Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Paládium prekvapujúco zlacnelo

31.08.2000, 08:34 | Ing. PETR KOPECKÝ

 • Tlačiť
 • 0

Predposledný augustový týždeň a najmä 24. august sa niesol opäť v znamení poklesu spotových cien všetkých drahých kovov s výnimkou platiny, ktorej spotová cena stagnovala a oscilovala v okolí úrovne 570 USD za troyskú uncu. Spotová cena platiny aj napriek výraznému poklesu na trhu paládia drží cenovú úroveň pomerne vysoko a od začiatku mesiaca, keď vystúpila na dlhoročné maximum na úrovni 608 USD za tr. uncu, stratila iba 30 USD, t.j. okolo päť percent. Dôvodom je asi naďalej stabilný a silný dopyt po tomto bielom kove a zatiaľ nedostatočný prísun kovu na trh, ktorý by stlačil cenu nižšie. Odlišné dianie prebiehalo na trhu paládia, ktorého cena sa oproti očakávaniam výrazne oslabila, keď sa pri štvrtkovej seanse v Londýne uzatvárala na mesačnom minime 724 USD za tr. uncu (naposledy bola cena nižšie 20. júla). Podobný vývoj bol zaznamenaný aj na trhoch zlata, ktoré stratilo celý svoj predchádzajúci zisk a vrátilo sa k hranici 272 USD za tr. uncu, a aj striebra, ktoré pri štvrtkovej seanse prelomilo kľúčovú psychologickú hranicu na úrovni 480 US centov za tr. uncu a uzatváralo sa na cene 476 US centov za tr. uncu, t.j. vrátilo sa na úroveň zo začiatku decembra 1998.

Prekvapením bolo v tomto týždni predovšetkým dianie na trhu paládia, ktorého spotová cena sa oproti očakávaniu oslabila výrazne pod hranicu 750 USD za tr. uncu, keď sa vo štvrtok uzatvárala na úrovni 724 USD za tr. uncu. Prelomom psychologickej hranice na úrovni 750 USD za tr. uncu tak trh jasne signalizuje, že naďalej nie je udržateľná cena paládia nad hranicou 750 USD, ktorá pôsobí značné problémy nielen automobilovým výrobcom, ale aj výrobcom mobilných telefónov. Dôvody poklesu môžu byť iba dva. Jedným z nich je začatie dodávok kovu z Ruska, ktoré však zatiaľ nebolo avizované ani potvrdené, a druhým je predzásobenie sa záujemcov v predchádzajúcom období natoľko, že teraz môžu svojím "krátkodobým" nezáujmom o tento kov poslať spotovú cenu dole - synergicky táto situácia vyvolá záujem špekulantov včas predať a inkasovať svoje zisky. Tieto predaje potom tlačia cenu tiež dole. Treba však poznamenať, že ak Rusi nezačali dodávať fyzicky kov na trhy, je len otázkou času, kedy bude cenový vývoj podobný ako zo začiatku augusta - obchodníci budú musieť začať nakupovať a spotová cena pri nedostatku fyzického kovu vyletí opäť hore. Podľa analytikov by v prvom prípade (dodávky z Ruska) mohla spotová cena klesnúť až k úrovni 650 USD za tr. uncu, v druhom prípade by neklesla hlbšie než na úroveň 700 USD za tr. uncu. Skutočnosť pravdepodobne trh zistí už počas nasledujúceho týždňa.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.