Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Drahé kovy zlacneli

16.08.2000, 08:55 | Ing. PETR KOPECKÝ

 • Tlačiť
 • 0

Druhý augustový týždeň znamenal pre všetky komodity na trhoch drahých kovov pokles spotových cien. Najvýraznejší pokles oproti predchádzajúcemu týždňu zaznamenal trh paládia. Jeho spotová cena stratila celých 8 % a dokonca pri pondelkovej seanse zaznamenala pokles až k úrovni 737 USD za troyskú uncu, t.j. na úroveň nového trojdňového minima. Spotová cena paládia však v závere týždňa tento pokles korigovala a vrátila sa späť k úrovni 790 USD/tr. unca. Výraznejšiemu poklesu a návratu k hranici 700 USD/tr. unca zatiaľ bráni vysoký dopyt po tomto kove a nízka likvidita trhu. Spolu s paládiom sa oslabila i spotová cena platiny, ktorá je pod takmer rovnakým tlakom na strane dopytu. Rozdiel je však v tom, že dodávky kovu z Ruska tento trh tak výrazne neovplyvňujú. Aj napriek tomu sa však spotová cena stále drží v blízkosti hranice 600 USD/tr. unca.

Málo výrazný, ale dôležitý bol pokles na trhu striebra a zlata. V oboch prípadoch došlo k prelomu hranice podpory. Na trhu striebra spotová cena dokonca vytvorila nové dvadsaťmesačné minimum, keď sa po štvrtkovej seanse uzatvárala na úrovni 487 US centov/tr. unca. Spotová cena zlata prelomila hranicu 274 USD za uncu a smeruje podľa predpokladov k úrovni 270 USD/tr. unca. Termínom predaja rezervného zlata švajčiarskej národnej banky nedávajú zlatu príliš veľa šancí na posilnenie ceny ani v nasledujúcich týždňoch.

Spotová cena striebra je stále pomerne výrazne ovplyvňovaná dianím na trhu žltého kovu, čo znamená, že pri poklese spotovej ceny zlata cena striebra stagnuje alebo tiež klesá. Dôkazom toho môže byť vývoj v posledných týždňoch, keď pri poklese ceny zlata striebro stagnovalo. Pozitívne očakávanie analytikov, že celosvetový rast spotreby fotografického materiálu pomôže striebru dosiahnuť opäť hranicu 600 US centov/tr. unca, sú zatiaľ nereálne. Spotová cena striebra totiž v poslednch niekoľkých týždňoch pozvoľna klesá. Od polovice júla ostáva pod kľúčovou psychologickou hranicou 500 US centov/tr. unca. Fundamentálna analýza trhu síce potvrdzuje, že dopyt po kove mierne rastie, rast produkcie a zásoby na trhu sú však vysoké. Trh by potreboval mierny pokles dodávaného striebra. Negatívne je tiež to, že dopyt ovplyvňuje silný americký dolár - najväčší spotrebitelia z radov fotografického i šperkárskeho priemyslu sú z nedolárových oblastí. V minulom týždni pri štvrtkovej seanse spotová cena striebra prelomila hranicu 490 US centov a zatvárala sa na dvadsaťmesačnom minime na úrovni 487 US centov/tr. unca.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.