Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislavské memorandum zdôrazňuje podporu multifunkčného poľnohospodárstva

01.12.1999, 08:46 | Jana Janků

 • Tlačiť
 • 0

Iniciátorom stretnutia ministrov poľnohospodárstva dvanástich kandidátskych krajín na vstup do EÚ (Slovenska, Bulharska, Cypru, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Poľska, Rumunska a Slovinska) s komisárom Európskej komisie pre poľnohospodárstvo a rybárstvo Franzom Fischlerom v polovici novembra v Bratislave bol minister pôdohospodárstva SR Pavol Koncoš. Súvisí to s predvstupovými rokovaniami s jednotlivými kandidátskymi krajinami v duchu poľnohospodárskej reformy Agenda 2000 prijatej Európskou radou v Berlíne v marci tohto roku.

Keď sa únia v roku 1995 rozširovala o Rakúsko, Fínsko a Švédsko, práve poľnohospodárstvo bolo jedným z najtvrdších orieškov predvstupových rokovaní. O jeho význame svedčí aj fakt, že takmer polovica rozpočtu EÚ smeruje do reštrukturalizácie tohto rezortu a rozvojových fondov vidieka.

Stratégia dvoch núl

Ako uviedol komisár F. Fischler v Bratislave, únia bude musieť urobiť ústupky novým krajinám, a to napríklad znižovaním colných sadzieb pri dovoze do EÚ. Cieľom je, aby to, čo platí už teraz v EÚ, platilo aj vo vzťahu k tretím krajinám. "V rámci rokovaní budeme diskutovať aj o domácich dotá-ciách a ďalších krokoch v liberalizácii agrárneho obchodu," dodal. Podľa jeho názoru by sa rokovania mali začať so všetkými kandidátskymi krajinami naraz a pokračovať na bilaterálnej úrovni.

Poukázal aj na to, že terajších 15 členov únie môže mať zo vstupu nových krajín úžitok. V súvislosti s najviac kritizovanými exportnými dotáciami poznamenal, že pri rokovaniach bude hovoriť aj o

nich, "otázkou však je, či by sme mali súčasný koncept EÚ spochybňovať".

Pri októbrovom ministerskom rokovaní v Bruseli navrhol komisár F. Fischler ministrovi P. Koncošovi v rámci agroobchodu takzvanú stratégiu dvoch núl. Znamenalo by to postupné zavedenie nulového cla na dovážané agrokomodity a zároveň zníženie proexportných podpôr na nulu. V prvej etape dvoch-troch rokov by išlo o menej citlivé položky a zvyšok by sa rozložil do siedmich rokov. Tento postup by Slovensku podľa P. Koncoša vcelku vyhovoval, pretože by prinútil na ústupky obe strany a pomohol odstrániť rozdiely v poľnohospodárskej politike EÚ a Slovenska.

Pozíciu slovenského poľnohospodárstva pred vstupom do únie označil F. Fischler za pomerne dobrú, ale zároveň zdôraznil potrebu pokračovať v úsilí prispôsobiť sa štandardom únie napríklad v kvalite potravinárskej produkcie a ochrane spo-trebiteľov. Na tieto ciele budú od budúceho roku zamerané aj spoločné investície v rámci predvstupového programu SAPARD, pričom druhým pilierom bude rozvoj vidieka. EK vyčleňuje na tento účel pre Slovensko ročne sumu 18,25 mil. eur (782 mil. Sk) a Slovensko by malo v štátnom rozpočte na rok 2000 vyčleniť 265 mil. Sk.

Podpora multifunkčnosti

Minister P. Koncoš vo svojom vystúpení na stretnutí agroministrov v Bratislave podporil myšlienku rozvoja multifunkčného poľnohospodárstva, tak ako to deklaruje vo svojom programe aj EÚ. Znamená to rovnaký postoj voči všetkým funkciám poľnohospodárstva, medzi ktoré patrí popri produkcii potravín najmä kultivácia krajiny a ochrana prírody. V prípade Slovenska to súvisí aj s charakterom krajiny, pretože 41 % pokrývajú lesy. Horské a podhorské oblasti nie sú vhodné na vysoko efektívnu produkciu.

EÚ po prípade choroby šialených kráv a škandále s dioxínmi v potravinách navrhuje dôsledné označovanie pôvodu tovaru. Vynútené zmeny označovania by podľa P. Koncoša mohli sťažiť realizáciu slovenskej produkcie na európskych trhoch.

Podobné problémy by mohol spôsobiť aj navrhovaný zákaz transportu živých zvierat, čo by tiež obmedzilo slovenský vývoz na trhy EÚ. Za potenciálne problematickú oblasť minister označil tiež vzťah k rozvojovým krajinám, pretože mnohé z nich uplatňujú neprimerane vysoké colné sadzby.

Výzva na jednotný postup

Ďalším bodom bratislavského rokovania bol postup pri novom kole rokovaní Svetovej obchodnej organizácie (WTO) zameranom na liberalizáciu služieb a obchodu. Začne sa krátko po decembrovej 3. ministerskej konferencii WTO v americkom Seattli.

Obchod s agroproduktmi je mimoriadne citlivý sektor, pretože európske krajiny, ale aj Japonsko a Kórejská republika sa na trhu stretávajú s partnermi, ako sú USA, Austrália či Nový Zéland, ktoré majú tradične vysoký poľnohospodársky potenciál, priaznivé klimatické, technické i ľudské zázemie. Dá sa očakávať, že druhá skupina bude žiadať široký rozsah liberalizácie agrárneho obchodu a dosiahnuť konsenzus v tomto smere bude zložité i časovo náročné.

V tejto súvislosti vyzval komisár F. Fischler svojich partnerov na jednotné vystupovanie kandidátskych krajín a EÚ. Varoval pred prípadom, že "Európska únia a kandidátske krajiny nenájdu spoločné stanovisko, čo môže spôsobiť problémy pri rozširovaní EÚ". Na otázku TRENDU, ktoré oblasti považuje za rizikové a mohli by spôsobiť prípadnú nejednotnosť, nedal konkrétnu odpoveď.

V Bratislavskom memorande všetci 12 účastníci schôdzky deklarujú spoločný postup v rokovaniach na pôde WTO. Okrem podpory konceptu tzv. multifunkčného poľnohospodárstva tiež potvrdzujú záujem pokračovať v úzkej spolupráci s Európskou komisiou pri koordinácii princípov a pravidiel spoločnej európskej poľnohospodárskej a obchodnej politiky.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Hospodárstvo a financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.