Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zastupovanie sa končí dohodnutým dňom

10.08.2006, 00:00

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

 Od februára tohto roku ma zamestnali na zastupovanie ženy na materskej dovolenke ako audítorku v jednej spoločnosti. Pracujem dvadsaťpäť hodín týždenne. V pracovnej zmluve mám uvedené, že pracovný pomer je dojednaný na dobu do návratu zamestnankyne z materskej alebo rodičovskej dovolenky. Chcem sa spýtať, či po troch rokoch, keď sa pani, ktorú zastupujem, vráti, budem musieť z firmy odísť. Som v ochrannej dobe? Mám nárok na nejaké odstupné? Môžu ma jednoducho len tak prepustiť v momente, keď sa daná zamestnankyňa vráti do práce? Napríklad aj keby sa rozhodla vrátiť už po dvoch rokoch?


Váš pracovný pomer je uzatvorený na určitú dobu. V súlade s ustanovením § 71 Zákonníka práce sa skončí  uplynutím tejto doby. To znamená, že po návrate zastupovanej zamestnankyne vám končí v danej spoločnosti pracovný pomer bez ohľadu na to, po akej dlhej dobe (rok, dva alebo tri roky) sa zastupovaná zamestnankyňa vráti do práce.


Upozorňujem, že v súlade s § 71 ods. 3 Zákonníka práce sa pred návratom zastupovanej zamestnankyne z materskej alebo rodičovskej dovolenky pracovný pomer môže skončiť aj inými spôsobmi uvedenými v Zákonníku práce. To znamená, že ak by ste sa pred návratom zastupovanej zamestnankyne napríklad dopustili závažného porušenia pracovnej disciplíny, zamestnávateľ by mohol s vami okamžite skončiť pracovný pomer alebo vám dať výpoveď.


Takisto môže nastať situácia, že pred návratom zamestnankyne z materskej dovolenky by vám bolo zrušené pracovné miesto z dôvodu organizačných zmien. Zamestnávateľ by vám v tomto prípade mohol navrhnúť skončenie pracovného pomeru dohodou alebo dať vám výpoveď z organizačných dôvodov. Tak by vám vznikol zákonný nárok na odstupné v sume priemerného mesačného zárobku. Vyššie odstupné by vám zamestnávateľ mohol vyplatiť v prípade, ak by jeho poskytnutie bolo dohodnuté v kolektívnej zmluve alebo priamo vo vašej pracovnej zmluve.


Zákonník práce dokonca umožňuje zamestnávateľovi okamžite skončiť pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu aj bez uvedenia dôvodu. V takom prípade by vám zamestnávateľ musel vyplatiť náhradu mzdy v sume vášho priemerného mesačného zárobku za celú dobu, počas ktorej mal trvať pracovný pomer. Vo vašom prípade teda za dobu, kým sa zastupovaná zamestnankyňa nevráti do práce z materskej alebo rodičovskej dovolenky.


Na vašu otázku, či po návrate zamestnankyne budete musieť z firmy odísť, vám neviem dať vyčerpávajúcu odpoveď. V každom prípade sa vám pracovný pomer návratom zastupovanej zamestnankyne z materskej alebo rodičovskej dovolenky končí bez ohľadu na to, po akej dobe sa zastupovaná zamestnankyňa do práce vráti. Nárok na odstupné vám nevzniká. Ak by v danej firme pred skončením pracovného pomeru bolo nejaké voľné, pre vás vhodné miesto, môžete sa so zamestnávateľom dohodnúť na zmene pracovnej zmluvy a zotrvať u neho v zamestnaní. V tom prípade by ste v pracovnej zmluve mohli opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu alebo dohodnúť pracovný pomer na dobu neurčitú. Právna ochrana zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na dobu neurčitú je vyššia ako v prípade pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu. Z hľadiska ochrany zamestnanca pred skončením pracovného pomeru je pre neho výhodnejšia.


Pýtali ste sa aj na ochrannú dobu. Zákonník práce používa tento pojem v súvislosti so zákazom výpovede danej zamestnancovi zo strany zamestnávateľa počas trvania ochrannej doby. Ochrannou dobou je napríklad práceneschopnosť zamestnanca, materská, rodičovská dovolenka, tehotenstvo zamestnankyne. Váš pracovný pomer dojednaný na určitú dobu sa však skončí návratom zastupovanej zamestnankyne aj v prípade, ak by ste boli v tom čase v ochrannej dobe, teda napríklad tehotná alebo práceneschopná.


Jana Murníková, právnička
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.