Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Banky očakávajú od januára zavedenie repo sadzby NBS

01.12.1999, 08:46 | DALIBOR ČERNIČKA

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Peňažné trhy

Pomerne živé obchodovanie priniesla druhá polovica minulého týždňa na slovenskom peňažnom trhu. Nestiahnutie voľnej likvidity centrálnou bankou opäť znamenalo pád cien najkratších splatností, pod ktorého vplyvom mierne zlacneli aj niekoľkomesačné depozity.

V parlamente boli schválené úpravy daňových zákonov, ktoré prinesú v novom roku ďalšie zvýšenie cien. Napriek tomu podľa agentúry Bridge nepredpokladá guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Marián Jusko ohrozenie jej inflačných cieľov (priemerná inflácia okolo 10 %). Medziročná miera inflácie by sa mala vrátiť na jednocifernú úroveň v polovici budúceho roka.

Peňažná zásoba meraná agregátom M2 sa medziročne zvýšila o 12,7 %, pričom cieľ centrálnej banky na rok 1999 je 6,0 - 8,8 %). Vzhľadom na uspokojivý vývoj miezd a fakt, že rast M2 nie je spôsobený menovými faktormi, NBS podľa riaditeľa jej menového odboru Petra Ševčovica nevidí dôvod na sprísnenie menovej politiky.

Začiatok uplynulého týždňa na peňažnom trhu charakterizovala nízka volatilita cien depozitov. Snaha centrálnej banky presvedčiť rezort financií o potrebe zastaviť tlak na pokles úrokových mier priniesla úspech. Maximálny výnos v aukcii 91-dňových štátnych pokladničných poukážok (ŠPP) stanovil rezort financií na 13,5 % p.a. Najkratšie splatnosti sa obchodovali na úrovni 10,3 - 10,8 % p.a.

V utorok sa obchodovanie sústredilo na splatnosti do dvoch týždňov. Ich ceny mierne klesli (priemerne o 0,3 percentného bodu) na 10,4 - 11,0 % p.a. Agentúra SITA priniesla správu o vývoji deficitu štátneho rozpočtu, ktorý k 19. novembru predstavoval 13,2 mld. Sk (88 % celoročného plánu).

Pozornosť obchodných bánk sa v stredu sústredila na aukciu 91-dňových ŠPP. Napriek zvýšeniu maximálneho výnosu o 0,2 percentného bodu dosiahol dopyt investorov iba 300 mil. Sk pri priemernom výnose 13,467 % (minimum 14,45 %, maximum 13,50 % p.a.). Napriek tomu sa ceny depozitov prakticky nezmenili. Krátke splatnosti boli podporované očakávanými sterilizačnými aktivitami centrálnej banky.

Na prílev prostriedkov zo splatného sterilizačného repo tendra a ŠPP v objeme 4,35 mld. Sk zareagovala NBS vo štvrtok vypísaním 7-dňového sterilizačného repo tendra. Pri dopyte 3,75 mld. Sk akceptovala 2,0 mld. Sk pri maximálnom výnose 10,96 % (minimum 10,50 %, priemer 10,66 % p.a.). Ceny najkratších splatností okamžite padli pod 10 % p.a.

Aktivita zahraničných bánk sa podpísala pod zníženie cien dlhších depozitov so splatnosťou tri a šesť mesiacov. Tie sa v závere dňa obchodovali na úrovni 14,00 - 14,20 % p.a., čo znamenalo od začiatku týždňa pokles o 0,3 percentného bodu.

Rozhodnutie centrálnej banky, že nebude intervenovať na peňažnom trhu sa prejavilo pádom cien najkratších splatností. Tie v priebehu desiatich minút spadli na úroveň 3,0 - 4,0 % (z 9,4 - 9,8 % p.a.). Pokles zaznamenali aj ceny depozitov do jedného mesiaca. Po oznámení stavu na účtoch povinných minimálnych rezerv (PMR) sa ceny najkratších depozitov korigovali 7,5 - 8,5 % p.a. Nakoniec plnili banky predpísané PMR na 100,43 % (denný nadstav 165 mil. Sk).

Podľa údajov Štatistického úradu SR predstavoval obchodný deficit za prvých desať mesiacov 34,4 mld. Sk (50,8 % minuloročnej úrovne), pokračovali teda pozitívne tendencie v jeho vývoji. Vývoz SR sa zvýšil medziročne o 10,7 %, dovoz stagnoval.

Predpokladaný vývoj

Centrálna banka predstaví v decembri svoj nový menový program na budúci tok. Všeobecne sa očakáva zavedenie repo sadzby. Znamenalo by to prechod z kvantitatívneho na kvalitatívne riadenie likvidity cez úrokové miery.

Výška úrokových sadzieb v decembri pravdepodobne zostane v réžii centrálnej banky. Vzhľadom na pravidlá obchodovania jednotlivých komerčných bánk v posledných dňoch roka sú väčšie zmeny sadzieb (smerom nahor) nepravdepodobné.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Peňažné trhy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.