Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aj slovenské firmy majú šancu, ak presadia kvalitu a kompetentnosť

01.12.1999, 08:46 | Jana Janků

 • Tlačiť
 • 0

Vývoj na slovenskom trhu v najbližšom období vidia predstavitelia najväčších obchodných reťazcov, či už domácich alebo zahraničných, ako perspektívny.

Riaditeľka marketingu Tesco Stores ČR a SR, a.s., Praha Hana Rýdlová tvrdí, že doterajšie skúsenosti s prevádzkovaním obchodných domov na Slovensku majú veľmi dobré a aj prvé výsledky hypermarketu Tesco v Nitre sú uspokojivé. "Vítame vstup ďalších obchodných reťazcov na slovenský trh, pretože sa tým vytvorí zdravé konkurenčné prostredie," dodáva. Výhodou Tesca je podľa nej určitý náskok, ktorý si firma za roky svojho pôsobenia na Slovensku vytvorila.

Zo slovenských podnikateľských subjektov sa ako najsilnejšie ukazujú Jednoty - spotrebné družstvá, ktoré spolu vlani dosiahli obrat vyše 15 mld. Sk. V päťdesiatke najväčších obchodných a distribučných firiem v SR sa ich vlani umiestnilo 16. Jednoty v súčasnosti prevádzkujú aj 19 supermarketov. "Sme jediným zo slovenských obchodných systémov, ktorá má ambíciu obstáť v konkurencii so zahraničnými obchodnými reťazcami," tvrdí predseda Slovenského zväzu spotrebných družstiev Silvester Adamča. "Máme pocit, že čo sa týka obchodovania, marketingového prieskumu či rozloženia tovaru, nie sme na tom horšie ako iné európske reťazce. Navyše máme prednosť, že poznáme mentalitu našich ľudí. Pravda, na druhej strane nám chýba kapitál. Integračný proces nám pomôže dotiahnuť náš zámer vytvoriť päť-šesť špecializovaných obchodných reťazcov."

Bezbariérový prienik z ČR na Slovensko, dosiaľ malá konkurencia a tým veľký priestor pre klasické supermarkety s 90- -percentným podielom potravinárskeho tovaru uľahčil vstup spoločnosti Delvita na Slovensko. Podľa slov jej riaditeľa Jána Marka chce spoločnosť v najbližších dvoch-troch rokoch rozšíriť súčasnú sieť dvanástich supermarketov na dvojnásobok, a to vo veľkých mestách. K nim má pribudnúť v centre Slovenska aj distribučné centrum.

Prítomnosť reťazca na Slovensku si pochvaľuje aj riaditeľ s.r.o. bauMax SR Bratislava Christian Strasser. "Aj slovenské firmy majú dobrú šancu uplatniť sa v konkurencii so zahraničnými," tvrdí. "Musia si však nájsť vhodný odbor či odvetvie, v ktorom môžu uspieť. Dlhodobo budú dôležité hlavne kvalita i kompetentnosť a je jedno, v akom odbore."

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Preprava a obchod

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.