Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Pestovanie sóje na Slovensku zatial sprevádzajú problémy

04.08.1999, 08:36 | Gabriel Beer | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Firmy v SR

Takmer všetka dovážaná sója na Slovensko pochádza zo Severnej a Južnej Ameriky. Zo 60 mil. hektárov plochy, na ktorej sa pestuje táto olejnatá plodina vo svete, iba 1,5 percenta výmery sa nachádza v Európe. Zatial väcšina sóje spotrebúvanej na Slovensku sa používa ako prísada do krmnych zmesí v polnohospodárstve.

Podla predpokladov spolocnosti Larive Slovakia, s.r.o., Bratislava, ktorá už tretí rok rozbieha pestovanie sóje na Slovensku, na území SR sa môže táto plodina pestovat až na 40-tisíc hektároch. Dá sa tak dosiahnut úplná sebestacnost pri spotrebe sóje, aj ked na priame potravinárske úcely by s rezervou stacilo iba 500 ha. Môže to mat vplyv aj na nižšiu cenu sójového šrotu pre polnohospodárov minimálne o prepravné náklady z amerického kontinentu a zároven sa nemusia používat devízové prostriedky na nákup tejto komodity.

Larive Slovakia robí už tretí rok pokusy s pestovaním sóje, a to najmä na Zemplíne a západnom Slovensku. Minulý rok pokusne osiali túto plodinu na 3-tis. ha a v tomto roku na 2600 ha. "Tohto roku sme sa už tvrdšie zachovali k polnohospodárom. V úplných zaciatkoch sme im dávali tak ako aj teraz osivá, kompletnú chémiu, ale platili sme za nich napríklad aj DPH. Teraz chceme od pestovatelov, aby si sami platili dane aj colné poplatky. A tak, aj ked sme mali kvalitné kanadské osivo pripravené na desattisíc hektárov, záujem o pestovanie bol nižší. Zistili sme, že nie je dobré, ked poskytneme úplne všetko do posledného detailu. Potom sa niektorí polnohospodári menej snažia a zažili sme aj prípady neserióznosti," hovorí konatelka Larive Slovakia Janka Kleinertová.

Rozvoj brzdí konkurz polnonákupu

Zaciatky pestovania sóje na Slovensku neboli najštastnejšie. Aj ked rok 1997 bol so šeststo osiatymi hektármi pre spolocnost mierne ziskový, v minulom roku nevyšlo na sóju pocasie. Pre velké dažde sa nedalo vyjst v septembri na Zemplíne, kde bolo zasiatych zhruba 2600 hektárov, na polia so strojmi. A tak sa zberalo až v novembri a decembri, ked pôda zamrzla. Tento rok bol zasa v regióne velký vlahový deficit. K tomu všetkému pribudol historický pokles cien sóje na svetových trhoch pre nadúrodu na oboch amerických kontinentoch i konkurz spolocnosti POS, s.r.o., Michalany. Ide o bývalý regionálny polnonákup, v ktorom je umiestnená úroda. "Týmto konkurzom sa nám situácia trochu skomplikovala. Vytvorili sme však spolocnost Soyacentr, s.r.o., Bratislava, prevádzkaren Michalany, a tá si od správcu konkurznej podstaty prenajala celý areál a prevzala zamestnancov, ktorí by inác museli odíst. Pokial tento areál v konkurze nezískame, nemôžme tam robit ani rozsiahle investície. Veríme, že tento rok bol posledný smolný pre sóju," hovorí J. Kleinertová.

V Soyacentre sú dnes majitelia spolocnosti Larive, holandská Ridder Beeher B.V. a odborník na pestovanie tejto plodiny Holandan Brand Beekman. "Máme štastie, že sú holandskí majitelia. Tí obycajne sa do veci zahryznú a hned ich neodradia ani prvé neúspechy," pripomína konatelka spolocnosti Larive Slovakia.

Najlepšie podmienky na východe SR

Väcšinu úrody z minulého roka zatial spolocnost drží v skladoch. Caká na vybudovanie linky, aby mohla sóju zhodnotit na vlastných zariadeniach. Aj preto, aby túto technológiu mohla od zaciatku naplno využit. Pôvodne sa totiž rátalo, že sa sója na Slovensku oseje na väcších výmerách. Takto na financovanie úrody použili okolo 40 mil. Sk, ktoré sú zatial blokované v silách. Podla predpokladu by sa tohto roku na jesen mohli v michalanskom polnonákupe definitívne usporiadat majetkové vztahy a hned budú môct montovat zariadenia. "Je predsa logické, že nik zo zahranicia nebude investovat do neujasnených majetkových vztahov a nestabilného prostredia," pripomína J. Kleinertová. Holandania chcú totiž v polnonákupe opravit silá a namontovat linku na spracovanie sóje za vyše 20 mil. Sk. S dalšími zariadeniami, napríklad aj na lisovanie oleja, mienia v Michalanoch investovat do 35 mil. Sk.

Zatial sa javí ako najlepší región na pestovanie sóje Východoslovenská nížina a okolie Rimavskej Soboty. Podla predpokladov by sa dali dosiahnut výnosy približne tri tony sóje z hektára. Zatial sa na Slovensku pri dobrom hospodárení dosahuje zhruba 2,5 tony a pestovatelia sú ekonomicky na nule, ak dosiahnu tesne pod dve tony na hektár. Výkupná cena sóje je približne 6500 Sk za tonu. Upravený sójový šrot, ktorý sa vyrába väcšinou v námorných prístavoch v Hamburgu a Rotterdame priamo z dovezenej sóje, vyjde zhruba 10 500 Sk za tonu.

Sójových nadšencov zatial mrzí, že táto plodina stojí na okraji záujmu dotacnej pôdohospodárskej politiky, ked sa sója vníma ako malotonážna plodina. Neteší ich ani to, že vláda zabudla na úlavy pre investorov do pôdohospodárstva. Tí totiž nikdy nemôžu poskytnút také velké investície ako nadnárodné priemyselné giganty, aj ked by sa mohli podielat na oživení obcí.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.