Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cementárne na Slovensku sú pod priamym zahraničným vplyvom

26.04.2000, 08:53

 • Tlačiť
 • 0

V roku 1989 bolo bývalé Československo jedným z najväčších spotrebiteľov cementu sveta ročne v prepočte na jedného obyvateľa. Kým v USA bola v tom čase spotreba 345 kg a v pôvodných spolkových krajinách Nemecka 380 kg, ČSFR vykazovala spotrebu až 780 kg ročne v prepočte na jedného obyvateľa. Vyplýva to zo štatistiky Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS).

Príčinou bol veľký objem nových investícií a útlm rekonštrukcií s malým objemom stavebných prác. Neinvestovalo sa do modernizácie výrobných technológií, ale do "múrov". Prevládala prefabrikácia, ktorá je síce rýchla, no - na rozdiel od monolitickej výstavby - nedokáže úplne využiť vlastnú konštrukčnú hmotu. Navyše, chýbala technologická disciplína na stavbách a len málokde boli vážiace zariadenia na presné dávkovanie cementu. Keďže sa nemuselo šetriť, stavebné firmy "pre istotu" dávky cementu zväčšovali, aby nedochádzalo k spochybneniu statickej bezpečnosti objektov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo stavby z obdobia socializmu boli síce škaredé, no absolútne bezpečné.

V 90. rokoch pracovalo na Slovensku sedem cementární s celkovou kapacitou výroby takmer 4,5 mil. ton ročne. Lietavská Lúčka a Bystré pre technologickú zastaranosť výroby skončili, zostávajúcich päť cementární ponúka spolu ročnú produkciu 3,7 mil. ton ročne. Všetky sú pod priamym zahraničným vplyvom, či už veľkých medzinárodných skupín alebo partnerov z Nemecka a Rakúska (Asamer, Berger, Muška). "Požiadavky slovenského trhu na tento rok sú okolo 3 mil. Sk, čo pre tuzemské cementárne znamená relatívne optimálne požiadavky na hospodárske prežitie," uzatvára generálny riaditeľ ZSPS Miloš Blanárik.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Reality/stavebníctvo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.