Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cenový pokles zlata sa zastavil

23.08.2000, 09:15 | Ing. PETR KOPECKÝ

 • Tlačiť
 • 0

V týždni od 14. do 18. augusta spotové ceny drahých kovov stagnovali. Výnimkou bol trh zlata, ktorého spotová cena sa mierne posilnila až k úrovni 277 USD za troyskú uncu. Tým prelomila rezistenciu na úrovni 275 USD za tr. uncu. Naopak, spotová cena striebra pokračovala vo zostupe k úrovni 480 US centov za tr. uncu - testovala aj hranicu podpory na úrovni 485 US centov/tr. unca. Spotová cena striebra sa tak v súčasnosti obchoduje na najnižšej úrovni za dvadsať mesiacov, pričom na nižšej úrovni bola naposledy v polovice decembra 1998. Tento vývoj potvrdzuje, že na trhu je nadbytok bieleho kovu, ktorý pri stagnujúcom dopyte tlačí spotovú cenu dole. Mierne poklesla aj spotová cena paládia, avšak vysoká cenová volatilita zatiaľ nevypovedá o definitívnom poklese ceny a zmene trendu. Naďalej sa však pohybuje na dlhodobo najvyššej úrovni, keď osciluje v rozmedzí 750 až 780 USD/tr. unca. Pre ďalší vývoj a potvrdenie trendu zostupu bude rozhodujúce, či sa na trh dostane kov z Ruska. Platina sa stále drží v okolí úrovne 560 až 580 USD/tr. unca a podľa analytikov by k poklesu ceny malo dôjsť tiež najskôr so znovuzačatím ruských dodávok tohto kovu.

Príjemným prekvapením bol trh zlata, ktorého spotová cena po jeden a pol mesiaci konečne zabrzdila zostupný trend a vrátila sa k miernemu rastu. Dokonca prelomila rezistenciu na úrovni 275 USD za tr. uncu. V súčasnosti sa spotová cena pohybuje v cenovom rozmedzí ohraničenom rezistenciou na úrovni 278 USD/tr. unca a hranicou podpory na úrovni 274 USD/tr. unca. Zatiaľ však nemožno vzhľadom na výsledky fundamentálnej analýzy hovoriť o trvalej zmene trendu, pretože hlavná udalosť - predaj ďalších zlatých "bankových" rezerv - bude v septembri. Ak trh absorbuje zvýšený prísun tohto kovu bez toho, že by spotová cena poklesla pod hranicu 270 USD za tr. uncu, mohla by sa vrátiť aj k úrovni 290 USD za tr. uncu. Trhu zlata by tiež mohlo pomôcť oslabenie americkej meny najmä voči ázijským menám a aj euru, ktoré by podporilo nákupy zlata tradičnými odberateľmi. Tento vývoj však nie je krátkodobou záležitosťou a zostáva otázkou, či sa prejaví v závere tohto roku. Silná americká mena a psychológia trhu ovplyvnená očakávanými predajmi väčších objemov žltého kovu zatiaľ skôr tlačia cenu zlata dole. V najbližšom období nemožno podľa analytikov očakávať výraznejší pohyb ceny, spotová cena zlata by sa mala pohybovať v rozmedzí 270 až 280 USD/tr. unca.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.