Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Holandský majiteľ BCT si s All Streetom do oka nepadli

01.08.2001, 08:00 | Peter Kremský | © 2001 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Fakt

Bratislavská cvernová továreň (BCT), a.s., Bratislava prišla o najzaujímavejšiu časť svojho majetku. Dcérsku spoločnosť Empire Estate, a.s., Bratislava, ktorá je vlastníkom budovy historickej Uhorskej cvernovej továrne z roku 1908 na vyše štvorhektárovom pozemku medzi Trnavskou a Miletičovou ulicou, predala svojmu 13-percentnému akcionárovi, gibraltárskej firme ARA Trading Ltd. Stojí za ňou belgický podnikateľ Albert Jan Oostergetel, ktorý kontroluje aj vyše 78 percent akcií BCT. TRENDU to potvrdili členka predstavenstva firmy Eva Pačesová a prokuristka Věra Kadlecajová.

Ako vysvetľujú, belgického investora k presunu majetku viedli návrhy spoločnosti All Street, o.c.p., a.s., Bratislava na konkurz BCT (TREND 28/2001). "Nedokonalé slovenské zákony o exekúcii a konkurze málo chránia majetok zahraničných investorov. Pán Oostergetel tu veľa investoval, takže si chcel aspoň niečo z toho, čo mu patrí, zabezpečiť. Bola to vlastne obrana. Treba ho pochopiť. Keď po siedmich rokoch investovania prídu návrhy na konkurz, chce si uchrániť aspoň časť, ak všetko zle dopadne," hovorí V. Kadlecajová.

ARA Trading odkúpil Empire Estate za cenu podľa znaleckého posudku, ktorú E. Pačesová odmieta spresniť. O túto hodnotu sa znížil záväzok BCT voči ARA Tradingu. Ten vznikol v čase, keď táto firma za BCT splatila úver 340 mil. Sk voči Investičnej a rozvojovej banke, a.s., Bratislava. "Čísla hovoria jasne. Keď sa porovná suma, ktorú už A. J. Oostergetel do Empire investoval s jej hodnotou, to čo by tu stratil, ju vysoko prevyšuje," tvrdí V. Kadlecajová. "Firmy sú prepojené - je to jeho skupina s jedným majiteľom. On je tu, aby BCT pomohol a zachránil ju. Je veľa dôkazov, že o iné mu nejde."

Iný názor na vec má projekt manažér All Streetu Dag Vaškor. "Máme podozrenie, že sa z BCT presúva majetok a že ju zahraničný majiteľ tuneluje." All Street patrí do skupiny Allfinanz a zaoberá sa najmä výhodným odkupovaním pohľadávok a ich vymáhaním. Kúpil aj niekoľko pohľadávok voči BCT, pochádzajúcich zo začiatku 90. rokov. "Aby sme ich vymohli, dali sme návrh na konkurz firmy," vysvetľuje D. Vaškor. "Dôvodom však bolo aj to, že spoločnosť je vo finančnom marazme. Ako jej akcionárovi nám tiež prekáža, že už šesť rokov nedosiahla zisk, nevyplatila dividendy a väčšinový majiteľ sa vyhráža Európskou úniou." Napriek tvrdeniam o finančnom marazme má obchodník v pláne nakupovať pohľadávky voči BCT naďalej. Ako tvrdí D. Vaškor, All Street sa bude ďalej usilovať vyťažiť zo situácie čo najviac. "Kým existujú pohľadávky voči BCT, ktoré nespláca, budeme ich kupovať a vymáhať. Ak nám ich zaplatia, kupujeme ďalšie," prezrádza.

Hoci A. J. Oostergetel prostredníctvom osôb konajúcich v zhode vlastní v BCT takmer 80-percentný podiel, nikdy nevyhlásil verejný prísľub na odkúpenie akcií ostatných majiteľov. Podľa zástupcu All Street tým porušil zákon. Ako tvrdí E. Pačesová, belgický investor svoje podiely nadobudol vo veľkej privatizácii a nevyhlásením verejného prísľubu teda zákon neporušil.

Na otázku, prečo o januárovom predaji Empire Estate vrátane lukratívnej nehnuteľnosti neinformovali menšinových akcionárov na májovom valnom zhromaždení BCT, V. Kadlecajová odpovedá: "Bolo to valné zhromaždenie za rok 2000. Možno to však bolo aj preto, že sme už tušili, čo sa chystá."

"Antidatovali zmluvy o predaji Empire a uskutočnili to až teraz, keď súd vymenoval predbežného správcu konkurznej podstaty," domnieva sa D. Vaškor. "Možno sa im už podarilo previesť aj ďalšie cenné nehnuteľnosti, vložené do majetku dcérskych spoločností BCT Real Estate, a.s., Bratislava a Business Centrum Nivy, a.s., Bratislava."

3B

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Fakt

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.