Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zdieľané kolobežky už fungujú aj na Slovensku. Do Bratislavy prišiel Mint

22.07.2019, 13:53 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

Predbehli Bird, Lime aj ostatné firmy, ktoré vo svete prevádzkujú službu na zdieľanie elektrických kolobežiek. Na Slovensku je prvou služba Mint. Funguje rovnako ako inde. Registrácia, nasnímanie kódu na kolobežke mobilom, jazda a odparkovanie takmer kdekoľvek.

  • Tlačiť
  • 3

Mint začal fungovať zrazu a bez nápadnej marketingovej podpory. Jedného dňa ľudia na uliciach našli odparkované kolobežky s jednoduchým návodom na používanie. Pri službách na ich zdieľanie to ale nie je nič výnimočné. Podobne z večera na ráno začali fungovať aj Bird v San Franciscu alebo Lime v Prahe.

Mint aplikácia

Aplikácia Mint, za ktorou stojí spoločnosť SoftGate Systems, je pomerne jednoduchá a prehľadná, jej hlavnou súčasťou je mapa Bratislavy s lokáciou dostupných kolobežiek. V čase písania tohto textu ich bolo voľných 26.

Mapa zároveň zobrazuje oblasť mesta, kde sa kolobežky majú používať. V podstate ide o širšie centrum hlavného mesta. Rozmiestnené sú náhodne, pri kliknutí na každú z nich je vidieť aj percentuálny ukazovateľ stavu batérie.

Neprehliadnite

Dostupná je aj aplikácia Android a iOS, kde je potrebné sa zaregistrovať s overením cez mobilné číslo. Pre platby je potrebné zaregistrovať aj nejakú platobnú kartu. Ide o rýchly a jednoduchý proces ako pri službách Uber alebo Hopin.

Mint webová stránka

Cena

Po naskenovaní QR kódu sa z účtu odráta 1 euro štartovné. Potom je cena za jazdu 15 centov za minútu, respektíve 4 centy za minútu počas prestávky, kedy motor nie je aktívny. Na webe Mint nájdete aj ďalšie poplatky.

Cena za celodenné jazdenie je 30 eur. Pokuta za vyčerpanie batérie pod 20 percente je 20 eur.

Pokuta za nevhodné parkovanie alebo poškodenie je 30 eur a ak kolobežku stratíte, cena je 900 eur. Za stratený alebo ukradnutý sa považuje aj kolobežka neodhlásená do 23 hodín a 59 minút.

Aplikácia tiež zdôrazňuje správne používanie. Odporúča použitie helmy, radí jazdiť po cyklotrasách (ak sú dostupné) a upozorňuje na nesprávne odparkovanie kolobežiek napríklad uprostred chodníkov alebo pri hydrantoch.

Mint podľa všetkého používa upravené verzie kolobežiek Segway Ninebot ES2. Cena tohto modelu v obchodoch je okolo 600 eur.

Ak budú používatelia nabíjať kolobežky doma, majú za to dostať odmenu napríklad v podobe kreditu na jazdenie. V súčasnosti ale táto možnosť nie je dostupná, firma ju na webe prisľúbila sprístupniť čoskoro.

Zatiaľ nie je jasné, kedy a ako sa bude služba Mint na Slovensku rozširovať ani čo sa stane, ak sa kolobežka dostane mimo označené teritórium. Na tieto a ďalšie otázky sme sa opýtali zastúpenia firmy. Po obdržaní odpovedí budeme článok aktualizovať.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Mint, zdieľaná ekonomika