Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cena paládia a platiny klesla

02.08.2000, 08:52 | Ing. PETR KOPECKÝ

 • Tlačiť
 • 0

V poslednom júlovom týždni pozvoľna klesali spotová ceny platiny a paládia, ktoré dosiahli v predchádzajúcom týždni dlhoročné maximá, v prípade paládia šlo dokonca o priblíženie sa februárovej historicky najvyššej cene blížiacej sa neuveriteľným 800 USD za troyskú uncu. Pozitívne hodnotenie schôdzky G7 a Ruska, kde sa potvrdil trend pokračovania ekonomických reforiem v Rusku a pokračovanie spolupráce Ruska s vyspelými krajinami, dalo signál trhu platiny a paládia, že predchádzajúce vyhlásenia o zastavení dodávok nemusia byť skutočné.

Na trhu zlata v súčasnosti chýbajú akékoľvek pozitívne fundamentálne informácie, ktoré by pomohli silne bankovými výpredajmi podlomenému trhu nájsť dostatočnú oporu a pomôcť spotovej cene získať späť stratené pozície a vrátiť sa späť nad hranicu 300 USD za tr. uncu. Skutočnosťou zostáva, že krátkodobé oživenia spôsobené krátkodobým záujmom niektorých inštitucionálnych investorov nevytvárajú na trhu prostredie, ktoré by pomohlo spotovej cene zlata k trvalejšiemu rastu. Spotová cena sa v poslednom júlovom týždni takmer nepohla a oscilovala vo veľmi úzkom rozmedzí medzi 279 a 280 USD za tr. uncu. Nízka volatilita cenového vývoja súvisí s minimálnym záujmom investorov nakupovať zlato a aj záujem tradičných odberateľov príde neskoršie (nákupy šperkárskych firiem väčšinou začínajú aj v septembri). Z pohľadu perspektív týchto nákupov treba povedať, že aj keď v kľúčových odbytiskách - ázijské krajiny - dochádza k ekonomickému oživeniu, je toto oživenie pomalšie. Trh zlata je pod silným psychologickým tlakom spôsobeným predajmi zlata centrálnymi bankami. Dlhodobo by sa však spotová cena zlata mohla mierne posilniť - jednak so silnejúcimi ázijskými ekonomikami a aj so znižovaním ponuky žltého kovu producentmi - niektorí obmedzujú produkciu pre vysoké náklady ťažby kovu a nízku realizačnú cenu na trhu. Spotová cena zlata by sa tak v horizonte dvoch rokov mohla opäť posilniť až k úrovni 350 USD za tr. uncu. Krátkodobý či strednodobý horizont však môže spotovú cenu posunúť ešte nižšie, ako je dnes - podľa analytikov až k úrovni 250 USD za tr. uncu. V súčasnosti sa spotová cena naďalej pohybuje v cenovom pásme 278 USD - 282 USD za tr. uncu. Podľa analytikov by sa spotová cena v najbližšom období nemala výraznejšie posunúť, pretože predaj zlata z bánk možno očakávať až od septembra a masívnejšie zvýšenie dopytu je po oznámení pozitívnych očakávaní FED v nedohľadne.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.