Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Za prvý týždeň v Bratislave ukradli polovicu zdieľaných e-kolobežiek

01.08.2019, 08:35 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

Koncom júla pomerne prekvapujúco zo dňa na deň spustila firma Mint svoje zdieľané elektrické kolobežky ako prvá na Slovensku. Zatiaľ len v Bratislave, konkrétne v jej centre. Ide o testovaciu prevádzku, ktorá má pomôcť s lepším nastavením ďalšieho smerovania služby. A začiatky sú teda dosť ostré.

  • Tlačiť
  • 80

Službu Mint sme vyskúšali a fungovala presne tak, ako by mala a ako ju jej poskytovatelia deklarujú. Cez mobilnú aplikáciu sa zaregistrujete, pridáte informácie o platobnej karte a potom už stačí na mape nájsť odparkovanú e-kolobežku, nasnímať mobilom QR kód a začať jazdiť. Po jazde sa dá zaparkovať takmer kdekoľvek, hlavne aby nezavadzala chodcom alebo autám. Okrem vyššej ceny nám prekážal nízky počet dostupných kolobežiek. Zaujímalo nás ako to bude s ich rozširovaním a ďalšie podrobnosti.

Neprehliadnite

Hoci sa počas prvých dní na mape zobrazovalo len okolo 24 až 26 kolobežiek, zástupcovia služby pre TREND potvrdili, že pri spustení ich do terénu nasadili 50. Nepríjemne ich zaskočilo zistenie, že za prvý týždeň od spustenia služby došlo k viacerým krádežiam týchto zariadení. Dokopy ich bolo až 25, čiže presne polovica e-kolobežiek už dočasne zmenila majiteľa.

Kamera zachytila jedného zo zlodejov e-kolobežkyZdroj: Mint

Zároveň zástupcovia firmy dodávajú, že všetky kolobežky sa im aj vďaka aktívnej spolupráci s políciou aj s pomocou integrovaného GPS modulu podarilo do pár hodín vypátrať. Vo väčšine prípadov sa našli aj páchatelia. Niektorí z nich kolobežky dokonca ukradli uprostred dňa pred zrakmi okoloidúcich. Je otázne čo si predstavovali. Žeby zamknutú a odparkovanú e-kolobežku považovali za odpad? Tak či onak, piati už sedia v cele predbežného zadržania.

Ďalší zlodej kolobežky Mint zachytený na kamereZdroj: Mint

Aj keď si firma vo svojich podmienkach nárokuje na pokutu vo výške 900 eur pri neodhlásení

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 80

Tagy e-kolobežky, Mint, zdieľaná ekonomika