Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zakladateľ burgundského rodu

24.04.2003, 00:00 | Peter Kremský | © 2003 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TREND klub

Pinot noir (čierny), v strednej Európe nazývaný burgundské modré a na Slovensku a v Česku rulandské modré, je pamätníkom. Vo francúzskom Burgundsku sa dokázateľne pestuje už od štvrtého storočia, spomína sa však ešte skôr. Práve z tejto odrody vyšľachtili pinot sivý, biely, chardonnay, svätovavrinecké..., je teda pravým patriarchom burgundskej rodiny.

Z Burgundska sa toto modré hrozno prinášajúce zamatové červené víno rozšírilo aj do Champagne, pestuje sa v Alsasku, okolo Bodamského jazera, v Amerike, Austrálii. Kráľ Karol IV. ho v 14. storočí priniesol do Čiech, kde svojho času tvorilo 90 percent výsadby modrého hrozna. Aj v súčasnosti je hojné v okolí Mělníka.

Modrý pinot je odroda, ktorú ťažko oklamať. Pri výbornej starostlivosti a v najlepších polohách rodí kvalitu, ale vysoké úrody sa z nej vytĺkajú ťažko. Hodí sa teda skôr na výrobu dlhšie zrejúcich vín. Za socializmu preto odroda stratila priazeň mocných, ktorí potrebovali národ opájať kvantami lacných stolových zmesí. Burgundské modré, ktorému prischol pomýlený názov rulandské, sa teda z viníc začalo vytrácať a dnes tvorí okrem stredných Čiech len malé percento výsadby na južnej Morave. Na Slovensku sa objavuje v okolí Nitry a Topoľčianok. Modrý pinot však je jednou z odrôd, ktorým patrí budúcnosť.

Víno býva svetlejšej farby, ale v dobrých rokoch, pri kvalitnej starostlivosti a vhodnej polohe vinohradov prináša rubínové víno, ktoré zrením prechádza až do tehlovočervena. Vôňu charakterizujú kvetinové tóny, najmä ruže a fialka, v špičkových burgundoch nájdeme napríklad aj kadidlo. Typickou chuťou sú maliny, objavujú sa však aj lesné jahody, slivky, čerešne. Zrením sa časť ovocnej chute mení na plnšiu hubovú a zverinovú, víno získava zamatovosť.

Najlepšie pinoty, najmä z Francúzska a USA, potrebujú niekoľko rokov, aby sa vyšplhali na svoj vrchol, potom sa však na ňom dlho držia. Môžu teda byť poriadne drahé, zväčša však stoja za to. Túto odrodu napríklad možno nájsť za značkami vín ako Romanée-Conti, Clos de Vougeot alebo Chambertin. Na Slovensku víťazia najmä moravské vína, napríklad z Valtíc. Špičkový výsledok vlani dosiahli aj Víno Matyšák z Pezinka a Vinohradnícka spoločnosť z Modry. V testoch sa presadil aj ročník 2001 z Wood ŠS Radošina.

Pinot noir patrí k jemnejším červeným vínam, podobne ako svätovavrinecké. Hodí sa teda k jahňacine, drobnej zverine, pri zverine, bravčovine a hovädzine sa priatelí najmä s jedlami pripravenými na zelenine a ovocí. Podľa odborníkov je to najlepšie červené k rybe. Rozumie si aj so suchšími syrmi – parmezánom, čedarom či hrudkou.
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND klub

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.