Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pavol Rusko na odchode

25.08.2005, 00:00

 • Tlačiť
 • 0V utorok podvečer po skončení rokovania Koaličnej rady dal premiér Mikuláš Dzurinda ministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi ultimátum. Do desiatej hodiny predpoludním v stredu, do začiatku zasadania vlády, by mal abdikovať z postu vicepremiéra a ministra hospodárstva. M. Dzurinda na následnej tlačovej besede povedal, že tri koaličné strany sa nezávisle od seba zhodli na tom, že P. Rusko by nemal zastávať post člena vlády. „Pavol Rusko si ako člen vlády požičal veľa peňazí. Nie v bankách, ale od súkromného podnikateľa, ktorý podnikal v jeho rezorte,“ vysvetlil dôvod M. Dzurinda. Koaliční partneri podľa neho dali príležitosť vysvetliť predsedovi ANO svoje postoje, no „táto diskusia iba prehĺbila nedôveru“.Premiér sa napriek tomu bude snažiť udržať súčasnú vládnu zostavu. Ako pripomenul, problém odvolania P. Ruska je iba problém týkajúci sa jednej fyzickej osoby, nie celej politickej strany.P. Rusko žiadal čas na svoje zvažovanie do pondelka budúceho týždňa. Rozhodnutie premiéra však urýchlila informácia, že v ostatných hodinách sa „previedli veľké finančné prostriedky bez vedomia správnej rady na súkromnú firmu pozostávajúcu z jedného človeka“.Predseda Strany maďarskej koalície Béla Bugár už pred začiatkom stretnutia lídrov koalície povedal, že sa ministra bude pýtať aj na pondelkový transfer 1,5 miliardy korún, ku ktorému po­dľa neho prišlo v rezorte hospodárstva.„Počul som už včera, že sa za tým zháňajú,“ reagoval vzápätí na túto informáciu pred novinármi P. Rusko. Prevod potvrdil, no vysvetľoval, že šiel mimo ministerstva. Jeho rezort podľa neho „iba podpísal memorandum o ďalšom použití finančných prostriedkov s Ericom van der Lindenom“. Peniaze má podľa neho použiť Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania, pre ktorú sa týmto prevodom stali disponibilnými. Tá už vybrala aj firmu, ktorá by fond rizikového kapitálu mala spravovať. Je ňou košická s.r.o. Cassovia BIC.Zvíťazila vo verejnej súťaži, ktorá bola vyhlásená 18. júla tohto roka. Termín na podávanie návrhov bol do 16. augusta. Podľa informácií TRENDU agentúra už stihla súťaž uzavrieť, vyhodnotiť a podpísať aj zmluvu s Cassovia BIC. Tá má byť pätnásťročná, pričom prvých šesť rokov ju agentúra v podstate nemôže vypovedať. Odmeňovaná by mala byť okrem iného pevným podielom zo spravovaného kapitálu.Spoločnosť Cassovia BIC pôvodne patrila mestu Košice. V roku 2002 ju však poslanci odpredali. „Malo to existovať ako podnikateľský inkubátor. No nefungovalo to,“ povedala pre TREND hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková. Aj preto mesto firmu postupne odpredalo Ivanovi Pezlárovi. Jeho ani riaditeľku firmy sa do uzávierky TRENDU nepodarilo zastihnúť.(gb, pma)

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Hospodárstvo v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.