Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aris Tobacco zachraňuje na Slovensku pestovanie tabaku

26.04.2000, 08:53 | Gabriel Beer | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy v SR

"O slovenský tabak je záujem a chceme rozširovať výmery, na ktorom sa pestuje," tvrdí výkonný riaditeľ a zároveň hlavný pestovateľ Aris Tobacco, s.r.o., Levice Juraj Hajnal. Práve táto firma sa v súčasnosti výlučne stará o rozvoj pestovania tabaku na Slovensku. Pestuje sa tu viržínsky tabak, ktorý sa používa ako výplňový, keď chuťovo nemení vlastnosti cigariet. Podľa predpokladov tohto roku by sa malo vysadiť vyše dvetisíc hektárov tabakových polí a na budúci rok by výmera mala stúpnuť o ďalších tisíc hektárov. Prevažnú časť tabaku odkupuje slovenský výrobca cigariet S.I.T., a.s., Bratislava.

Jediným majiteľom Arisu je cyperská spoločnosť A. J. Michailides Commercial Enterprises Ltd. Okrem SR podniká pri pestovaní a spracovaní tabaku v Grécku, Turecku, Albánsku, Taliansku, Macedónsku, Moldavsku a Alžíre.

Aris odkúpil celý systém pestovania a spracovania tabaku od S.I.T. Producent cigariet sa zaviazal ešte pri privatizácii v roku 1993 tri roky pestovať a spracúvať tabak. No už v tomto období poskytoval Aris pre S.I.T. agronomické služby a v roku 1997 odkúpil za takmer 120 mil. Sk od S.I.T. závod na spracovanie tabaku v Leviciach.

Motivácia poľnohospodárov

Aris sa snaží čo najviac poľnohospodárov presvedčiť o výhodnosti pestovania tabaku, ktorý je však veľmi náročný na ručnú prácu, hnojivá a neskôr dôslednosť pri sušení.

Firma dodáva pre pestovateľov sadenice z osiva, ktoré dopestuje na Slovensku. "Potrebujeme mať zaručenú kvalitu odrody, a preto si pestujeme vlastné hybridy. Na dva mesiace v sezóne najímame šesťdesiat ľudí, ktorí nám pomáhajú odrody krížiť," vysvetľuje J. Hajnal.

Aris ročne pre zmluvných pestovateľov získava približne 60 mil. Sk zelených úverov. Tými kompletne zabezpečuje všetky potrebné vstupy pre pestovanie tabaku a pestovateľom ich už na jar dopraví až domov. Pre časť pestovateľov nakúpili aj závlahy, obrábacie stroje, tohto roku privážajú sto sušiarní tabaku. Aj tieto pestovateľom poskytnú pri podpise desaťročnej zmluvy. Poskytnutými vstupmi si firma takto vždy predplatí polovicu úrody a za ďalšiu polovicu zaplatí v hotovosti do troch týždňov od dodania tabaku. "V minulosti sme ročne zvyšovali výkupné ceny o 7 %. Teraz sme pristúpili na inú metódu. Ak niekto zavlažuje, dostáva príplatok štyri koruny na kilo tabaku. Ak dosiahne vyššie výnosy ako 1,8 tony z hektára, dostáva prémiu desaťtisíc korún na hektár. Chceme tak poľnohospodárov motivovať na vyššiu intenzifikáciu," hovorí J. Hajnal.

Priemerný výnos je práve 1,8 tony tabaku z hektára. No špičkoví pestovatelia dosahujú až 2,9 tony. V minulej sezóne tabak vykupovali za 60 Sk za kilogram. Tabak prvej triedy mal cenu až 105 Sk. No iba približne 10 % tabaku je dodávaných v prvej triede. Aris sa pestovateľom snaží uľahčiť prácu a vykupuje tabak netriedený. Ten v Leviciach triedia sezónni zamestnanci. "Ak by sme neposkytovali vstupy pre poľnohospodárov, nik by to nepestoval. Nemali by na tabak peniaze," pripomína J. Hajnal.

Chvála súkromníkov

V súčasnosti je na celom južnom Slovensku asi štyristo pestovateľov tabaku. Stovka z nich ho pestuje na ploche od jedného do šesťdesiatich hektárov. Najmenší pestovateľ, s ktorým Aris spolupracuje, má vysadenú iba desatinu hektára.

"Najlepšie skúsenosti máme so súkromnými roľníkmi na súkromných rodinných farmách. Tí nás počúvajú a majú dobré výsledky. S časťou roľníckych družstiev a spoločnosťami s ručením obmedzeným máme problémy. Naše hnojivá a chemikálie často použijú na iné plodiny, nedajú do zeme všetko, čo treba. Zodpovednejšie tiež sušia malí súkromníci. Napríklad pri štyridsiatich hektároch môže robiť rozdiel v zodpovednosti pri sušení niekoľko miliónov korún pre pestovateľa," vysvetľuje J. Hajnal.

Aris však začína mať problémy pri exekúciách. Exekútori berú tabak z polí, ak sa najmä bývalé družstvá dostanú do problémov. "Ťažko im vysvetľujeme, že je to náš majetok. Potom cez iné firmy nám núkajú tento tabak odkúpiť, lebo aj tak len my ho odkupujeme. To, že naše peniaze, ktoré cez úvery dáme poľnohospodárom, nie sú nijako chránené, nás brzdí v rozvoji," hovorí výkonný riaditeľ Arisu.

Aris však tiež už chce žiadať od pestovateľov garancie. Chce brať do záruky najmä iné pestované plodiny na poliach za úvery, ktoré poskytuje poľnohospodárom. Pôda v súčasnosti nie je zaujímavá a nechcú ju brať ako záruku za úvery.

Práca pre štyri tisícky ľudí

Aris Tobacco má v SR iba 28 stálych zamestnancov, medzi nimi poradcov z Grécka a Talianska. Počas spracovateľskej sezóny zamestnáva až do dvesto ľudí. Tí tabak na moderných talianskych linkách triedia, odžilujú, trhajú a "nadstavujú" na správnu vlhkosť. Tohto roku doviezli na spracovanie do svojho závodu aj vyše 400 ton tabaku z Rumunska. Predĺžia si tak výrobnú sezónu, ktorá obyčajne trvá od septembra do mája. Za jednu zmenu vedia v Leviciach pre tabakové firmy pripraviť asi sedem ton tabaku. Kým ešte koncom osemdesiatych rokov sa pestoval tabak na štyroch tisícoch hektároch, po zmene politického systému ostala len tisícka. V Česku tabak úplne prestali pestovať. "Chceme sa dostať na pôvodných štyritisíc hektárov. Sezónne, na pol roka, sa tak môže pri pestovaní na vidieku zamestnať tri- až štyritisíc ľudí," tvrdí J. Hajnal.

Na pestovanie tabaku sa vyčleňuje z poľnohospodárskych dotácií vyše 20 mil. Sk ročne. Žiadanie o tieto dotácie je také komplikované, že si ho uplatňuje asi len 60  % pestovateľov. "Dnes dotácie na tabak sú na úrovni pod 20 % dotácií Európskej únie na túto rastlinu. Ak by sme vstúpili do EÚ, boli by dotácie zaujímavé. EÚ však bude regulovať rozlohy pestovania tabaku, a ak nás do únie prijmú, nebudeme môcť rozširovať jeho výmeru," vysvetľuje J. Hajnal. Podľa neho v súčasnosti na korunu dotácií je šesť korún exportu tabaku. Na kilo vypestovaného tabaku pripadá asi 140 Sk dotácií. Podľa predpokladov až 80 % slovenského tabaku by sa malo exportovať.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.