Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Základom investovania je diverzifikácia portfólia

28.04.1999, 08:56 | JÁN KELO

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Financie

Hodnota peňazí sa stráca každým dňom a ľudia, ktorí sa rozhodli investovať svoje finančné prostriedky v záujme ich zhodnotenia, by si mali túto skutočnosť uvedomiť a svoje peniaze investovať rozumne. Zatiaľ na Slovensku takmer neexistujú privátni investiční poradcovia, ktorí by poskytli investorom kvalifikované rady, ako je to bežné vo vyspelých krajinách. Ľudia sa iba ťažko vedia orientovať v možnostiach investovania na domácom trhu a už vôbec nie na medzinárodných trhoch.

Na Slovensku ešte nebolo toľko prípadov bankrotov a finančných kríz, aby prišli o svoje peniaze, a preto sa často mylne domnievajú, že ak majú peniaze uložené v banke na termínovanom vklade, majú ich v bezpečí. V zahraničí sú ľudia už do- statočne poučení a vedia, že o svoje peniaze sa treba aj starať.

Investiční poradcovia

Zároveň si peniaze treba ochraňovať pred infláciou a devalváciou. To je možné iba dôslednou diverzifikáciou portfólia, predstavujúceho všetky finančné prostriedky určené na investovanie.

Každý chce investovať čo najvýhodnejšie s najvyššími výnosmi a pritom bez rizika. To však vie iba málokto, keďže nemá dostatok informácií a vedomostí na takéto investovanie. Preto je výhodné nechať si poradiť od profesionála - investičného poradcu. Ten síce tiež nevie robiť zázraky, ale vie poradiť optimálne zostavenie portfólia a upozorniť na prípadné riziká s tým spojené. Navyše má možnosť zohnať si dostatočné informácie o trhoch, ich trendoch a očakávaniach. Má tiež aj určité skúsenosti s investovaním, ktoré jednotlivcovi zväčša chýbajú.

Základné pravidlá investovania

K základným pravidlám investovania patrí diverzifikácia portfólia. Znamená to, že peniaze treba rozložiť do viacerých produktov a na viaceré trhy delené z rôznych hľadísk, aby mohli pružne reagovať na pohyby na jednotlivých trhoch. Ďalším nepísaným pravidlom by malo byť optimálne zostavenie portfólia z hľadiska výnosovosti, rizika a likvidity. V závislosti od týchto faktorov si musí každý sám stanoviť svoju investičnú stratégiu. Musí vedieť, koľko finančných prostriedkov a na ako dlho môže viazať, kedy ich bude potrebovať (likvidita), do akého rizika je ochotný ísť a aký žiada výnos. Všetko ostatné by už mali investori nechať na investičného poradcu.

Možnosti investovania

V článku pôjde len o možnosti investovania na finančnom trhu. Je tiež možné investovať na komoditné trhy (zlato, striebro, kakao, pšenica, meď) a špekulovať na rast alebo pokles cien, rovnako ako do nehnuteľností. Na to však treba tieto trhy dostatočne poznať a zaoberať sa tým dlhodobejšie.

Na finančnom trhu sa dá investovať na peňažnom, devízovom a kapitálovom trhu. Z hľadiska diverzifikácie je vhodné investovať na všetkých týchto trhoch súčasne. Samozrejme, v závislosti od investičnej stratégie a momentálnej situácie na jednotlivých trhoch.

Peňažný trh

Na Slovensku sa v súčasnosti vzhľadom na vysoké úrokové sadzby investuje najmä do krátkodobých termínovaných vkladov. V zahraničí nie sú obvyklé také vysoké sadzby a tento typ investovania predstavuje iba doplnkovú formu. V súčasnosti je to v SR prevažujúca forma investovania a obyvatelia nemajú veľký záujem o inú formu. Nie je to však spôsobené iba vysokými sadzbami, ale aj nedostatočnými vedomosťami o ďalších formách investovania. Pritom pri krátkodobom termínovanom vklade peniaze nie sú chránené voči inflácii a devalvácii. Možné je aj riziko bankrotu finančnej inštitúcie.

Devízový trh

Na devízovom trhu sa dá investovať do cudzích mien, a to prostredníctvom rôznych produktov. Najčastejšie sa používa termínovaný vklad v cudzej mene a spot, teda výmena jednej meny za druhú vo vhodnom čase a pri priaznivom kurze. I keď sadzby nie sú vysoké, z hľadiska možnej devalvácie je vhodné toto investovanie tiež použiť, samozrejme, v kontexte s investičnou stratégiou.

Kapitálový trh

Kapitálový trh v SR v podstate nefunguje a iba málo ľudí ho využíva na investovanie. Je pravdou, že na trhu je naozaj iba málo akcií, dlhopisov alebo investičných fondov, do ktorých je vhodné investovať. Pritom práve tento druh investovania je v rámci finančného trhu v zahraničí najrozšírenejší.

Globálne investovanie

Investičné možnosti sú na Slovensku značne obmedzené a navyše, slovenský trh je veľmi malý a zraniteľný. Preto je vhodné v rámci diverzifikácie portfólia investovať globálne, teda v rámci celosvetových trhov. Tieto trhy sa stále menia a raz je výhodnejšie investovať napríklad na európskych, raz zasa na amerických trhoch. Podstatne sa tým znižuje riziko investovania. Jednou z ciest globálneho investovania na Slovensku je vzhľadom na už spomenuté skutočnosti možnosť investovať do zahraničných cenných papierov. Určitú časť portfólia je vhodné vyčleniť na túto formu investovania pre jej výhodnosť. Ide o diverzifikáciu portfólia, rozloženie rizika, ochranu pred infláciou a devalváciou (investovanie v cudzej mene). Okrem investovania do štátnych dlhopisov a dlhopisov významných spoločností je relatívne najmenej rizikové investovanie do zahraničných podielových fondov.

Ide o podiel na fonde, ktorý investuje do akcií spoločností za presne stanovených podmienok a obmedzení. Akcie vzhľadom na neznalosť trhov sú pre slovenského investora veľmi rizikové, i keď je možné v obmedzenom rozsahu uvažovať i o tejto forme investovania.

Zahraničné podielové fondy

V zahraničí existuje veľké množstvo podielových fondov, preto nie je jednoduché vybrať si ten správny. Opäť by v tom mal pomôcť investičný poradca. Uvedieme aspoň základné rady pre investičných začiatočníkov.

Mal by to byť predovšetkým otvorený podielový fond, teda taký, ktorý je povinný od investora podiel odkúpiť za vopred stanovených podmienok. Je potrebné mať prospekt tohto fondu, v ktorom sú uvedené všetky základné údaje, poznať vývoj hospodárenia fondu minimálne za päť rokov. Najlepšie by bolo, keby to bol fond kótovaný na niektorej svetovej burze (Londýn, New York, Frankfurt, Luxemburg) a aby aktuálne ceny a jeho hodnota boli zverejňované denne v dostupnom médiu. Investor by mal byť pravidelne informovaný o zložení portfólia a výsledkoch jeho hospodárenia. Bolo by vhodné vybrať si viaceré fondy so zameraním na dlhopisy, akcie, Európu, Ameriku či Áziu.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Financie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.