Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Do IF Pro Populo sa vrátila spravodlivosť, ale bez majetku

28.04.1999, 08:56 | Konštantín Čikovský | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Takmer dva roky po tom, čo bol majetok investičného fondu Pro Populo, a.s., Poprad znehodnotený o približne 35 mil. Sk, svoju vinu na tom priznali Ministerstvo financií SR aj Krajský súd v Prešove. Tí totiž svojimi chybnými rozhodnutiami v lete 1997 tunelovaniu dopomohli. Šanca na vrátenie likvidného majetku Pro Popula je však mizivá.

Ako už TREND podrobne informoval v čísle 42/1997, aktérmi pokusu o ovládnutie Pro Popula boli v tom čase spoločnosti ARDS, o.c.p., a.s., Košice a BMI Securities, o.c.p., a.s., Bratislava. Tradičným správcom fondu bola investičná spoločnosť Regióninvest, i.s., a.s., Košice, ktorá vo fonde prostredníctvom ňou spravovaných investičných fondov a blízkych spoločností vlastnila rozhodujúci balík akcií Pro Popula.

Boj o Pro Populo bol v poradí už druhým stretnutím medzi skupinami okolo Regióninvestu a ARDS. Súboj o IF Regiónfond Slovenskej poisťovne, a.s., Košice vyhrala spoločnosť ARDS. Odvtedy sa z účtu fondu vytratila väčšina likvidných podielov, informácie o hospodárení Regiónfondu sa TRENDU nepodarilo získať. Šéf ARDS Ivan Centko ich neposkytnutie naposledy vysvetlil tým, že účtovná uzávierka za rok 1997 neuspela pred audítormi.

Valné zhromaždenie Pro Popula, na ktorom bolo dovtedajšie predstavenstvo fondu odvolané a pozície obsadené zástupcami minoritných akcionárov, sa konalo predpoludním 23. mája 1997 v Košiciach. Predchádzal mu podvod so zaslaním prázdnej obálky, ktorá mala nahradiť oznámenie predstavenstvu fondu o žiadosti zvolať mimoriadne valné zhromaždenie. Odosielajúcim bol vtedy bratislavský advokát Zoroslav Kollár, ktorý zastupoval BMI Securities.

Ďalší významný akcionár ARDS, ktorý vtedy vlastnil 9,9 % akcií Pro Popula, sa zasa predviedol tým, že sa na valnom zhromaždení prezentoval so 44,6 percenta akcií, čo je o 44-tisíc akcií viac, ako ARDS reálne vlastnila. Spočítavanie hlasov vtedy zabezpečovala firma Procesná automatizácia VSŽ, a.s., Košice. Tým, ktorý im diktoval počty hlasov, bol čerstvý absolvent práva Vladimír Gurtler, striedavo zamestnanec ARDS a právnej kancelárie I. Centka - Iurista, s.r.o., Poprad.

Pripomienky akcionárov zastupujúcich druhú stranu nezapísal do zápisnice z valného zhromaždenia notár Juraj Furda, známy v Košiciach aj tým, že asistoval pri väčšine podstatnej agendy súvisiacej s činnosťou VSŽ a jej vtedajších majiteľov.

Keďže pôvodní správcovia Pro Popula predpokladali podobný priebeh valného zhromaždenia, stačili ešte na ten istý deň popoludní zvolať ďalšie mimoriadne valné zhromaždenie a ustanoviť pôvodné orgány späť do svojich funkcií.

Hoci spomenuté chyby predpoludňajšieho stretnutia reálnych aj fiktívnych akcionárov sú iba časťou nedostatkov, ktoré mali zabrániť ministerstvu financií a Krajskému súdu v Prešove, aby výsledky prvého valného zhromaždenia uznali, obe inštitúcie konali vtedy nezvyčajne promptne a v prospech BMI Securities a ARDS. Od zápisu do obchodného registra do nového rozhodnutia ministerstva, ktoré uznalo výsledky popoludňajšieho valného zhromaždenia (10. júna 1997) ubehlo len osem dní, počas ktorých mali majetok fondu k dispozícii minoritní akcionári. Za ten čas stihli predať väčšinu likvidných akcií fondu vo vtedajšej trhovej cene 33 mil. Sk a z účtu vybrať v hotovosti 35 mil. Sk.

Súdne spory a policajné vyšetrovanie, ktoré nasledovalo, neprinieslo žiadne výsledky až do novembra 1998. Vtedy Krajský súd v Prešove rozhodol, že mimoriadne valné zhromaždenie zvolané na podnet BMI Securities nebolo právoplatné. Začiatkom marca tohto roku generálny riaditeľ sekcie finančného trhu Ministerstva financií SR Michal Horváth podpísal rozhodnutie, ktorým ruší rozhodnutie ministerstva o vymenovaní ľudí zastupujúcich minoritných akcionárov. Ministerstvo tak reagovalo na podnet Generálnej prokuratúry SR, ktorá uznala práva pôvodných orgánov fondu ešte v auguste 1998.

Podľa Petra Trenklera, riaditeľa Regióninvestu, ktorý spravoval Pro Populo po celý čas okrem spomínaných ôsmich dní, za ukradnuté akcie bude fond žiadať reálne zaplatiť. Ak sa tak nestane, bude fond žalovať za vzniknuté škody všetkých, ktorí ich spôsobili. Mohlo by medzi nimi byť aj ministerstvo financií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Kapitálový trh

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.