Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zákaz Huaweiu sa posúva o 90 dní. Čo to znamená pre používateľov?

20.08.2019, 19:00 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

Aféra okolo zákazu predaja a hlavne nákupu medzi americkými firmami a Huaweiom je ako nekonečný a neustále sa meniaci príbeh. 19. augusta uplynula doba, kedy sa definitívne mali skončiť obchodovania medzi telekomunikačným gigantom a firmami ako Intel, Google či Qualcomm. Na poslednú chvíľu Huawei dostal ďalšie tri mesiace. Čo to znamená pre túto firmu a pre bežného požívateľa ich produktov?

  • Tlačiť
  • 1

Koncom apríla tohto roka americká vláda pridala Huawei na čiernu listinu. Zoznam zahraničných (v tomto prípade čínskych) firiem, ktoré nebudú môcť predávať svoje produkty a služby amerických spoločnostiam. A zároveň od nich nebudú môcť nakupovať, čo pre Huawei bolo zásadné. Mobily v Spojených štátoch dovtedy aj tak nepredával, skôr telekomunikačné vybavenie. Aj na tvorbu 5G siete.

Neprehliadnite

Ale bez čipov a iných komponentov od amerických firiem by bola ohrozená výroba jeho výrobkov, ktoré doteraz veľmi úspešne predával na ázijskom a európskom trhu. Tak dobre, že v globálnom predaji predbehli Apple a dostali sa na druhú priečku za Samsung. Ak by nedošlo k tomuto zákazu, mali našliapnuté sa už v tomto roku stať najväčším svetovým predajcom mobilov.

V máji ich ale americká vláda aj prezident Donald Trump označil za bezpečnostné riziko kvôli údajným väzbám na čínsku vládu a pridala Huawei na čiernu listinu. Aby sa hlavne americkí operátori stihli na túto zmenu lepšie pripraviť, zákaz bol predlžený na tri mesiace a končil 19. augusta.

Plán B

V priebehu tejto doby sa objavovali náznaky, že by sa zákaz mohol zmierniť alebo dokonca ukončiť. Huawei ročne nakupoval americké komponenty vo výške 11 miliárd dolárov, takže by mnohé firmy v USA prišli o veľkého zákazníka, ohrozené boli aj tisícky pracovných miest.

Richard Yu pri predstavení Mate XZdroj: Marián Biel

Na druhej strane sa Huawei pripravoval na plán B.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy 5G, Android, Huawei, Trump, USA