Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kauza Kúpele Sliač zaváňa korupciou

09.08.2000, 08:56

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TREND

Spor, ktorý by mal s definitívnou platnosťou vyriešiť otázku vlastníctva Kúpeľov Sliač a Kováčová, sa blíži ku koncu. V najbližšom čase by ho mal rozhodnúť Najvyšší súd SR. Popri otázkach, či má pravdu privatizér Viliam Soboňa alebo Fond národného majetku (FNM) SR, ktorý od zmluvy s jeho firmou Corvas vlani v júli odstúpil, sa vynárajú aj ďalšie pochybnosti. Naznačujú možnosť korupcie v radoch sudcov Najvyššieho súdu SR.

Medzi piatimi vyžrebovanými sudcami, ktorí o spore majú rozhodnúť, je aj Jozef Štefanko. Ten je známy nielen kauzou násilného otvárania dverí bytu, ale aj viacerými výrokmi, otvorene podporujúcimi Hnutie za demokratické Slovensko. Navyše, patril medzi prominentných hostí V. Soboňu v kúpeľoch. TREND o tom písal už v máji tohto roku (21/2000). Právny zástupca FNM SR Eugen Jurovatý považuje J. Štefanka za zaujatého a žiada jeho odstúpenie.

"Ak sú uvádzané skutočnosti o pobyte na Sliači pravdivé, tak J. Štefanko konal prinajmenšom v rozpore so sudcovskou etikou. V prípade, že v minulosti rozhodoval alebo bude rozhodovať tento spor, treba zvážiť, či nejde o zneužitie právomoci verejného činiteľa alebo korupciu," hovorí predseda Združenia sudcov Slovenska Pavel Rohárik. Zodpovednosť pripisuje aj predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. Jeho postoj považuje za alibistický.

"Uvedomujem si svoju povinnosť dbať o čistotu súdu. No aj v prípade pána Štefanka platí prezumpcia neviny. Procesné strany majú právo vzniesť námietku zo zaujatosti proti ktorémukoľvek členovi senátu a rozhodne námietkový senát," bráni sa Š. Harabin.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.