Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ceny platiny na 12-ročnom, paládia na historickom maxime

06.12.2000, 08:00 | Ing. PETR KOPECKÝ

 • Tlačiť
 • 0

Ceny platiny na 12-ročnom, paládia na historickom maxime

V poslednom týždni od 27. novembra do 1. decembra bolo dianie na trhoch drahých kovov pomerne zaujímavé. Po dlhšom čase sa totiž spotové ceny všetkých drahých kovov posilnili. Najväčším prekvapením bolo pravdepodobné posilnenie spotovej ceny zlata, ktorá sa po týždňoch poklesov či stagnácie vrátila bližšie k úrovni 270 USD za troyskú uncu. Počas tohto týždňa spotová cena prelomila rezistenciu na úrovni 268 USD za tr. uncu a pokúsila sa, zatiaľ neúspešne, atakovať psychologickú hranicu 270 USD za tr. uncu. Vývoj na trhu zlata pomohol aj cene striebra, ktorej hodnota sa priblížila k úrovni 470 US centov za tr. uncu. Spotová cena striebra sa však naďalej pohybuje na úrovni dlhoročného minima a nedostatok pozitívnych fundamentálnych správ na trhu zatiaľ nevytvára podmienky na výraznú zmenu trendu a vzostupu spotovej ceny k úrovni aspoň 500 US centov. V súčasnosti je cenový vývoj na trhu striebra významne ovplyvňovaný dianím na trhu zlata. O atak kľúčových rezistencií išlo aj na trhoch platiny a paládia, ktorých spotové ceny sa priblížili kľúčovým cenovým úrovniam. Spotová cena paládia útočila na magickú hranicu 800 USD za tr. uncu, v závere týždňa sa zatváral kov na historickom maxime 828 USD/tr. unca a platina na 12-ročnom maxime 607 USD/tr. unca. Dôvodom posilnenia na týchto trhoch je jednak dostatok pozitívnych správ z kľúčových odberateľských odvetví - automobilového a elektrotechnického priemyslu a aj posilnenie eura voči americkému doláru. Mnoho obchodníkov sa totiž domnieva, že oslabenie dolára môže v Európe znamenať impulz na nákupy drahých kovov (predzásobenie sa) a zvýšenie dopytu. Ďalší vývoj bude závisieť od posilnenia eura, ktoré môže zvýšiť dopyt. Ak by dopyt na trhu vzrástol, došlo by s najväčšou pravdepodobnosťou k ďalšiemu posilňovaniu a v prípade paládia nie je vylúčená v budúcom roku aj ruskými spoločnosťami predikovaná úroveň 1 000 USD za tr. uncu, v opačnom prípade dôjde ku korekcii - miernemu poklesu.

Spotová cena zlata prekvapila mnohých obchodníkov i analytikov svojím neočakávaným vzostupom. Prelom rezistencie na úrovni 268 USD za tr. uncu a atak hranice 270 USD potvrdili, že trh je aj naďalej veľmi citlivý na výkyvy na amerických akciových trhoch a oslabenie americkej meny. Kombinácia týchto dvoch faktorov spôsobila, že trh aj napriek negatívnym očakávaniam ďalšieho prílevu kovu krátkodobo reagoval posilnením. Spotová cena sa teraz pohybuje v rozmedzí ohraničenom rezistenciou na úrovni 270 USD za tr. uncu a hranicou podpory na úrovni 265 USD za tr. uncu. Podľa analytikov však vývoj v nasledujúcom období potvrdí prevažujúca úroveň medvedieho sentimentu, teda dlhodobé smerovanie k poklesu ceny. Ak nedôjde k zníženiu ponúkaného kovu na trhu a súčasne k poklesu kurzu americkej meny, nie je na trhu reálna šanca na dlhodobú zmenu cenového trendu. V najbližších dňoch bude cena oscilovať v rámci cenového pásma, nepredpokladá sa prelom rezistencie na úrovni 270 USD za tr. uncu.

Autor je spolupracovníkom TRENDU.


 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.