Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čeliť konkurencii nadnárodných obchodných reťazcov možno integráciou

01.12.1999, 08:46

 • Tlačiť
 • 0

Vývoj maloobchodného predaja má na Slovensku vzostupný trend. Nákupný potenciál meraný maloobchodným obratom predstavoval vlani 379,4 mld. Sk, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom viac o 8,2 percenta. Aj v tomto roku za deväť mesiacov tržby za maloobchodný predaj medziročne vzrástli o 6,5 percenta. Tržby vo veľkoobchode sa od januára do konca septembra v porovnaní s rovnakým obdobím roku 1998 zvýšili o 5,6 percenta na 549,7 mld. Sk.

V roku 1998 bol slovenský obchod značne dezintegrovaný. Ako hlavný predmet činnosti uvádza obchod vyše 27- -tisíc právnických a takmer 99- -tisíc fyzických podnikateľských subjektov.

V tomto roku však s určitým oneskorením v porovnaní s ostatnými krajinami višegrádskej štvorky sa aj Slovensko dostáva do centra pozornosti medzinárodného obchodu. V súčasnosti už podniká alebo v najbližšom čase v SR plánuje podnikať desať silných európskych obchodných spoločností. Možno očakávať, že silný nástup medzinárodných obchodných reťazcov sa naplno prejaví v roku 2000. Veď v súčasnosti sú v štádiu projekcie alebo výstavby zhruba dve desiatky supermarketov a hypermarketov, najmä zahraničných, ale napríklad aj jednotárskych Coopov. Zahraničné obchodné reťazce prinášajú dokonale prepracovanú logistiku distribúcie, novú kvalitu poskytovania obchodných služieb.

Je to výzva pre slovenské podnikateľské subjekty v tomto odvetví, ktoré konkurencii môžu čeliť účinnejšie predovšetkým vytváraním vlastných obchodných reťazcov.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Preprava a obchod

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.