Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Víno, čo preslávilo Radošinu viac ako naivné divadlo

10.04.2003, 00:00 | Peter Kremský | © 2003 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TREND klub

Pinot gris (sivý) vznikol podobne ako jeho známejší brat pinot blanc (biely) mutáciou z modrej odrody pinot noir (čierny) pred dávnymi storočiami v teplom Burgundsku. V tejto oblasti sa ešte stále vysádza, podobne ako v Alsasku alebo Champagni, kde sa z neho vyrábajú aj šumivé vína. Pre francúzsku žiarlivosť na jedinečné označenia vinohradníckych rajónov sa však zväčša nenazýva burgundským, ale pinotom.

Na Slovensku a v Česku ho poznajú skôr pod nelogickým názvom rulandské sivé, v Maďarsku je to szürkebarát, v Rakúsku grauburgunder, vo Švajčiarsku a na Loire malvoisie. Výnimočne dobre sa však udomácnil v Radošine medzi Nitrou a Piešťanmi, kde mu prischol názov klevner.

Ako vysvetľuje enologička Gabriela Vojteková (na obrázku), oproti bielemu pinotu je sivá verzia lahodnejšia, elegantnejšia a korenistejšia s jemnejšími kyselinami, má aj výraznejšiu farbu, hoci vína majú veľa spoločného. Vďaka urodzenému pôvodu sú plné a vyvážené, v dobrých rokoch dosahujú vynikajúcu kvalitu, ktorá sa rokmi zvyšuje. Pinot gris si vyžaduje dobré polohy vinohradov, je však odolný proti mrazom a dáva dobré úrody. Víno sa vyznačuje vôňou kvetov, chuť sa čiastočne odlišuje podľa lokality. Príznačná pre „sivý ruland“ je však chuť orieškov, ale aj zemiakov a chleba – známa „chlebovinka“. Orechy nájdeme aj v chuti alsaských sivých pinotov, pridáva sa k nim dymový, korenistý až medový buket. Talianske víno zvané pinot grigio je skôr ostrejšie, pritom ešte stále ľahké a neutrálne. Burgundské vína tejto odrody sa tiež vyznačujú chuťou zemiakov, chleba a orechov, niekedy pripomínajú slaninu.

Podobne ako v prípade bieleho pinotu rozvoj vinohradníckych postupov a vinárskych technológií pomáha kvalite vína tejto odrody, hoci moderné spracovanie trochu uberá z typických znakov odrôd. Pinoty sú vďaka svojim kvalitám mimoriadne vhodné na archiváciu. Týmto smerom sa v ostatných rokoch orientuje aj viacero slovenských vinárov. Ako zdôrazňuje G. Vojteková, vydarený ročník 2002 je výbornou možnosťou na obohatenie zbierky, netreba však zabúdať, že skutočná kvalita sa prejaví po aspoň dvoch-troch rokoch. Na Slovensku je pinot gris najpopulárnejší v spomínanej Radošine, v okolí Nitry a Vrábľov. Na súťažiach však získavajú vavríny aj modranské vína tejto odrody.

Podobne ako jeho biely brat si aj sivý ruland po odležaní žiada jedlo výraznejšej chuti. Platí to najmä o grilovaných pochúťkach a pečených mäsách. Vďaka svojej elegantnejšej chuti sa však radošinský favorit hodí skôr k jemnejším jedlám, napríklad pečeným rybám alebo hydine. Vhodnými syrmi do kombinácie sú podobne ako pri bielom pinote najmä dierované ementálske alebo jednoduchšie eidamské druhy. Dôležitá je správna teplota medzi 10 a 12 oC, inak sa tajomstvá archivovaného burgundského stratia alebo ani nestihnú rozvinúť.
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND klub

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.