Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zlá správa pre zamestnancov. Šéfstvo môže nazerať aj do súkromnej pošty a chatov

13.01.2016, 21:26 | ČTK

Zamestnávatelia môžu čítať súkromné správy zamestnancov posielané počas pracovnej doby prostredníctvom chatovacieho softvéru či internetovej pošty. Vyplýva to podľa servera BBC z utorkového rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva (ECHR). Len jeden z ôsmich sudcov nesúhlasil s týmto záverom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Väčšina sudcov dospela k záveru, že firma, ktorá čítala zamestnancom správy posielané počas pracovnej doby cez chatovaciu službu Yahoo Messenger, bola v práve.

Zamestnanec podľa verdiktu porušil pravidlá podniku a zamestnávateľ mal právo skontrolovať, či vykonáva svoju prácu. Sudcovia však upozornili, že pri takejto politike zamestnávateľa je nevyhnutné ochrániť zamestnanca pred svojvoľným špehovaním a jasne definovať, aké informácie môže zamestnávateľ získavať a akým spôsobom.

Rozhodnutie súdu je podľa BBC záväzné pre všetky krajiny, ktoré ratifikovali Európsky dohovor o ľudských právach.

Prípad, v ktorom ESĽP v utorok vyniesol verdikt, sa týkal inžiniera Bogdana Barbulescua, pracujúceho v Rumunsku, ktorý súd žiadal, aby rozhodol, či zamestnávateľ porušil jeho právo na dôvernú korešpondenciu, keď v roku 2007 čítal jeho správy a následne ho prepustil. Podľa súdu zamestnávateľ vedel, že pracovník službu používa pre súkromné ​​a pracovné použitie, takže predpokladal, že vstupuje na pracovný účet. Sudcovia teda neprijali argument sťažovateľa, že išlo o súkromný účet.

Podľa súdu „nebolo bezdôvodné, že zamestnávateľ chcel overiť, či zamestnanec v pracovnej dobe pracuje na dokončení svojich profesijných úloh“. „Zamestnávateľ postupoval v rámci svojich disciplinárnych právomocí. Ako už uznali domáce (rumunské) súdy, vstúpil na účet služby Yahoo Messenger s predpokladom, že príslušné informácie súvisia s profesionálnymi aktivitami a že jeho (zamestnavateľov) postup je teda zákonný. Súd nemá dôvod tento záver spochybniť,“ uviedol ECHR.

Sudcovia zároveň poukázali na skutočnosť, že B. Barbulescu bol vopred upozornený, že spoločnosť by mohla skontrolovať jeho správy. Navyše zariadenie, ktoré bolo použité na odosielanie správ, patrilo zamestnávateľovi. Sudcovia v rozhodnutí nespresnili, či by bol nejaký rozdiel v tom, keby B. Barbulescu použil vlastný počítač.

Jeden z ôsmich sudcov s verdiktom nesúhlasil. Plošný zákaz využitia internetu na osobné účely označil za neprijateľný. „Všetci zamestnanci by mali byť na takúto politiku osobne upozornení a mali by s ňou vyjadriť zreteľný súhlas,“ uviedol tento sudca.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)