Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Paládium a platina zdolali dlhoročný cenový rekord

09.08.2000, 08:56 | Ing. PETR KOPECKÝ

 • Tlačiť
 • 0

Šokujúci bol vývoj na trhoch tzv. drahých kovov (s výnimkou striebra) v týždni od 31. júla do 4. augusta. Medzitýždňové posilnenie na trhu paládia, ktoré pomohlo i platine, predstavuje neuveriteľných 90 USD, t.j. 12 %, a veľa obchodníkov dokonca hovorí o možnosti dosiahnutia magickej hranice 1000 USD za troyskú uncu, teda desaťnásobku priemernej ceny paládia na trhu ešte pred štyrmi rokmi. S paládiom sa zviezla i platina, ktorá vyletela až k úrovni 600 USD/tr. unca a dosiahla jednu z najvyšších cien za posledných dvanásť rokov. Naopak, celkom odlišný vývoj bol na trhu zlata, ktorý znamenal pokračovanie poklesu a prelom hranice podpory na úrovni 278 USD/ tr. unca. Spotová cena zlata sa teraz pohybuje v cenovom rozmedzí 274 až 278 USD/tr. unca, pričom v nasledujúcich dňoch by spotová cena nemala prelomiť hranicu 270 USD/tr. unca. O stabilite a takmer nemennom cenovom vývoji je možné hovoriť len v prípade striebra, ktoré stále osciluje medzi 490 až 500 US centmi/tr. unca.

Náznak upokojenia situácie na trhu paládia a platiny, ktorý sa dával do súvislosti s ukončenou schôdzkou G7 a Ruska, sa ukázal predčasný. Týždeň po miernom poklese paládia k úrovni 760 USD/tr. unca vyletela spotová cena na neuveriteľných 852 USD/ tr. unca. Spotová cena paládia sa pri seansách 2. augusta uzavierala v Londýne na historicky najvyššej úrovni 852 USD tr.unca a tento cenový vývoj vyvolal šok najmä medzi záujemcami z radov automobilového priemyslu (výroba katalyzátorov), ale tiež medzi výrobcami mobilných telefónov, kde sa tento kov síce využíva vo veľmi malých množstvách, ale je zatiaľ nenahraditeľný. V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne zásoby fyzického kovu. Veľmi nízke a často tiež prerušované dodávky z Ruska pri súčasnom rastúcom záujme tento kov vyháňajú jeho cenu do neuveriteľných cenových úrovní. Mnoho analytikov upozorňuje, že pokiaľ napríklad neuvoľní Rusko, resp. centrálna banka Ruska svoje obrovské zásoby, môže cena paládia zanedlho vystúpiť až na úroveň 1000 USD/tr. unca. Už pred určitým časom vyhlásili zástupcovia automobilového priemyslu, že urýchlia vývoj náhrady za paládium pre katalyzátory, aby sa zaobišli bez citlivého kovu. Zatiaľ však ostalo len pri vyhlásení a nie je šanca, že sa v krátkom čase dostane cena tohto kovu pod 800 USD/tr. unca.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.