glass od spoločnosti Corning ako väčšina konkurentov, ale takzvané Dragontail Glass, ktoré sa zdá byť minimálne rovnako odolné. Xperia Go je nástupcom modelu Active, no v oveľa civilnejšom dizajne.

Výbavou patrí do strednej triedy. Displej s uhlopriečkou 3,5 palca má nižšie rozlíšenie 480 x 320 bodov, v odolnom tele je potom uložený dvojjadrový procesor s taktom 1GHz, pol gigabajtu operačnej pamäte, 4 GB vnútornej pamäte, ktorej pomáha slot na pamäťové karty aj bezplatný 50GB priestor v cloudovej službe Box.net. Aj v tomto malom telefónnom tanku sa nájde 5 megapixlový fotoaparát, Wifi, GPS či rýchly prenos dát cez HSDPA. Batéria má podľa výrobcu vydržať 6,5 hodiny hovoru alebo 45 hodín počúvania hudby.

 

Sony Xperia Go
Displej 3,5-palcový, 320 x 480, 220 ppi, Dragontail Glass
Rozmery 111 x 60,3 x 9,8 mm
Hmotnosť (s batériou) 110 g
Použité materiály plast, sklo
Operačný systém Android 4 Ice Cream Sandwich 
Procesor dvojjadrový, 1000 MHz NovaThor
Pamäť RAM 512 MB
Storage 4 GB, slot na pamäťovú kartu microSD do 32 GB, priestor 50 GB v cloudovej službe Box.net
Zadná kamera 5 Mpix, autofocus, nahrávanie full HD videa
Predná kamera 1,3 Mpix
Konektivita WiFi b/g/n, 3G/HSPA, Bluetooth 4.0, micro USB 2.0, A-GPS
Batéria 6,5 hodín prevádzky v 3G sieti, 21 dní standby v 3G sieti
Špecifická vlastnosť certifikát odolnosti IP67, vodotesnosť, odolnosť proti prachu a nárazom
Dostupnosť a cena september 2012, približne 290 eur

Xperia acro S je už výkonnostne úplne inde. Je prekvapujúce, že jeden z najvybavenejších smartfónov Sony, ktorý má byť nástupcom modelu Xperia S, je zároveň začlenený aj do kategórie mobilov so zvýšenou odolnosťou. Podľa prieskumov Sony je až pre tretinu zákazníkov hlavnou požiadavkou na smartfón práve vysoká odolnosť. S certifikátom IP57 je odolný voči prachu a telefonovať sa s ním dá aj v daždi. Aj tu je použité tvrdené sklo „dračí chvost“ proti poškriabaniu.

To, že ide o čistokrvný high-end našepkáva už 4,3 palcový displej s HD rozlíšením. S výkonom by namal byť problém, dvojjadrový 1,5 GHz procesor a 1 GB RAM hádam postačia aj najnáročnejším. V tele je 16 GB pamäte, ktorá sa dá ešte rozšíriť o dalších 32 GB cez micro SD kartu. Odolný smartfón si zakladá aj na fotení. Sony použil 12,1 megapixlový CMOS snímač Exmor R s autofocusom a objektívom so svetelnosťou f2.2. Aj veľa dalších parametrov hovorí o tom, že ide o jednu z vlajkových lodí, napríklad technológie z walkmanov ako xLoud, certifikát PlayStation, podpora NFC a podobne.

 

Sony Xperia acro S
Displej 4,3-palcový, 1280 x 720, Dragontail Glass
Rozmery 126 x 66 x 11,9 mm
Hmotnosť (s batériou) 147g
Použité materiály hliník, sklo, plast
Operačný systém Android 4 Ice Cream Sandwich 
Procesor dvojjadrový, 1500 MHz Qualcomm Snapdragon
Pamäť RAM 1024 MB
Storage 16 GB, slot na pamäťovú kartu microSD do 32 GB
Zadná kamera 12,1 Mpix, autofocus, nahrávanie full HD videa
Predná kamera 1,3 Mpix
Konektivita WiFi b/g/n, 3G/HSPA , Bluetooth 4.0, NFC, micro HDMI, micro USB 2.0, A-GPS
Batéria 7 hodín hovorov v 3G sieti, 13 dní standby v 3G sieti, vymeniteľná
Špecifická vlastnosť odolnosť voči vode a prachu, certifikát IP57, prenos údajov cez NFC
Dostupnosť a cena september 2012, približne 520 eur

Xperia Go aj Xperia acro S majú byť dostupné od septembra, obe budú mať už Android vo verzii 4.0 ICS a je pravdepodobné, že ich update na 4.1 Jely Bean neminie. Ceny zatiaľ oficiálne stanovené neboli, pri modely Go sa ale hovorí o cenovke 290 eur a pri Xperii acro S o cene 520 eur.

 

 

 

 

foto v článku a na titulke - Sony

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Sony, Xperia